Giuseppe Caspar Mezzofanti Kimdir - Giuseppe Caspar Mezzofanti Biyografisi

'Düşünürler-Filozoflar' forumunda SeLeN tarafından 2 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Giuseppe Caspar Mezzofanti Kimdir - Giuseppe Caspar Mezzofanti Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Giuseppe Caspar Mezzofanti Kimdir - Giuseppe Caspar Mezzofanti Resimleri - Giuseppe Caspar Mezzofanti Biyografisi - Giuseppe Caspar Mezzofanti Hakkında  Giuseppe Caspar Mezzofanti (17 Eylül 1774 – 15 Mart 1849) İtalyan Katolik kardinali, ünlü dilbilimci ve hiperpoliglottur. Bolonya'da doğmuştur ve eğitim görmüştür, ilahiyat eğitimini papaz olarak kutsanma yaşına ulaşmadan tamamlamıştır ve 1797 yılında kutsanmıştır. Aynı yıl, Bolonya Üniversitesi'nde Arapça profesörü olmuştur. O tarihlerde Bolonya tarafından yönetilen Cisalpine Cumhuriyeti tarafından istenen sadık ve doğru kalacağına dair törensel yemini yapmadığı için profesörlük görevini kaybetmiştir.

  1803'de Bolonya enstitüsüne yardımcı kütüphaneci olarak atanmıştır ve kısa süre sonra Doğu dilleri ve Yunanca profesörü olarak görevine geri dönmüştür. Makam genel valilik tarafından 1808'de bastırılmıştır fakat 1814'de Papa VII. Pius'un restoresi zamanında eski haline getirilmiştir. Mezzofanti görevde Roma'ya 1831 yılında gitmek için Bolonya'yı terk edene kadar kalmıştır. Roma'ya gitmesinin sebebi Katolik Kilisesi'nin yönetim organı için misyonerlik faaliyetlerinin, İman Yayma Cemaati (Congregatio de Propaganda Fide), bir üyesi olmasıdır. 1833'de Angelo Mai'nin ardından Vatikan Kütüphanesi'nde Koruyucu-Şef olarak görev almıştır ve 1838'de St. Onofrio al Gianicolo piskoposluğu unvanı altında kardinal ve İman Yayma Cemaati'nde çalışma yöneticisi olmuştur.

  Mezzofanti hiperpoliglot olması ile bilinir, otuzsekiz dil ve elli lehçeyi akıcı bir şekilde konuştuğu düşünülmektedir ayrıca diğer birçok dilde az seviyelerde bilgisi vardır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Giuseppe Caspar Mezzofanti Forum Tarih
Giuseppe Farina Kimdir - Giuseppe Farina Biyografisi Yerli - Yabancı Sporcular 6 Mayıs 2011
Giuseppe Peano Kimdir - Giuseppe Peano Biyografisi Düşünürler-Filozoflar 16 Ekim 2010
Giuseppe Piazzi Kimdir - Giuseppe Piazzi Biyografisi Düşünürler-Filozoflar 16 Ekim 2010
Giuseppe Giacosa Kimdir - Giuseppe Giacosa Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 10 Ekim 2010
Giuseppe Zanotti 2009 Abiye Ayakkabı Modelleri ( Çok Güzel ) Populer markalar & Moda 12 Ağustos 2009

Bu Sayfayı Paylaş