Google'Nexus One ile iPhone 3GS karşılaştırması

'Google Hakkında Her Şey' forumunda Dine tarafından 11 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Google'Nexus One ile iPhone 3GS karşılaştırması konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Google sonunda yeni süper telefonunu tanıttı. Kaliforniya'da yapılan bu tanıtımı milyonlarca kişi canlı yayından heyecanla izledi. google'ın yeni telefonu nexus one apple'ın iphone'nunun tahtını sarsacak gibi duruyor. fakat hangisi daha iyi sorusunu bu iki telefonu karşılaştırarak bulacağız.
  [1] boyutu ve ağırlığı
  nexus one’ın boyutu 119x59.8x11.5 mm, ağırlığı 130gr. diğer taraftan iphone 3gs’nin boyutu 115.5x62.1x12.3 mm ve ağırlığı 135gr.
  kazanan: eşitlik. i̇kisi arasında dikkate alınmayacak boyut ve ağırlık farkları var. yani bu iki telefon neredeyse aynı ölçü ve ağırlığa sahip. i̇kisi de hafif ve ikisini de dar bir kot bile giyseniz cebinizde taşıyabilirsiniz.
  [2] ekran:

  [​IMG]
  nexus one'da 3.7 inçlik ekran, iphone'da ise 3.2 inçlik ekran bulunmakta. büyüklüğün daha iyi olması her nekadar göreceli bir kavram olsa da aynı boyuttaki iki telefondan ekranı daha büyük olan kanımca tercih sebebidir.​
  bununla yetinmeyenlere nexus one’ın çok daha fazla olan çözünürlüğü (480x800) iphone’un 320x480 olan çözünürlüğüne fark atıyor. bu nexus'un daha fazla detay sunmasına ve yüksek çözünürlüklü videoların daha iyi görünmesine olanak sağlıyor.
  ayrıca önemli bir noktayıda es geçmeyelim. nexus one yeni amoled ekranıyla tam bir kontrast canavarı. bu yeni teknolojiyle çok daha iyi siyah seviyelerine ulaşılabilmekte.
  kazanan: çok büyük farkla nexus one.
  [3] dokunmatik ekran
  i̇ki telefonda da dokunmatik ekran bulunmakta. hepimizin bildiği gibi iphone bize multi-touch (çoklu dokunma) olanağı sunmaktayadı fakat nexus one’da böyle bir özellik bulunmamakta ve bu yönden açıkça hayal kırıklığına uğratmakta.
  kazanan: multitouch’ın bize sundukları saymakla bitmez. bu yüzden iphone3GS.
  [4] kamera ve video kaydetme:
  [​IMG]
  kazanan: nexus one.
  [5] bağlanabilirlik ve wireless:
  i̇ki telefonda da quadband gsm bağlantısı bulunmakta. i̇kisinde de 3g, wifi, edge,gprs , bluetooth ve kızılötesi bulunmakta. fakat nexus one burada microusb bağlantısıyla öne geçiyor.
  kazanan: nexus one.
  [6] i̇şletim sistemi:
  nexus one yeni nesil android 2.1 mobil platformunu iphone ise iphone os 3.0 kullanmakta.
  kazanan: nexus one. muhtemelen iphone’un en büyük zaafı çoklu görev içermiyor oluşu. nexus one'da ise birden çok uygulama açıp aynı anda müzik dinleyip aynı zamanda telefon araması yapabilirsiniz üstelik hiç bir takılma veya donma yaşamadan. android os'un bir diğer artı faktörü açık kaynak olması ve sürekli geliştirilebilmesi. app store (apple os uygulamalarının satıldığı alan) hala tartışmasız galip bununla beraber android birçoğu ücretsiz olan sayısız araçla genişletilebiliyor. google yakın zamanda yaptığı bir açıklamayla android geliştiricilerine 10milyon dolar ödül dağıtacağını duyurmuştu yani google’ın appstore’u geçmesi çok uzak görünmüyor.
  [7] i̇şlemci:
  nexus one ‘nın qualcomm snapdragon arm cortex a8 1ghz işlemciye sahipken iphone 3gs arm cortex a8 600mhz bir işlemciye sahip.
  kazanan: nexus one.
  [8] depolama alanı:
  dürüst olmak gerekirse ikiside bu kategoride sınıfta kalıyor. i̇ph sadece iki seçenek (16gb ve 32gb) sunarken nexus one 512mb dahili ve 4gb (birlikte veriliyor) microsd card içermekte. iphone herhangi bir genişletme seçeneği sunmuyor . nexus one’nın ise microsd kart girşinden microsd kapasitesinin hızlı gelişiminden ve ucuzlamasından ötürü sadece umudumuz var.
  kazanan: i̇kiside kaybetti. ama illa bir birinci seçeceksek nexus one (artırılabilir hafızadan ötürü)
  [9] web tarayıcı:
  nexus one webkit browser, iphone3gs ise safari browser kullanmakta.
  kazanan: nexus one. i̇phone3GS'nin aksine javascript ve flash tabanlı siteleri destekliyor.
  [10] görünüm:
  evet, iphone3gs tatlı ama artık çok sıkıldık. tüm dünya’da iphone3gs benzeri dünya kadar telefon çıktı hatta bazısını görünüm olarak ayırt etmek imkansız. i̇ph 3gs ile telefonu geliştirmesine rağmen görünüm olarak bir yenilik sunmadı.
  kazanan: nexus one.
  [11] şarj ömrü:
  [​IMG]
  kazanan: iphone3gs
  [12] fiyat:
  nexus one: 530$ iphone3gs: >~1000$
  kazanan: nexus one.
  sonuç :
  şu an da tam olarak bir çözümlemede bulunmak yanlış olur fakat nexus one çok güçlü bir şekilde iphone3gs’a rakip olarak geliyor. nexus one’nın ekran çözünürlüğü amoled teknolojisi ve kullanılabilirliğini çok sevdik. buna karşın iphone3gs’un zengin appstore uygulamaları ve multitouch özelliği hala çok çekici. multi medya meraklıları, iphone3gs almadan önce nexus one’yı incelemenizi şiddetle öneririm.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Google'Nexus iPhone karşılaştırması Forum Tarih
iPhone 4 Siri nedir Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller 20 Aralık 2011
İphone 5 Özellikleri Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller 1 Kasım 2011
iPhone 4S yeni özellikler Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller 5 Ekim 2011
iphone 4S İnceleme Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller 5 Ekim 2011
iphone 4s fiyatı ne kadar Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller 5 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş