Google'dan M-Lab!

'Google Hakkında Her Şey' forumunda Siraç tarafından 1 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Google'dan M-Lab! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Google'dan M-Lab!

  [​IMG]  Google, M-Lab ile interneti tanıyacak.

  Google, yeni sitesi ile bu kez kar etmeye değil, internet trafiğinin gizemlerini çözmeye çalışacak.


  Google'ın online pek çok hizmeti ağırlıklı olarak firmanın karlılığını arttırma yolunda çalışıyor olsa da, yeni kurdukları bir araştırma sitesi ile bu kez hedef kar elde etmek değil. Google'ın kar amacı gütmeyen iki kurum ile ortak başlattığı çalışmanın amacı internet trafiğinin gizemlerini çözmek. Pek çok araştırma bugüne kadar internetin temellerini anlaşılır bir şekilde ortaya koymuş olsa da, internet servis sağlayıcıları ve kullanıcılar arasına yayılan bağlantıların pratikte ne şekilde çalıştığını ve hangi sorunlara neyin sebep olduğu tam olarak kesinleşmiş konular değil.
  Google'ın kurduğu Measurement Labs adlı site üzerinden işte bu sorulara yanıt bulunmaya çalışacak. Henüz yeni kurulan site tam olarak, her yönüyle aktif değil ama zaman içerisinde tüm masraflarını Google'ın karşılayacağı dünyanın farklı yerlerine yerleştirilecek olan 36 sunucu, hem kullanıcıların kendi internet bağlantılarını test etme, hem de araştırmacıların bu katılımcıların katkısıyla internet bağlantıları ile ilgili gizemlerin çözülmesine yardımcı olacak.
  Sürdürülecek araştırmalar arasında bir tanesi Alman bir grubun yönettiği, bağlantıda öncelik konusunu ele alan bir çalışma. Bu çalışma doğrultusunda internet trafiğinin acil veya öncelikli verilerin daha hızlı aktarılması için, diğer bağlantıları geçici olarak yavaşlatması konusu ele alınıyor. Fakat bu tarz bir çalışma internetin tamamen bağımsız ve tarafsız olmasını savunan Google'ın genel yaklaşıma ters düşüyor. Bakalım ortaya çıkan veriler ve yapılan araştırmalar bilim adamlarının interneti tanımasına yardımcı olurken, Google'ın da internet tarafsızlığı düşüncesini değiştirecek mi?​
  M-Lab'ı bu adresten ziyaret edebilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Google'dan Forum Tarih
Google'dan büyük değişim Google Hakkında Her Şey 1 Mart 2011
Google'dan M.Akif Ersoy jesti Google Hakkında Her Şey 20 Aralık 2010
Google'dan Facebook'a ağır darbe Google Hakkında Her Şey 7 Kasım 2010
Google'dan Cahit Arf'ın Anısına Logo - 100. Yıl Hediyesi Google Hakkında Her Şey 11 Ekim 2010
Google'dan Yeni Bir Teknoloji Google Hakkında Her Şey 9 Eylül 2010

Bu Sayfayı Paylaş