Goldaş Osmanlı Kolleksiyonu Takıları

'Değerli Taşlar ve Takılar' forumunda Mavi_Sema tarafından 17 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Goldaş Osmanlı Kolleksiyonu Takıları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Goldaş Osmanlı Kolleksiyonu Takıları

  Goldaş’ın özgün tasarım anlayışının en güzel örneklerine sahip Osmanlı Koleksiyonu II, Osmanlı’nın muhteşem tarihi ve kültürünü yansıtan takı ve aksesuarlardan oluşuyor. Tasarımcılar, uzun ve zor bir araştırma sürecini kapsayan tasarım serüvenleri boyunca, 600 yıl hüküm süren Osmanlı’nın ihtişamını, zengin kültürünü yeniden gün yüzüne çıkarıp, özgün tasarımlar ortaya koymuşlar.

  Koleksiyonda Osmanlı mimarisi, padişah tuğraları, savaş aletleri, başlıklar, yazılar ve çini motifleri kullanılmış. Muhteşem İznik çinileri, “Bahar Dalı” motifli takıların esin kaynağı... Renkli görünümleri ile dikkati çeken Bahar Dalı tasarımları, bileklik ve yüzükten oluşuyor. Çiçek motifli İznik çini detaylarının yanı sıra Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluş ve yükseliş döneminin önemli padişahlarından olan Orhan Gazi, Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman ve Yıldırım Beyazid’in tuğralarının kullanıldığı tasarımlar, koleksiyonun dikkat çeken diğer parçalarından.

  Dünyanın en nadide çiçeklerinden biri olan ve halk arasında ‘ağlayan gelin’ olarak da adlandırılan ‘ters lale’ figürü de özel hikâyesi ile koleksiyondaki yerini alıyor. Başka bir tasarımda Osmanlı’da Lale Devri’ne ismini vermiş lale, Sadabat eğlence gecelerinde bahçelerin aydınlatılması için sırtlarına mumlar dikilerek serbest bırakılan kaplumbağa figürü ile bir bütünlük sergiliyor.
  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Goldaş Osmanlı Kolleksiyonu Forum Tarih
2011 Goldaş Takı Modelleri Değerli Taşlar ve Takılar 29 Eylül 2010
Goldaş Deep Blue Serisi -Goldaş Kolyeler Değerli Taşlar ve Takılar 9 Ağustos 2010
Goldaş Yeni Tasarımları Değerli Taşlar ve Takılar 4 Ağustos 2010
Goldaş'tan By-Kush Koleksiyonu Değerli Taşlar ve Takılar 22 Ekim 2009
Goldaş Forever & Together Koleksiyonu Değerli Taşlar ve Takılar 30 Ocak 2009

Bu Sayfayı Paylaş