Gizli şeker on yıl kadar sürüyor

'Genel Sağlık' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 21 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Gizli şeker on yıl kadar sürüyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gizli şeker on yıl kadar sürüyor
  Şeker hastalığına yatkınlığı olan, yani az önce sıraladığımız risk faktörlerini taşıyanların bazısı şeker hastası olurken bazılarında hastalık çıkmamaktadır. Ama, işin ilginç yanı, hastalığa yakalananlarda hastalık, yıllarca sessiz seyretmektedir. Kişi şeker hastası olduğu halde hiçbir şikâyeti olmamaktadır. Bu sessiz dönem on yıl kadar sürmektedir.

  Allahtan, bu sessiz dönemde şeker hastalığını (bundan böyle gizli şeker diyelim) bazı tahlillerle ortaya koymak mümkün.

  Bunlardan üç tanesi önemli. İlki ve en kolayı, kan şekerine açken bakmak. (Açlık Kan Şekeri) Sonuç şayet 110-125 arası ise gizli, 126 ve üstü ise açık şeker hastası sayılabilirsiniz.

  İkincisi, “şeker yükleme testi” dediğimiz bir testle, tokken kan şekerine bakmak. 2 saatlık bu test sırasında, şekeriniz 140-199 arasında değerlere sahipse gizli, 200 ve üstü ise açık şeker hastalığınız var demektir.

  Daha az yaygın bir başka testte, özellikle “insülin direnci”ni erken yakalamak için, açlık insülinine bakılmaktadır. İlk dönemlerde, insülin düzeyi yüksek çıkacaktır.

  Gizli şeker hastalığının, açık şeker hastalığı haline geçisini önlemek mümkün.
  Bu yazının en mutlulukla yazdığım kısmı burası: Gizli şeker hastalığının açık şeker hastalığı haline geçişini önlemek mümkündür. Yukarıda belirttiğimiz gibi konuyla ilgili, tamamlanmış ve yürütülmekte olan pek çok çalışma bulunmaktadır.

  Bu çalışmalarda, kilo kontrolü, daha sağlıklı beslenme ve daha hareketlilik yönünde yaşam biçimi değişikliği sayesinde, çalışmaya katılanların beşte üçünde şeker hastalığı önlenebilmiştir. Bazı ilaçlar, yaşam biçimi değişikliği kadar olmasa da, önlemede yarar sağlayabiliyor. Kaldı ki, yaşam biçimi değişikliği ile ilaç desteğini birlikte gerçekleştirmek mümkündür.
   
  Son düzenleme: 21 Kasım 2008

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gizli şeker yıl Forum Tarih
Gizli Şeker Hastalıgı - Gizli Şeker Nedir ? Genel Sağlık 25 Ekim 2010
Gizli Şekerin Tedavisi Genel Sağlık 1 Nisan 2010
Gizli şeker ne anlama geliyor Genel Sağlık 15 Şubat 2010
Hamilelikte Gizli Şeker Tehlikesi! Gebelik ve Annelik 23 Nisan 2009
Gizli Şeker - Gizli Şekerin Belirtileri Genel Sağlık 23 Nisan 2009

Bu Sayfayı Paylaş