Googlle’ akademi kuruyor

'Google Hakkında Her Şey' forumunda Dine tarafından 9 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Googlle’ akademi kuruyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Googlle’ Hindistan’da akademi mi kuruyor?

  İnternet’te blog’dan blog’a yayılan ‘Google BT uzmanı yetiştirip istihdam edecek’ haberi, bomba etkisi yarattı. Ancak kurulan bu siber akademinin ardında teknoloji devi değil, insanları dolandırmaya çalışan Hindistan merkezli bir şirketin hikâyesi var…

  ‘En çok çalışılmak istenen şirketler’ listesinin bir numarasında yer alan teknoloji şirketi Google pek çok kişinin rüyalarını süslüyor. Silikon vadisine altın giriş bileti niteliğini taşıyan şirket, yarattığı kariyer imkânları, yan hakları ve dillere destan ofisiyle pek çok bilişim uzmanın kariyerinde varmak istediği son nokta olarak adlandırılıyor. Ancak bu cazibe merkezi olma durumu Google’ın başına iş açmıyor da değil! Zira piyasada şirketin adını kullanarak insanları suiistimal etmeye çalışan dolandırıcılar cirit atıyor.
  Geçen haftalarda İnternet sayfalarında yapılmaya başlanan ‘Google için sertifikalı BT mühendisi yetiştirilir’ ilanı oldukça yankı uyandırdı. İlana göre Google oluşturduğu siber akademi ile önce bilişimci yetiştirecek artından da sertifika alanlara istihdam sağlayacaktı. "Googlle Institute of Software Studies" adı altında oluşturulan bu okul, sunduğu sertifika seçenekleriyle tabiri yerindeyse pek çok BT uzmanın ağzını sulandırdı. Ancak ilana biraz daha dikkatli bakan şanslı azınlık bunun bir dolandırıcılık operasyonu olduğunu kısa sürede anladı.
  Google şimdi de Hintli oldu!
  Çift ‘L’ ile yazılan şirket ismi, site içine eklenen sahte uzantılar ve logo taklidiyle BT uzmanı avlamaya çalışan C.B.Online Pvt. Ltd, iş çözümleri sunan Hindistanlı bir firma.
  Siteye yüklediği imaj dosyalarıyla da adeta bir kampus havası yaratan bu Hintli girişimci adaylara iki farklı sertifika seçeneği sunuyor. Genç BT uzmanı adaylarını Windows, Linux ve photoshop ‘dahisi’ yapacak "GCPA - İleri Bilgisayar Teknikleri " ve "GCPE - E-Ticaret" Googlle sertifikası kazandıracağını iddia eden firma 60 ila 90 gün arasında değişen sahte kurslar düzenliyor.
  Şirket, isteğe göre hızlandırılmış seçenekler eklemekten de geri kalmıyor. Ancak Hindistan’ı arayıp bilgi almak istediğinizde karşınızda muhatap alacağınız hiçbir yetkilinin çıkmadığını söylemekte de fayda var.
  Bu dolandırıcılık konusunda henüz sessiz kalmayı tercih eden Google yönetiminin nasıl bir yol izleyeceği kesinlik kazanmasa da, şu sıralar Çinli sahte arama motoru Goojje ile uğraşan şirketin marka değeri artıkça bu tarz olaylarla daha sık karşılaşacağı şu sıralar teknoloji kulislerinde sıkça konuşulan konuların başında geliyor.
  Çinli ‘Goojje’ de dert olmuştu!
  Çin’le Google arasındaki gerginlik, ABD’nin Çin’i İnternet özgürlüğüyle ilgili eleştirmesiyle başlamıştı. Çin Hükümeti ile yaşadığı sansür ve siber saldırı krizinin ardından şirkete bir atak da geçen hafta içinde Çin’den gelmiş ve Çincede kız kardeş anlamına gelen 'ciecie'yi anımsatan Goojje adlı bir arama motoru kurulmuştu. Çin yasalarına uygun şekilde filtrelenerek hizmet veren Goojje.com’un logosunun Google’ın neredeyse bire bir kopyası büyük yankı uyandırmıştı.

  Reuters haber ajansı Goojje’nin Çin’de ‘kız kardeş’ şeklinde anılmasını, Google’ın Çince telaffuzda ‘Gıgı’ (ağabey) sesini vermesinden kaynaklandığı şeklinde değerlendirirken, Google, ‘Goojje’ arama motoru hakkında da bir açıklama yapmamıştı…
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Googlle’ akademi kuruyor Forum Tarih
Akademi Ne Demek - Akademi Nedir - Akademi Tanımı FrmArtuklu TatLı SöZLük 12 Mart 2012
AÖF Akademik Danışmanlık Dersleri başlıyor Açık Öğretim AÖF 27 Aralık 2011
Pmyo Akademik Takvim 2012 Üniversiteler 1 Aralık 2011
2012 Ege Akademik Takvim Üniversiteler 19 Kasım 2011
Polis Akademisi Marşı Sözleri Yerli şarkı sözleri 9 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş