Global Paradox - John Naisbitt

'Kitap Özetleri & E-Kitaplar' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 1 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Global Paradox - John Naisbitt konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  1993’ÜN 14 Martında Pireneler’de Fransa ile İspanya arasına sıkışmış 47.000 nüfuslu Andorra egemenliğini ilan etti. Artık yeni Andorra devletinin kendi uluslararası telefon kodu, olimpiyat takımı, pulu, para birimi ve BM de sandalyesi olabilecek.

  Nitekim Temmuz 1993’te 184. üye olarak BM’e katıldı bile. İyi ama, Avrupa ülkeleri bütünleşmeye giderken, tek bir para biriminin eşiğindeyken bu bağımsızlık ta neyin nesi?

  Bu durum, dünyadaki genel eğilimin bir göstergesidir. Bugün dünyanın gidişatı bir taraftan politik bağımsızlık ve kendi kendini yönetmeye, öte yandan ekonomik ittifaklar kurmaya doğrudur. Dünya ekonomisi büyüdükçe küçük oyuncuları güçlenmekte, büyük oyuncuları küçülmektedir.

  Yeni kabilecilik (Tribalism)

  1993’te dünya sözlüğüne yeniden giren “kabilecilik” kavramını “milliyetçilik” kavramı ile karıştırmamak gerekir. 18. yy’dan II. Dünya savaşı sonuna kadar yaygınlaşan milliyetçilik, kişinin vatanını uluslararası ilkelerden ve bireysel çıkarlardan daha önemli tutmasıdır. II. Dünya savaşı İtalya ve Almanya’nın milliyetçiliğine son vermiş, Batıdaki gücünü de yıkmıştır. Kabilecilik ise kişinin ortak etnik kökeni, dili, kültürü, dini, hatta son zamanda mesleği paylaştığı gruba sadık kalmasıdır.

  Bu sadakat da git gide güçlenmekte ve yaygınlaşmaktadır, zira bunlar kişinin bir gruba ait olma duygusunu güçlendirmektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Global Paradox John Forum Tarih
Global Tezahürat Kitabı - David Meerman Scott Kitap, Resim ve Dergi 23 Haziran 2010
Al Jazeera Sport Channel Global Frekansı Populer Uydular Frekanslar 16 Haziran 2010
Global Histeri: 'Lost' - Global Histeri: 'Lost' nedir - hakkinda Psikoloji 8 Eylül 2009
Global Dershanesi Dersaneler 27 Haziran 2009
Mastering Global Corporate Governance - Ulrich Steger Kitap Özetleri & E-Kitaplar 1 Mart 2009

Bu Sayfayı Paylaş