Google'ın dev hizmetleri!

'Google Hakkında Her Şey' forumunda Dine tarafından 1 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Google'ın dev hizmetleri! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Google'ın neden "internetin 1 numarası" olduğunu hiç düşündünüz mü?

  [​IMG]

  Google geçtiğimiz günlerde haberini yaptığımız üzere 11. yaş gününü Googıllamak" tabiri bile ortaya çıktı ve yaygın bir şekilde kullanılıyor. İnternetin en önemli parçası haline gelen bu arama motoru, sadece bununla kalmadı. Google'ın hayatımıza kattığı teknolojiler, kullanıcıların vazgeçemediği araçlar halini aldı.

  İşte Google'ı vazgeçilmez yapan projelerden 5 tanesi...

  Google Books


  Google'ın en çok dava alan projesi, telif hakları engellerine takılıp duruyor. Bununla birlikte Google'ın açıkladığı şekliyle çok etkileyici bir proje. İnternet üzerinde İskenderiye Kütüphanesi gibi bir abide meydana getirmeyi hedefleyen, hırslı bir proje. İnsanlığın bilgiye özgürce ve kolayca erişimi açısından inanılmaz faydalı.

  Google Books milyonlarca baskıdan kalkmış nadide kitabı tarayıp internete yüklerse, bu kitapların tarihten silinmesini
  engellemiş olacak.

  Gmail: Neleri değiştirdi?  [​IMG]
  Gmail oldukça uzun bir süre beta olarak kaldı

  Internet üzerinde olmazsa olmazlardan biri de e-posta hizmetidir. Google'ın Gmail'ı sunduğu dev depolama alanıyla bir daha hiç posta temizliği yapmaya gerek bırakmıyor. Rakipleri olan Hotmail ve Yahoo Mail'ı da zorla*****, farklı posta hizmetlerini seven kullanıcılar için de olumlu bir etkisi oldu.

  Rekabet yarattı, bu da bütün kullanıcıların işine geldi. Aslına bakılırsa bu rekabet sadece kullanıcıların değil, Yahoo ve Microsoft'un da yararına oldu. Gelişen hizmetler sayesinde onlar da kullanıcı sayılarını arttırdılar.

  Gmail, Google'ın bütün hizmetlerini birleştiriyor ve bu sayede pek çok günlük işi tek bir yerden kolayca yapmaya imkan tanıyor. Kullanıcı dostu, iyi tasarlanmış bir e-posta hizmeti.

  Google Earth ve Google Maps: Adres bulmak


  [​IMG]
  Google Earth ve Google Maps adres sormaktan daha yararlı

  Bir zamanlar MapQuest vardı ancak bu Google Maps ve Google Earthdünyanın etkileyici manzaralarını bütün kullanıcıların gözleri önüne seriyor. Bir zamanlar sadece gelişmiş ülkelerdeki askeri kuvvetlerin elinde olan uydudan gözlem yeteneğinin, sıradan vatandaşın kullanımına açılması dev bir olaydır.

  Elbette bu haritalar üzerinde bazı askeri tesisler sansürlenmiş durumda ama bu sıradan kullanıcıları pek ilgilendirmiyor. Günlük hayatta insanlar ilk kez gidecekleri bir yerin adresini aldıktan sonra Google'a girerek bu yerin haritasına ve krokisine bakarak gidecekleri yeri önceden kolayca keşfedebiliyorlar ve nasıl ulaşacaklarını planlayabiliyorlar.

  Google'ın bu hizmetleri pek çok öğrenciye sınava girecekleri yeri öğrenme, tatilcilere önceden bir göz gezdirme ve rota kestirme imkanı sundu, sunmaya da devam ediyor.


  Chrome internet tarayıcı: Hızlı JavaScript

  Google Chrome internet tarayıcı henüz Pazar payı küçük olmasına karşın oldukça seviliyor. Güçlü JavaScript yetenekleri sayesinde çok hızlı açılıyor ve sayfaları çok hızlı yüklüyor. Elbette her internet tarayıcının kendisine göre avantajları ve kullanım kolaylıkları var. Bununla birlikte pek köklü olmayan bu tarayıcı, uzun yıllardır bu işi yapan Internet Explorer, Mozilla Firefox, Apple Safari ve Opera ile sağlam bir rekabete girmeyi başardı.

  Sekmeleri yalıtmasıyla tarayıcı çökmelerine karşı iyi bir önlem alan ve güvenliği yükselten Google Chrome, geliştirilmeye devam ediyor. Sony dizüstü bilgisayarlara da kurulu geliyor. Bu sayede pazar payını arttırabilir.

  Google Docs: Birlikte çalışma


  [​IMG]
  Google Earth ve Google Maps adres sormaktan daha yararlı

  Microsoft Office'in en büyük rakibi olan bu uygulama, Open Office gibi açık kaynak kodlu ofis uygulamalarından çok daha fazla ilgi çekti. Word, Excel ve Powerpoint'te yapılan işleri ücretsiz olarak bu hizmet üzerinden yapmak mümkün. Microsoft, Office'in Web sürümünü bu yüzden hazırlamak zorunda kaldı.

  Google Docs'un en önemli özelliklerinden biri de ortak çalışma platformu sunmasıydı. Aynı dokümanlar üzerinde çalışan kullanıcılar için büyük kolaylık sundu. Google Docs gelişmeye devam ediyor ve bazı iş yerlerinde Office alternatifi olarak kullanılıyor. İnternet üzerindenözgürlük sunuyorlar. Google Docs ile bilgisayar değiştirirken verileri elle internete yüklemek, USB belleğe atmak ya da senkronize etmek gerekmeden çalışmayı sürdürebilen kullanıcılar, bu rahata alışıyor.   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Google'ın hizmetleri Forum Tarih
Google'ın yeni hali burada! Google Hakkında Her Şey 8 Nisan 2010
Google'ın 1Gbps interneti İstanbul'da! Google Hakkında Her Şey 1 Nisan 2010
Google'ın Fiber Ağı İçin Yarış Başladı Google Hakkında Her Şey 29 Mart 2010
Google'ın son kararı! Google Hakkında Her Şey 17 Mart 2010
Google'ın tartışılan hizmeti veto yedi! Google Hakkında Her Şey 16 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş