Google'a Hazırlanan Sitemap'i Tanıtma Resimli Anlatım

'Webmaster Genel' forumunda Siraç tarafından 15 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Google'a Hazırlanan Sitemap'i Tanıtma Resimli Anlatım konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Google'a Hazırlanan Sitemap'i Tanıtma

  Evet arkadaşlar bildiğiniz gibi, google sitemap sayfalarınızın google tarafından daha hızlı ve gerektiği şekilde tanıtılmasını sağlayan bir uygulamadır, bazı kullanıcılar bu sitemapi hazırladıktan ve sitelerindeki ana dizine (joomla için configuration.php neredeyse oraya) attıktan sonra iş bitti sanıyor ancak iş bundn sonra başlıyor. Google bu sitemapinizin nerede olduğunu nereden bilecek? Tabiki manuel olarak tanıtacaksınız, bu işlemi gerçekleştirmek için bir Gmail hesabınız olması yeterli. Daha sonra Bu Linki tıklayarak ilgili google webmaster araçları sitesine gidip gmail adresimizle giriş yapıyoruz.

  [​IMG]

  Adından hemen girişten sonra bizi bu ekran karşılıyor ve ok ile işaret edildiği alana sitemizin adresini giriyoruz ve ardından "Add Site" butonuna basarak sitemizi google sitemap için ekliyoruz

  [​IMG]

  Ardından bu sayfa bizi karşılıyor şimdi sitemizi ekledikten sonra bu işlemi onaylatmaya geldi ok ile gösterildiği alandaki "Verify your site" linkine tıklıyoruz.

  [​IMG]

  Bu alandan sol ok ile işaret edildiği yerden iki türlü onay işlemi seçilebilir, biz tercih olarak bir ****tag yardımıyla bu onaylama işlemini yaptırmayı tercih ediyoruz en sağlamı bu... Alt ok ile işaret edilen yerde pencere içinde bize verilen onaylatma ****tag kodunu kopyalayıp o anda kullanılan temanızdaki <head> taginden hemen sonra ekliyoruz ve kaydediyoruz. Bu işlemi de yaptımtan sonra resimde sol alttaki buton olan "Verify" butonuna basrak google'ın eklediğimiz bu ****tag etiketi sayesinde sitemizi onylatacağız. Bu onaylatma işlemi daha sonra yapmak istersek bu sefer diğer buton olan "I'll verify later" butonuna basmalıyız ancak işlemi sırasıyla yapmakta fayda var kafanız karışmaması açısından. "Verify" butonuna bastığımız ve öncesinde ****tag etiketini temamıza eklediğimizi varsayarak devam ediyoruz.

  [​IMG]

  Görüldüğü gibi sitemiz onaylandı "Verify" yazan bölümün hemen altında sağ taraftaki ok ile işaret edildiği gibi yeşil bir onay simgesi çıktı buraya kadar doğru yoldayız. Şimdi sol taraftaki ok ile işaret edilen bölümden "Add" linkine tıklayarak önceden oluşturduğumuz ve joomlamızın ana dizininine ftp den attığımız "sitemap.xml" isimli sitemap dosyamızı tanıtacağız.

  [​IMG]

  Resimde görüldüğü gibi, üstteki açılır kutucuktan, iki çeşit sitemap ekleme şekli görüyoruz burada bizi ilgilendiren "Add genereal web sitemap" öğesini işaretliyoruz ve hemen alt taraftaki kutucuğa ki site adımız hemen önde görülüyor, bu alana sitemap dosyamızın adını giriyoruz örneğimizde biz sitemap dosyamızın adına "sitemap.xml" verdiğimizden bu ismi giriyoruz ve "Add web sitemap" butonuna bastığımızda google'a hem sitemizi hem de sitemap dosyamızı tanıtmış oluyoruz.

  Alıntıdır...
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Google'a Hazırlanan Sitemap'i Forum Tarih
Çin Google'a rest çekti Google Hakkında Her Şey 15 Mart 2010
Google'a anti-tekel davası yolu gözüktü! Google Hakkında Her Şey 2 Mart 2010
AB'den Google'a inceleme Google Hakkında Her Şey 26 Şubat 2010
Google'a saldırı haberlerini yalanladı Google Hakkında Her Şey 21 Şubat 2010
Kopya Google'a ne olacak? Google Hakkında Her Şey 11 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş