Google Analytics Nedir - Google Analytics Hakkında Bilgi

'Google Hakkında Her Şey' forumunda Mavi_inci tarafından 18 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Google Analytics Nedir - Google Analytics Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Google Analytics Nedir - Google Analytics Hakkında Bilgi

  [​IMG]

  Google Analytics tam olarak gelişmiş bir istatistik sitesi olarak tanımlanabilir. Google firması tarafından Webmasterlara sunulan bir çalışmadır. içerisinde detaylı bilgiler yer alır.

  Örneğin Google Analytics içerisinde sitenizin hangi tarayıcılardan ziyaret edildi, hangi ülkelerden ve illerden kaç ziyaretçi aldığı, Google aramalarının anahtar kelimelerini, sitenize ziyaretçi gönderen sitelerin listesini, günlük ve istediğiniz tarihlere dair tutulan tekil – çoğul ziyaretçi sayıları sunduğu birkaç özellikten sadece birkaçı.

  Site Analizi Neden Gereklidir

  Bir site yaptınız, içeriğini girdiniz, reklamını yaptınız. Şimdi sırada ziyaretçi beklemek var. Peki, gelen ziyaretçileri nereden bileceksiniz. Kim hangi konu için gelmiş, ne kadar kalmış, hangi konulara bakmış, hangi saatlerde gelmiş.

  işte bu bilgiler hem ilerleyen günler için size bir anlamda referans olacak, hem de sitenizin gelişmesinde size bir bilgi verecektir. Google Analytics’in Siteye Eklenmesi


  Google Analytics kodunuzu siteye eklemek aslında çok kolaydır ancak birçok kişi bu konuda sıkıntı yaşamaktadır.

  Google Analytics her site için ayrı bir izleme kodu üretmektedir. Bu sebeple izleme kodunuzu Google Analytics sayfanız üzerinden alabilirsiniz.

  Takip kodlarınızı sitenizin her sayfasından görüntülenmesi tüm sayfalarda kullanılan bir kısma eklemeniz iyi olacaktır. Genellikle sayfanızın üst ya da alt kısımlarındaki şablonlara kodu ekleyebilirsiniz. Kodu sitenizin html yapısı içerisinde bulunan kodundan önceki kısmına eklemeniz gerekecektir.

  Eklediğiniz kod ortalama olarak 24 saat içerisinde etkisini gösterecek ve sitenizin ziyaretçi sayısını saym Aya başlayacaktır.

  Analytics ile istatistik Takibi

  Google Analytics ile istatistik takibi yapmanız mümkündür. Bu sayede sitenizde zaman geçiren kişilerin nereden geldiğini, ne kadar süre sitede kaldıklarını, nerelerden ve ne zaman giriş yaptıklarını görebilirsiniz.

  Google Analytics ile tutacağınız istatistikler sayesinde uzun vadede ziyaretçi kitlenizi ve sitenizde geçirilen süreyi uzatabilirsiniz.

  Analytics ile istatistik Tutma Temelleri
  Öncelikle aslında zamanla edinilecek bir kavramdır bu. Çünkü herkesin kendine göre bir tarzı vardır. Kaldı ki site içeriği de bunu etkileyecektir.

  Örneğin bir video sitesi için sitede kalma süresi bir ö Nem arz etmez. Zaten gelen kişi en azından 1 video süresi boyunca sitede kalır. Ancak bir portal sitesi için sitede kalma ve sayfa gezme süresi önemlidir. Bu sayede siteye kalıcı ziyeretçi kazandırmış olunur.

  Onun dışında hangi illerden ve ülkelerden giriş yapıldığı istatistiği aslında yerel anlamada çalışan ya da bölgesel bir çalışma şekli olan firmalar için ideal bir çözümdür.

  Dediğim gibi sitenizin özellikleri, ne istediğiniz veya nasıl bir çalışma yaptığınıza göre Google Analytics istatis tiklerini okuyabilirsiniz.

  Adsense ile Optimizasyon
  Aslında pek fazla etkili olmayan bir birliktelik olarak görülebilir. Ancak bir anlamda istatistiksel bilgi tutmak ve yörelere göre reklam vermek isteyenler için elinizde bir rapor bulundurmak için bu iki sistemi birbirine entegre edebilirsiniz.

  Sistemleri entegre ettiğinizde;

  Hangi Trafik kaynaklarının, coğrafyaların, sayfaların ve tarayıcıların sitenize en iyi ve en kötü kazancı sağlayan kullanıcıları getirdiğini belirleyebilir, bu kapsamda reklamlandırma çalışmalarına o yönde bir düzen getirebilirsiniz.

  Kullanıcıların zaman harcadığı sayfaları, hangi sayfaların kullanıcıların ayrılmasına neden olduğunu ve ayrıldıklarında nereye gittiklerini görebilir ve buna bağlı olarak sayfalarda düzenlemeye gidebilir, daha ilgi çekici sayfalar oluşturabilirsiniz.

  Kullanıcı davranışı ve potansiyel kazançlara dayalı değişiklikleri görebilir ve buna bağlı olarak düzenlemeler yapabilirsiniz.

  Adwords ile Optimizasyon
  Google Adwords ile Google Analytics arasında bir optimizasyon yapmanız mümkündür. Bu sayede daha sağlıklı bir Reklam – istatistik yönetimi sağlanmış olacaktır.

  Bu eşleştirme ile örneğin 100 dolarlık reklam verdiniz diyelim. Bu reklamdan kaç kişi sitenize gelmiş, ne kadar sitede durmuş, kaç sayfa incelemiş, hangi sayfada iken çıkış yapmış veya ürün satın almışsa hangi ürünü satın almış görebilirsiniz.

  Adwords ile Analytics arasında oluşturulan birliktelik sırasında size verilen panelden bu ve buna benzer birçok özelliğe sahip olabilir, verilen reklamın takibini yapabilirsiniz. Gerekli yerlerde siteye veya reklama müdahale ederek daha karlı bir reklam dönemi yaşamış olursunuz.

  Sayf ayı Yavaşlatma Sorunu
  Bu aslında Google Analytics için ö nemli sorundur. Sonuçta Google Analytics servisi istatistik sayımı yapabilmek adına site içerisine giren kullanıcı hakkında bilgi toplamaktadır.

  Bu bilgi toplaması sırasında elbette ki sitede belirli bir yavaşlam aya yol açmaktadır.

  Bunun dışında son dönemlerde yaşanan Youtube ip bloklamaları sırasında Google servisleri de bu sorundan etkilenmiş ve buda Google Analytics barındıran sitelerin çok yavaş açılmasına sebep olmuştu.

  Unutm Ayın ki sitenizdeki kullanıcılar veya başka bilgilerin çekilmesi her zaman sitenizde bir miktar yavaşlamaya sebep olur. O nedenle Google Analytics dışındaki istatistik servisleri de belirli bir yavaşlamaya yol açar.

  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Google Analytics Nedir Forum Tarih
Google Ana Sayfa Yapmak Google Hakkında Her Şey 12 Ekim 2013
Google play store ne demektir Google Hakkında Her Şey 1 Nisan 2012
Google Chrome Ana Sayfa Nasıl Yapılır Google Hakkında Her Şey 17 Şubat 2012
24 kasım öğretmenler günü google Google Hakkında Her Şey 24 Kasım 2011
Louis Daguerre 224. Doğum günü Google İnternet ve Network 18 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş