Google Webmasters Tools hatalarının çözümleri - 1

'Webmaster Genel' forumunda Siraç tarafından 8 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Google Webmasters Tools hatalarının çözümleri - 1 konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Blog ve web sitesi sahipleri mutlaka Google Webmasters Tools‘u duymuştur ve tamamına yakın bir kısımı da GWT(Google Web Masters Tools)’yi kullanıyordur. Bu yararlı araç, Google’ın sitemizdeki sayfaları daha sağlıklı indexleyebilmesi için bir çok denetim fonksiyonu barındırıyor. Google Webmasters Tools siteniz hakkında ne kadar az hata bulursa o kadar iyi demektir.
  Bir kaç gündür ben de GWT’nin bulduğu bazı hatalar ile boğuşuyorum. Bir çoğunu çözdüm ve hataların kaynakları ile ilgili baya tecrübe sahibi oldum. Benim gibi bu URL hataları ile kafayı yiyenler için bir kaç çözüm sunmak istiyorum.
  1- Eğer GWT aşağıdaki gibi var olmayan bir link bulduysa, ör:
  http://www.teknolojiherseyim.com/author/admin/page/blogunuz-komple-kac-para-eder/
  bu linkten 404 hatası dönecektir. Bunun nedeni; admin kullanıcısının yazdığı yazıların depolandığı kalıcı bağlantı olan /author/admin/ içerisinde listelenen bir yazının içinde, başına “http://” konulmadan bir link verilmiş olmasıdır. Bu hatanın hangi yazıdan kaynaklandığını bulmak sanıldığı kadar zor değil. Bunun için de yine GWT’nin bize sunduğu hata ayıklama fonksiyonundan yararlanacağız.
  Öncelikle hatalı URL’i GWT içerisindeki “Bulunamadı” bölümünden bulun ve yanındaki “x sayfa” linkine tıklayın. Bu link, mevcut hatanın hangi sayfalarda yakalandığını gösteriyor. Başka bir değişle hata, buradaki “x tane sayfa” içerisindeki bir yazıdan kaynaklanıyor.
  [​IMG]
  Bu linke tıkladıktan sonra karşınıza hatanın net olarak hangi sayfalarda bulunduğu bilgisi gelecek. Bundan sonrası, ilgili yazıyı düzenleyip hatalı linkin başına “http://” ibaresini koymaktan ibaret.
  [​IMG]
  2- Eğer GWT, stenize ait bir linkin sonuna abuk subuk başka bir link eklenmiş halde bir link bulduysa sorun yine ilgili yazının içerisindeki bir linkin başına “http://” ifadesi konmamasından kaynaklanıyor. Aşağıdaki örnek, bu madde ile alakalı bir hata.
  [​IMG]
  Bu tarz hataları düzeltmek için ise en kolay ve hızlı çözüm MyPhpAdmin içerisinden, veri tabanınızda ilgili satırları aratmaktır. Örneğin yukarıdaki hata için MyPhpAdmin içerisinde, tüm tablolarda “www.vatanim.com.tr” linkini aratmamız gerekiyor. Karşınıza gelecek tüm sonuçlara tek tek elle müdahale yaparak ilgili linki barındıran yazıları tespit edip manuel olarak içerisindeki hatalı linklerin başına “http://” ifadesini eklemeniz gerekiyor.
  3- Yukarıdaki örneklerin dışında GWT, gerçekten sitenizde artık var olmayan bir linki indexlemiş olabilir. Bu tarz linkleri htaccess dosyanızda 302 Redirect komutunu kullanarak doğru linke yönlendirebilirsiniz. Bu sayede Google, eski sayfanın linkinin yeni bir linke taşındığını farkedecek ve sayfa değerlerinize dokunmayacak. Google ile iyi geçinmek lazım malum :)
  Bunun için htaccess dosyanız erişin ve şu komutu kullanın:
  Redirect /eski_link http://www.site.com/yeni_link
  Burada eski linki verirken http://www.siteadı.com/eski_link yerine /eski_link/ formatını kullandık, buna dikkat.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Google Webmasters Tools Forum Tarih
Google Ana Sayfa Yapmak Google Hakkında Her Şey 12 Ekim 2013
Google play store ne demektir Google Hakkında Her Şey 1 Nisan 2012
Google Chrome Ana Sayfa Nasıl Yapılır Google Hakkında Her Şey 17 Şubat 2012
24 kasım öğretmenler günü google Google Hakkında Her Şey 24 Kasım 2011
Louis Daguerre 224. Doğum günü Google İnternet ve Network 18 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş