Google Earth, Dünya ve Türkiye

'Google Hakkında Her Şey' forumunda Dine tarafından 21 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Google Earth, Dünya ve Türkiye konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Google Earth'te evinizi aradığınızdagelen 2 yıllık görüntüler sizi de üzüyor mu? İşte Earth gerçeği...
  Google Earth 2005 yılında ortaya çıktığında herkesi çok etkilemişti. Uydu görüntüleri üst düzey yetkililerin, belirli meslek gruplarındaki profesyonellerin kontrolünde olurdu, ama sıradan internet kullanıcıları da artık erişebiliyordu.

  Yıllar geçtikçe belirli bölgelerdeki görüntülerin oldukça eski olduğu anlaşıldı, yani gerçek zamanlı uydu görüntülerine erişmek söz konusu değil. Casusluk için kullanılması da haliyle zannedildiği kadar kolay değil.

  Elbette merakla ve heyecanla dünyayı keşfeden bir vatandaşın seyrettiği dağ sıralarının fotoğraflarının güncellenmesi o kadar aciliyet arzetmiyor. Ancak milyonların devamlı açıp baktığı modern ve kalabalık şehirler, mesela New York, sık sık güncelleniyor.

  Uzak dağ sıraları, köylerin yer aldığı kırsal alanlar ve insanların hem gerçek hayatta, hem Google Earth'de pek bakmadığı bölgelerde hala yıllar öncesinin uydu görüntüleri kullanılıyor. Google Earth görüntülerinin ortalama güncelleme aralığı 1-3 yıl arasında değişiyor.

  Devamlı güncellenen modern şehirler ve ilgi alanları ise havadan fotoğrafların kullanılmasıyla, detaylı ve hatta 3D modellere kavuşuyor. Google bu işi sivil havacılık endüstrisi sayesinde hallediyor. Elbette uçuşların düzenlenmesi, harcanan emek hem para, hem zaman olarak maliyet demek. Çekilen sayısız fotoğrafın sisteme entegre edilmesi, yeni sürümde güncelleme yapılması da ayrı bir emek.

  Gösterilen ilgi-maliyet çizgisinin dışında güncellenmeyen, hatta sansürlenen yerler de var. Ordu ve devlet istediğinde Google, stratejik önem arzeden, teröristlerin işine yarayacak üs ve tesislerin görülmesini engelliyor. Google, sunduğu hizmetlerin insanlık yararına kullanılması konusunda hassasiyeti elden bırakmıyor.

  Ne yazık ki Türkiye, Google Earth konusunda New York kadar şanslı değil. Örneğin Google Earth'te kendi evinizi ararsanız, çoğu zaman 2, hatta daha da fazla yıl önce çekilmiş fotoğraflara rastlamanız olası.
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  Emeğine sağlık paylaşım için teşekkürler.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Google Earth Dünya Forum Tarih
Çin İşi Google Earth Google Hakkında Her Şey 27 Ekim 2010
Google Earth'ten internete Bilim & Teknoloji 1 Mayıs 2010
Yeni ve özel bir Google Earth Google Hakkında Her Şey 17 Mart 2010
Google Earth'te son nokta! Google Hakkında Her Şey 29 Kasım 2009
Google Earth'e iPhone ayarı! Google Hakkında Her Şey 26 Kasım 2009

Bu Sayfayı Paylaş