Goldaş'tan By-Kush Koleksiyonu

'Değerli Taşlar ve Takılar' forumunda Mavi_Sema tarafından 22 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Goldaş'tan By-Kush Koleksiyonu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Goldaş'tan By-Kush Koleksiyonu

  [​IMG]

  Tarihte betimlenen en eski kuş türlerinden biri olan baykuş, Goldaş'ın By-Kush Koleksiyonu ile şimdi takılarda..


  Kocaman gözleri, bilgece bakışları ve sessiz duruşuyla kuşlar dünyasının ilginç sakinlerinden biridir baykuş. Kimi kültürlerde uğursuz sayılsa da gizemli duruşuyla sanki sıradan bir kuş olmadığını anlatmaya çalışır.

  Yunan mitolojisinde zekâ, sanat, strateji, barış ve savaşın tanrıçası olarak bilinen Athena’nın sembollerinden biri olan baykuş, bilgeliği sembolize eder. Bilgelik Tanrıçası Athena, resimlerde ona eşlik eden baykuşla tasvir edilir. Bundan dolayı baykuşun, zekâyla güçlü bir ilişkisi olduğuna inanılır ve tanrıların elçisi olarak kabul edilir. Baykuş, Kızılderili kültüründe de özel bir yere sahiptir. Bilgelik, algı, ayırt etme ve hileyi anlama özelliklerinin öğreticisi olarak düşünülür. Kızılderili kültüründe baykuşların, büyücülerin yardımcısı olduğuna inanılır. Bu nedenle birçok Kızılderili toteminde baykuş motifi bulunur.

  Geçmişten bugüne farklı anlamlar yüklense de gizeminden hiçbir şey kaybetmeyen baykuş, Goldaş’ın gümüşün parlaklığını yansıtan tasarımlarına ilham verdi. Sanatın ve bilgeliğin sembolü baykuş figürünün kullanıldığı By-Kush Koleksiyonu’nda, baykuşun iri gözleri öne çıkıyor. Baykuş kadar gizemli olan bu figürler, tasarımlara dikkat çekici bir görünüm kazandırıyor. Mavi rengi gören tek kuş olan baykuşun bu özelliği koleksiyona da ayrı bir renk katıyor. Goldaş tasarımcıları gümüşe çok yakışan gece mavisi renginde mine ve blue spinal taşlarla koleksiyonu zenginleştirdi. Mavi renk, baykuşun mükemmel gece görüşü yeteneğine ve avlanma özelliğine de vurgu yapıyor.  [​IMG]


  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Goldaş'tan Kush Koleksiyonu Forum Tarih
Kushane İlköğretim Okulu Bilgileri Ahlat Bitlis Bitlis Tanıtımı 16 Ağustos 2012
Tony Kushner Kimdir - Tony Kushner Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 15 Eylül 2011
Kuşhane Köyü Çarşamba Samsun Samsun Tanıtımı 3 Mayıs 2010
Kuşhane Köyü Mazgirt Tunceli Tunceli Tanıtımı 26 Mart 2010
Kuşhane Köyü Ahlat Bitlis Bitlis Tanıtımı 16 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş