Google'u devlet değil Lig TV yasaklatmış

'Google Hakkında Her Şey' forumunda DeMSaL tarafından 24 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Google'u devlet değil Lig TV yasaklatmış konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Pek çok firmanı, KOBİ'nin ve kişisel kullanıcının web siteleri, dosya paylaşımları Google'a erişimdeki sıkıntı yüzünden zor günler yaşarken Google'daki yasağın ardından bir şikret çıktı.

  [​IMG]

  Selin Kunt'un haberi
  Google Aps pek çok firmanın, Kobi'nin ve kişisel kullanıcının web siteleri, dosya paylaşımları, emailleri için kullandığı bir uygulama olduğundan mağduriyet had safhada.
  BTK geçtiğimiz hafta bu yönde gelen şikayetler üzerine bir inceleme başlatmış ve ilginç bir sonuca ulaşmıştı. Google Aps'e erişim engelleyen IP kısıtlaması kendilerinden bağımsız bir şekilde allınan bir mahkeme kararına dayanıyordu. Bu durumu geçen hafta haber olarak sizlere duyurmuştuk.
  İlgili mahkeme kararını araştırdığımızda daha da ilginç bir durumla karşılaştık. Söz konusu IP engellemeyi yürürlüğe koyan mahkeme kararı, Digitürk'ün başvurusu üzerine alınmıştı.
  Lig TV yayınlarının kanunsuz şekilde internet üzerinden yayınlanmasını engellemek için haklı olarak harekete geçen Digitürk ve Lig TV, bu yayını yapan internet sitelerini tespit etmiş ve mahkemeye başvurmuş. Lakin kendisi de bir teknoloji firması olan Digitürk bana göre ciddi bir ihmal hatta hata yapmış ve mahkemeden mağduriyetlerini gidermek, telif haklarını korumak için "içerik bazlı engelleme" değil "IP engelleme" talebinde bulunmuş. Dolayısıyla da mahkemede alınan kararda yer alan 74.125.43.121 no'lu IP, aslında engellenmek istenen bir internet sitesine değil, o sitenin uygulamasını kullandığı Google Aps'e ait olduğundan şu an pek çok kullanıcıyı sıkıntıya düşüren durum oluşmuş.

  HABERTÜRK
  AA
   

 2. avatar

  avatar Üye

  Eline sağlık paylaşım için teşekkürler
   

Bu Sayfayı Paylaş