Glokom Karasu Belirtileri ve Tedavisi

'Genel Sağlık' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 22 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Glokom Karasu Belirtileri ve Tedavisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  GLOKOM (KARASU)

  Göz duvarının iç yüzeyi bir basınç altındadır. Bu durumu kabaca görme sinirlerinin zedelenmesine ve görüş açısının daralmasına neden olur. Göz içindeki basıncın artması başka göz hastalıklarında da görülebilir. Fakat çoğu zaman tamamen sağlıklı gözleri yakalayan bir hastalıktır ve sinirsel etkenler büyük rol oynarlar.

  Belirtileri:

  İki tür glokom vardır. Basit glokom krizlere neden olmaz ama görme güçlükleri hastayı doktora gitmeye zorlar. Ameliyatlar bu durumda etkili olmaz ve çoğu zaman muhtemel bir körlüğün önüne geçilemez. iltihaplı glokomda geçici göz kararmaları gözlerin önünde renkli daireler görülmesigöz. boşluğunda dayanılmaz basınçlar yapar. Alında dişlerde gözbebekleri büyük ve sabittir.

  Seyri:

  Glokom krizleri günlerce ya da haftalarca sürebilir. Krizler ne kadar uzun sürer ve ne kadar sık görülürse hastalığın iyi1eşme Şansı da o kadar azalır. Bazen bir tek kriz körlüğe yol açabilir. Krizler arasında tüm belirtiler sürebilir ya da iltihaplı bir durum olabilir.

  Tedavi:

  Erken tedavi şarttır. Eğer bir iyileşme olmazsa ameliyat gerekebilir. Önemle üzerinde durulması gereken konulardan biri de genel tedavidir. Heyecan ve ruhsal zorlamalardan kaçınmalı hafif giysiler giymeli giysinin yakaları boğazı sıkmamalıdır. Yere doğru eği1erek çalışmalardan ağır kaldırma ve ağır eşya taşımaktan kaçınmalıdır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Glokom Karasu Belirtileri Forum Tarih
Göz Tansiyonu (Glokom) Nedir - Göz Tansiyonu Belirtileri ve Tedavisi Genel Sağlık 2 Ocak 2011
Sinsi ''Glokom'' Gözden Vuruyor-40 Yaşını Aşmış Olanlar Mutlaka Okusun! Genel Sağlık 19 Ekim 2010
Glokom Hastalığı Hakkında Bilgi Genel Sağlık 1 Temmuz 2010
Glokom göz tansiyonu Genel Sağlık 6 Mayıs 2009
Glokomdan korunmak için ne yapmalı Genel Sağlık 24 Mart 2009

Bu Sayfayı Paylaş