Goji Meyvesi Nedir?Faydaları Nelerdir?

'Şifalı Bitkiler' forumunda Dine tarafından 15 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Goji Meyvesi Nedir?Faydaları Nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Goji Meyvesi Nedir?Faydaları Nelerdir?

  Meyve kültürüme yeni bir meyve daha eklendi..Goji adı verilen ve baş ağrısından tutunda uyku problemine kadar pek çok konuda marifeti olan bu meyve küçük ve yumuşak meyveleri olan 1700 yıl boyunca Tibet’te üretilen çalı formunda bir bitkidir. Tibetliler yüzlerce yıl gojiden yaptıkları ilacı böbrek ve karaciğer tedavisinde kullandılar. Mutluluk meyvası denilen Goji inanılmaz şekilde sulu ve tatlıdır. Tadı biraz yabanmersinini biraz da kirazı andırır.
  Üstelik goji meyvesinin her bir parçasında ayrı bir şifa vardır..Yapraklarından şifa kaynağı çay elde edilir.Parlak meyvesi yenilir.Posasından güzellik kremi elde edilir..Yaprakları ve sapları aynı zamanda yağ kaynağıdır..
  Goji kurutulduktan sonra üzüm gibi yenilebilir.Faydaları saymakla bitmeyen bu minik meyvenin o kadar çok mağrifeti varki say say bitmiyor..
  **Kolestrolü ve kan basıncı düşürüp kanı temizliyor..
  **Tibetliler ona cinsel gücü artırması nedeniyle “Mutluluk meyvası” diyor.
  **Goji berry “-27″ derece sogukluğa ve “+42″ derece ve dahada sıcakları tolere edebilir.Açık ve Kapalı mekanlarda meyve verir. 2 yıl içinde %80 verimlilikle meyve alınır.
  **Goji “Uzun Ömür Meyvesi” olarak bilinir. İçerisinde ana molekül olan polisakkaritler ve güçlü antioksidanlar sayesinde serbest radikallerin uğratacağı zararlara ve erken yaşlanmaya karşı vücudunuzu korur.
  **Geleneksel Çin tıbbında baş ağrısı ve sersemlik hissinin böbrek Yin (yaşam özü) ve Yang (fonksiyon) yetersizliğineden kaynaklandığına inanılır. Goji Yin/Yang dengesinin ayarlanmasında en çok kullanılan bitkidir.
  **Goji tüm Asya’da uzun süredir insomnia (uykusuzluk) doğal tedavisinde kullanılmaktadır. Yaşça büyük insanlar üzerinde yapılan bazı tıbbi araştırmalarda Goji alan tüm hastalarda uyku kalitesinde iyileşme bildirilmiştir.
  **Çinde sıcak Goji çayı özellikle gebeliğin ilk üç ayındaki kadınlarda sabah sıkıntılarının önlenmesinde kullanılmaktadır. Bu çayın içilmesi hızlı ve etkili bir çözümdür. 60 gram kaliteli goji suyunun üzerine sıcak su eklenmesiyle de hazırlanabilir.
  **Goji çok uzun zamandır Asya’da kadın ve erkek infertilite (kısırlık) tedavisinde kullanılmaktadır. Kadınlarda benzersiz bir şekilde Ying düzenlemesi (doğurganlık özü) gerçekleştirdiğine inanılır.
  **Asya’da yapılan bir anti-obesite (aşırı şişmanlık) çalışmasında hastalara sabah ve öğleden sonra Goji verilmiştir. Sonuçlar çoğu hastanın belirgin kilo vermesi şeklide olmuştur. Bir başka çalışma ise Goji içerisndeki polisakkaritlerin alınan gıdaları yağ şeklinde depolanması yerine enerjiye dönüştürdüğünü göstermektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Goji Meyvesi Nedir Forum Tarih
GOJİ nedir - Goji berry meyvesi faydaları yararları Şifalı Bitkiler 16 Şubat 2011
Goji Berry Meyvesi Faydaları Yararları Şifalı Bitkiler 26 Temmuz 2010
Kurutulmuş Goji Berry Nasıl Yenir Şifalı Bitkiler 13 Kasım 2011
2012 Pedagojik Formasyon Veren Üniversiteler Üniversiteler 16 Ekim 2011
2011 Yılı Pedagojik Formasyon Veren Üniversiteler Üniversiteler 9 Ağustos 2011

Bu Sayfayı Paylaş