Google'dan kişiye özel reklam

'Google Hakkında Her Şey' forumunda Siraç tarafından 12 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Google'dan kişiye özel reklam konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Google'dan kişiye özel reklam

  Google, önümüzdeki aylar içinde ilgi bazlı reklam çalışmasına geçeceğini duyurdu. Buna göre kişilerin takip ettikleri web sitelerinden neler ile ilgili olduklarını tesbit ederek, daha sonra ziyaret ettikleri sitelerde buna uygun reklamlar gösterilecek. Örneğin daha çok araba sitelerini ziyaret ediyorsanız, hangi siteyi ziyaret ederseniz edin araba bazlı reklamlar ile daha çok karşılaşacaksınız. Aslında bu yeni bir fikir değil, ama işin içinde Google olunca şu sorular akla gelmeye başladı. Hangi bilgilerim saklanacak, bunları ben görebilecekmiyim, değiştirebilecekmiyim?

  Bu soruların cevaplarını Google kısaca 'Evet' diyerek cevaplıyor. Kullanıcılar isterlerse İlan Tercihleri Yöneticisi (Ads Preferences Manager) 'ni ziyaret ederek hangi katagorilere seçildiklerini görüp değiştirebilecekler. Ancak büyük ihtimal ile bir çok kullanıcı bu olanağı kullanmayacak. Belki otomatikman bu programa dahil edilmek yerine, sadece istenenlerin bu programa dahil edilmesi daha doğru olacaktı. Bakalım kişilik hakları konusunda hassas olanlar, özellikle de ABD'deki tüketici dernekleri buna ne tepki verecekler.

  Google ayrıca, reklam programına ortak olanları "kişisel bilgilerin korunması politikaları" konusunda uyararak, bu bilgilerin toplandığını ve bu amaçla kullanılabileceğini açıkca belirtmelerini de istiyor. Başlangıçta az sayıda ilan veren ile başlayacak uygulama yıl sonuna kadar yaygınlaştırılacak.

  Kaynak : http://adsense.blogspot.com/2009/03/...-ads-that.html

  Yazar : Sabah Ahmet ZİYAL
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Google'dan kişiye özel Forum Tarih
Google'dan büyük değişim Google Hakkında Her Şey 1 Mart 2011
Google'dan M.Akif Ersoy jesti Google Hakkında Her Şey 20 Aralık 2010
Google'dan Facebook'a ağır darbe Google Hakkında Her Şey 7 Kasım 2010
Google'dan Cahit Arf'ın Anısına Logo - 100. Yıl Hediyesi Google Hakkında Her Şey 11 Ekim 2010
Google'dan Yeni Bir Teknoloji Google Hakkında Her Şey 9 Eylül 2010

Bu Sayfayı Paylaş