Google'ın tehdidi Baidu'ya yaradı

'Google Hakkında Her Şey' forumunda Dine tarafından 12 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Google'ın tehdidi Baidu'ya yaradı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Google'ın en büyük rakibi Baidu'nun yüzü güldü. Çinli şirketin net karı yarıya yakın artarken, hisse senetlerinde belirgin artışlar gözlendi.
  Çin’in en popüler arama motoru olan Baidu'dan yapılan açıklamada, Google'ın ülkedeki operasyonlarını sona erdirebileceğini duyurmasından sonra müşterilerin şirkete olan güveninin arttığı kaydedildi. Baidu'nun kurucusu ve CEO'su Robin Li, Google'ın ülkeyi terk etmesinin şirketi nasıl etkileyeceğine ilişkin bir soruya,
  “Bundan faydalanmayı bekliyoruz. Müşterilerimizin güveni belirgin biçimde arttı” yanıtı verdi.
  Baidu’nun geçen yılın son çeyreğinde elde ettiği net karın ise yüzde 48 arttığı bildirildi. Son çeyrek kârını ek olarak, ilk çeyrek kârının beklentilerin çok üstünde gerçekleşeceğine dair beklentilerin etkisiyle Nasdaq borsasında işlem gören şirket hisseleri çıkışa geçti.
  Hong Kong merkezli yatırım kuruluşu CLSA analisti Elinor Leung, “Google'ın geleceği üzerindeki belirsizlikler, reklam verenleri seçenekler aramaya itiyor. Baidu ise seçenekler arasında en başta yer alıyor” dedi.
  Çinli internet şirketlerinin hisselerine görülen genel düşüş eğilimine karşın, Google'ın tehdidinden bu yana Baidu'nun Nasdaq borsasında işlem gören hisseleri yüzde 15’e yakın değer kazandı. Çin'in piyasa değeri en büyük internet şirketi Tencent’in hisseleri Hong Kong borsasında yüzde 20’den fazla düşüş kaydederken, e-ticaret devi Alibaba hisselerinde yeni yılda yüzde 13'lük düşüş görüldü.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Google'ın tehdidi Baidu'ya Forum Tarih
Google'ın yeni hali burada! Google Hakkında Her Şey 8 Nisan 2010
Google'ın 1Gbps interneti İstanbul'da! Google Hakkında Her Şey 1 Nisan 2010
Google'ın Fiber Ağı İçin Yarış Başladı Google Hakkında Her Şey 29 Mart 2010
Google'ın son kararı! Google Hakkında Her Şey 17 Mart 2010
Google'ın tartışılan hizmeti veto yedi! Google Hakkında Her Şey 16 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş