Grönland Nerede - Grönland Hakkında Bilgi

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda Mavi_inci tarafından 31 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Grönland Nerede - Grönland Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Grönland Nerede - Grönland Hakkında Bilgi

  Grönland Atlas Okyanusu'nun kuzeyinde, 2.166.086 km² ile kuzey kutbundaki en büyük buz örtüsüyle kaplı, Danimarka'nın özerk bölgesi. Bu buz tabakası 3 km. kalınlığında ve tabanı da deniz düzeyinin altında bulunur. Adanın kuzeyinde Kuzey Buz Denizi (Arktik Deniz), güneydoğusunda İzlanda, batısında Kanada'nın Ellesmere Adası ve Baffin Körfezi yer alır. Grönland, yüzölçümü açısından dünyanın en büyük adası konumundadır. % 81'i buzullarla kaplıdır.


  [​IMG]  Başkent Nuuk

  Resmî dil(ler) Grönlandca (Kalaallisut)
  Etnik gruplar 88% Inuit (Danimarkalı melez)
  12% Avrupalı,Çoğunlukla Danimarkalı
  Milliyet Grönlandlı
  Yönetim biçimi Parlamenter demokrasi ve anayasal monarşi - Kraliçe II. Margrethe - Yüksek Komiser Søren Hald Møller -
  Başbakan Kuupik Kleist
  Yüzölçümü - Su (%) 83.1[c]
  Nüfus - Ocak 2010 tahmini 56,452
  Para birimi Danimarka Kronu (DKK)
  Zaman dilimi GMT (UTC+0 to -4)
  Telefon kodu +299


  Grönland'da yaşayan nüfus 57.500 civarındadır. Nüfusun büyük kesimi batı kıyısındaki küçük kasabalarda yaşar. Grönlandlılar, hem Kalaallit (Inuit), hem İskandinavya kökenlerini taşımaktadırlar ve Grönlandca (Greenlandic=Kalaallisut) dilini konuşurlar. İki önemli şehri başkent Godthab (Nuuk) ile Godhavn'dır.


  Ortalama sıcaklığın -7oC olmasına karşın iklim kuru ve güneşlidir. Kışlar soğuktur ve buzlu bölgelerde sıcaklık yazın bile donma noktasının altındadır.
  Danimarka'nın özerk bölgesi olan Grönland'in, yerli Kalaallisut dilindeki adı Kalaallit Nunaat'dır.  [​IMG]


  Kasım 2008'de yapılan özerkliğin genişletilmesi ile ilgili referandumda halk,%75 oranında evet demiştir ve böylece grönland hükümeti hukuk,petrol gelirlerinin yarısı,adelet gibi daha 32 konuda Danimarka'dan bağımsızlığını kazanmıştır.Fakat halen dışişlerinde Danimarka'ya bağlı kalacak ve devlet başkanı Kraliçe 2.Margrethe sayılacaktır.


  Tarih

  900 yılında Gunnbjorn Ulfsson Grönland'ı keşfetmiştir. 986 yılında ise Kızıl Erik, Grönland'da bir Viking sömürgesi kurdu. 1985 yılında AB'den ayrılmıştır.
  İsim

  Grönland Adası, adanın yerli halkı Kalaallit dilinde: Kalaallit Nunaat, anlamı "Kalaallit'lerin ülkesi" demektir. Ayrıca, Danca olarak bakıldığında ise Grønland sözcüğü ise, "Yeşil Ülke" anlamına gelmektedir.

  Özelliği

  Atlas Okyanusu'nda bulunan Grönland, Kuzey Amerika kıtasına bitişik olmakla birlikte tarihsel olarak Avrupa ile bağları daha fazladır. Her ne kadar geniş özerklikleri olsa da, DanimarkaDanimarka'ya bağlı olarak 1973 yılında Avrupa Topluluğu'na dahil olan Grönland, 23 Şubat 1983 tarihinde yapmış olduğu bir halk oylaması sonucunda AB'den ayrılma kararı alır ve gelişmelerin ardından 1 Şubat 1985'de Grönland topluluktan ayrılır; halen Avrupa Birliği'nin dışındadır. Kraliyet Birliği'nin bir parçasıdır.

  Grönland Kronu

  Grönland Kronu, Grönland'da gelecekte kullanılması düşünülen para birimidir. Günümüzde Danimarka kronu kullanılmaktadır. Mayıs 2007'de Danimarka'da çıkan yasaya göre Grönland'a Danimarka kronunun Grönland versiyonunun basılmasına izin verildi.

  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Grönland Nerede Grönland Forum Tarih
2013 Grönland Nüfusu Kaçtır Ülkeler Coğrafyası 19 Temmuz 2012
Küresel ısınma grönland resimleri Diğer Resimler 10 Ocak 2011
Grönland Köpeği Kedi ve Köpekler 22 Ekim 2008
Mazbata nedir mazbata nereden alınır kısaca Konu Dışı Başlıklar 18 Şubat 2017
Türkiye'de kükürt en çok nerede hangi bölgede çıkarılır kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş