Google ipucları

'Google Hakkında Her Şey' forumunda Mavi_Sema tarafından 14 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Google ipucları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  1.Gmail ile sınırsız sayıda kullan-at email adresi oluşturun
  [​IMG]
  Gmail kullanıcı adınızın harfleri arasına nokta (.) eklerseniz, oluşturduğunuz bu yeni email kullanıcıya gönderilen tüm mailler sizin orijinal mail adresinize gelecektir. Kullanılabilmesi için orijinal kullanıcı adınızda en fazla bir nokta olması gerekmektedir.

  Örneğin, email adresiniz,

  emailadresiniz@gmail.com olsun.

  Bu adres ile,

  e.mail.adresiniz@gmail.com

  emaila.dresiniz@gmail.com

  ema.il.adresi.niz@gmail.com ve türevleri tüm email adreslerine gelen mailler otomatik olarak emailadresiniz@gmail.com'a yönlendirilecektir. Aralara istediğiniz kadar nokta ekleyebilirsiniz.  Ne şekilde faydalı: Diyelim ki bir yere kaydolmak istiyorsunuz ama spam almak istemiyorsunuz. Email adresinize bu şekilde noktalar ekleyerek kaydolabilirsiniz, onay maili yine sizin adresinize gelecektir ve kullan-at email adreslerinin çoğu zaman desteklemediği ya da gelen kutunuzu kontrol ederken sorun yaşamanıza sebep olduğu bazı onay maillerini bu şekilde sorunsuzca alabileceksiniz. Bununla beraber eğer spam almaya başlarsanız Gmail filters özelliğini kullanarak bu yeni noktalı email adresinizi filtreleyebilir ve ona gelen tüm maillerin spam kutusuna gitmesini sağlayabilirsiniz.

  2. Google Images kullanarak duvar kağıdı bulun  1.

  Advanced Image Search'e gidin.
  2.

  “Use my desktop size” 'a tıklayın. Google otomatik olarak masaüstü genişliğinizi ve çözünürlüğünü alacak.
  3.

  “Content types” seçeneğinde “photo content”i seçin.
  4.

  Google'a ne tip bir duvar kağıdı istediğinizi anahtar kelimelerle söyleyin.  Ne şekilde faydalı: Sizi duvar kağıdı sitelerinde kendi ekranınıza uygun bir şeyler aramaktan kurtarır ve bir iki site yerine Google'a kayıtlı tüm sitelerde istediğiniz kriterlere uygun duvar kağıdı bulmanızı sağlar.

  3.Google Arama ile Ürün Tarayın

  Diyelim ki iPad'e benzer alternatif bir ürün arıyorsunuz. Google'a iPad alternatives yazabilirsiniz ama sonuçlar çoğunlukla teknoloji sitelerindeki makaleler olacaktır ve sizin gibi insanların fikirlerine ulaşmanız zor olacaktır.

  Alternatif olarak, aramayı "better than (ürün)" komutunu kullarak yapın. Örneğin mesela Firefox'a alternatif ne olabilir diye merak ediyorsanız, Google'a "better than Firefox" yazın.  Ne şekilde faydalı: Bu şekilde içinde bir yerde iPad geçen, iPad'in tanıtımını yapan ya da sitenin tamamen ilgisiz bir yerinde iPad yazan makalelerden kurtulmuş ve aramanıza insanların yorumlarını da dahil edebilmiş olacaksınız.

  4. Google Videos Kullanarak İleri Düzeyde Arama Yapın

  Diyelim ki favori video siteniz metacafe.com, Almanca öğrenmek istiyorsunuz ve video bulabilmek için kendi site içi arama moturunu kullanıyorsunuz.

  Metacafe.com'a Learn German yazdığınızda epey sınırlı sayıda sonuç alınabiliyor. Bununla beraber videoların nasıl sıralandığı da belirsiz. Bunun gibi çoğu sitede video uzunluğu vb. kriterlerine göre arama yapabileceğiniz bir sistem bulunmamakta.

  Bunun yerine Google Video Advanced Search Page'e gidin. Burada “Domain: Only return videos from the site or domain.” seçeneğini bulacaksınız. Sadece metacafe.com'dan arama yapmak istediğinizi farzederek buraya metacafe.com yazalım.  Search Videos'a tıkladıktan sonra farkedeceksiniz ki Google'ın sistemiyle,

  -sonuçlar aradığınız şeyle daha ilişkili olacaktır

  -ve sol tarafta filtre seçenekleriyle videoları uzunluklarına, kalitelerine ve tarihlerine göre ayrıştırabilirsiniz, örneğin 1 Mart-30 Mart 2010 tarihleri arasında yayınlanmış yüksek kaliteli ve 10 dakikadan uzun kriteri koyabilirsiniz.Şu ana kadarki başka video arama motorlarının hiçbirinde bu özellik bulunmamaktadır.  Aynı zamanda metaCafe.com yerine istediğiniz başka bir video sitesini yazabilir ya da burayı boş bırakarak mevcut tüm sonuçları görebilirsiniz.

  5.Bilmediğiniz bir dilin ne olduğunu Google Language Detector ile Öğrenin

  Yazıyı kopyalayıp Google Language Detector'e yapıştırın ve size hangi dil olduğunu söylesin. Bunun için Google Translate'in Detect Language özelliğini de kullanabilirsiniz.  Ne şekilde faydalı:Sonuç lehçeleri ve bu dilin konuşulduğu bölgeleri de içererek size güvenilirlik oranıyla beraber gelecektir ve veritabanında Elfçe bile kayıtlıdır, bu da başka bir yerde bulamayacağınız bir hizmettir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 26 Ocak 2011

 2. avatar

  avatar Üye

  eline sağlık paylaşım için teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Google ipucları Forum Tarih
GoogLe'da dosya aramanın ipuçLarı Google Hakkında Her Şey 4 Ekim 2008
Google Ana Sayfa Yapmak Google Hakkında Her Şey 12 Ekim 2013
Google play store ne demektir Google Hakkında Her Şey 1 Nisan 2012
Google Chrome Ana Sayfa Nasıl Yapılır Google Hakkında Her Şey 17 Şubat 2012
24 kasım öğretmenler günü google Google Hakkında Her Şey 24 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş