Gladio - Devleti Yöneten Gizli Güçler - Hüseyin Movit

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Mavi_Sema tarafından 9 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Gladio - Devleti Yöneten Gizli Güçler - Hüseyin Movit konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gladio kitap özeti - gladio kitap tanıtımı
  Özeti

  Değerli araştırmacı Hüseyin Movit'in bu eserinde ismi ne olursa olsun, güvenlik, beka ve global hâkimiyet ve çıkar amaçlı bu yapılanmalardan detayları en çok su üstüne çıkan, hukuki ve adli belgeleri olan İtalya merkezli GLADİO adlı örgütün faaliyetleri anlatılmaktadır. Soğuk Savaş döneminin NATO merkezli Amerikan projesi olan bu yapılanmanın hemen hemen her NATO ülkesinde yer alan askerî bir yapılanma olduğu anlaşılmaktadır. Bu yapılanma içinde “politikacıların” “politika dışı sivillerin” gerektiği sayıda ve gerektiği kadar veya zorunlu olarak sürece ve organizasyonlara dâhil edildikleri anlaşılmaktadır.

  CIA vasıtasıyla finanse edildiği kabul edilen bu yapılanmanın daha ziyade İtalya ve Kıbrıs gibi komünist partilerin güçlü olduğu ülkelerde daha aktif olduğu görülmektedir. Gladio adlı örgütün İtalya'da ortaya çıkması ve 45 yıllık süreçte her türlü politik olayın içinde yer alması tesadüf değildir. Amerikan 6. Filosu'nun konuşlandığı ve NATO Müttefik Deniz Kuvvetleri Karargâhı'nın bulunduğu İtalya'nın, komünist bir iktidara teslimi Soğuk Savaş'ın kaybedilmesi ile eş anlamlı olurdu. Aynı şekilde Makarios yönetimindeki Doğu Akdeniz'in merkezindeki Kıbrıs'ın da Sovyetler Birliği ile yakın ilişkiler kurmasına izin verilemezdi. Yunanistan'daki ABD güdümlü albaylar cuntası eliyle Makarios'un devrilmesi Akdeniz'in bu stratejik ülkesinin Sovyet nüfuz alanına girmesini engellemiştir.

  Sonuç olarak Hüseyin Movit'in GLADİO adlı bu eseri, sunduğu bilgiler hem birey, hem de toplum olarak bizlere güvenlik-özgürlük dengesindeki gerçekleri daha iyi anlamamızı ve bilinçlenmemizi sağlamaktadır. Bu eserin politikacısından, bürokrata, sivil toplum kuruluşlarından bireylere uzanan geniş bir yelpazedeki kesime faydalı olacağına inanıyorum. Bu titiz çalışma için Hüseyin Movit'i kutluyorum.

  [​IMG]

  Künyesi


  · Truva Yayınları
  · Basım Tarihi : 02 - 2010
  · ISBN : 9786055638368
  · Sayfa Sayısı : 368
  · Etiket Fiyatı : 9.90 TL
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gladio Devleti Yöneten Forum Tarih
Gladiolus türleri Glayöl'ler (Diğer adı: Kuzgun kılıcı) Doğa ve Bitkiler 10 Ekim 2010
Gladio'nun İlk Düellosu Darağacında Bir Başbakan - İsa Yılmaz Kitap, Resim ve Dergi 7 Mayıs 2010
İçimizdeki Gladio İle Yüzleşmek - Abdülkadir Selvi Kitap, Resim ve Dergi 23 Şubat 2010
Kurtlar Vadisi: Gladio (2009) Sinema Film Tanıtımları 18 Kasım 2009
Kurtlar Vadisi - Gladio (Gladyo) |20 Kasım 2009| Sinema Film Tanıtımları 25 Eylül 2009

Bu Sayfayı Paylaş