Gökada Kümesi (Galaksi Kümesi)

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Gökada Kümesi (Galaksi Kümesi)


Sarımsı gökadalardan oluşan Abell 1689 gökada kümesi Hubble Uzay Teleskobu
Gökada kümesi ya da galaksi kümesi kütleçekimi sayesinde birbirlerine bağlı yüzden fazla gökadanın oluşturduğu kümedir. Gökada sayısı 100’ün altında olduğu zaman bu topluluklara gruplar ve kümeler arasındaki sınırlar belirgin olmasa da gökada grubu denir. Gökada kümeleri biçimleriyle (özel küresel simetrik vs.) dağılımlarıyla veya gökada sayılarıyla (sayı birkaç bine çıkabilir) nitelenirler. 10 milyar yıl önce oluştukları sanılmaktadır.
Gökada kümelerinin bir araya gelmesiyle oluşan kümeler topluluğuna ise üstküme ya da süperküme (İng. supercluster) adı verilir. Gökada kümeleri istikrarlı yapılardır; yani gökadalar kümenin kütleçekimsel etkisinden kaçamazlar. Gökada kümelerinin evrendeki dağılımı homojen değildir; kimi bölgelerde sıklık gösterirlerken kimi bölgelerde seyrektirler. Gökadaların yaklaşık % 90’ı bir kümeye ya da bir üstkümeye dahildir. Gökadamız Samanyolu 30 kadar gökada içeren yerel gruba dahildir bu yerel grup da bir süperkümeye dahildir.
Gökada kümeleri sıcaklığı arasında değişen ve yoğunluğu çok az olan ve X ışınları yayan bir gaz içerirler. Gökada kümelerinin toplam kütleleri Güneş kütlesi arasında yarıçapları ise 2 ile 10 Mpc arasında değişir.

HCG 87 adlı gökada grubunda bulunan gökadalar. Oğlak Takımyıldızı'ndan yaklaşık 400 milyon ışık yılı uzaklıktadır.Vikipedi özgür ansiklopedi​
 

Üst