Glikoz (Glukoz) Nedir - Glikoz (Glukoz) Hakkında Bilgi

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda SeLeN tarafından 3 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Glikoz (Glukoz) Nedir - Glikoz (Glukoz) Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Basit bir şeker (veya monosakkarit) olan glukoz (veya glikoz veya glükoz) yaşam için en önemli karbonhidratlardan biridir. Hücreler onu bir enerji kaynağı ve metabolik reaksiyonlarda bir ara ürün olarak kullanırlar. Glukoz fotosentezin ana ürünlerinden biridir ve hücresel solunum onunla başlar.

  Ad Yunanca "tatlı" anlamına gelen glukus (γλυκύς) ve kimyada şekerlere verilen "-oz" sonekinden türetilmiştir. Türkçede glikoz, glukoz 'dan daha yaygın kullanılmakla beraber kimyasal adlandırma sistemleri bakımından bu hatalıdır. Uluslararası Temel ve Uygulamalı Kimya Birliği (IUPAC)'ın önerdiği adlandırma kurallarına göre "glikoz", monosakkarit yerine kullanılan bir sözcüktür, glukoz ise burada söz konusu olan şeker türüdür. Kimyada gliko- öneki ile başlayan isimler şekerli bileşiklere aittir, gluko- öneki ile başlayan isimler ise glukozlu bileşiklere aittir. Örneğin glukozitler, glikozitlerin bir alt grubudur. Bu nedenle, bu metinde 'glukoz' kullanılacaktır.


  Doğal biçimine (D-glukoz) gıda sanayisinde dekstroz olarak da değinilir. Bu maddede glukozun D-biçimine değinilmektedir (molekülün ayna görüntüsü L-glukoz olarak adlandırılır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Glikoz (Glukoz) Nedir Forum Tarih
Glukoz Nedir - Glukozun Yapısı - Monosakkaritler - Glukoz (Glikoz) Konu Dışı Başlıklar 3 Eylül 2011
Glikozun Canlılar İçin Önemi Genel Sağlık 29 Nisan 2010
laboratuvar - GLU Glikoz tahlili nedir, açıklaması, anlamı, tanıtımı, tanımı nedir Diğer Mesleki Bilgiler 13 Kasım 2008

Bu Sayfayı Paylaş