Gitar Nedir - Gitarın Özellikleri Nelerdir - Kaç Çeşit Gitar Var ?

'Müzik Türleri ve Enstrümanları' forumunda Mavi_inci tarafından 9 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Gitar Nedir - Gitarın Özellikleri Nelerdir - Kaç Çeşit Gitar Var ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gitar Nedir - Gitarın Özellikleri Nelerdir - Kaç Çeşit Gitar Var ?

  GİTAR


  Gitar, parmakla ya da penayla çalınan esasen sekiz şekline benzeyen yanları iki tarafı oyuk üzerinde ses perdeleri olan uzun saplı ve telli bir çalgı. Gitarlar genelde altı tellidir ve değişik ağaç türlerinden yapılırlar.

  Tarihçe

  Gitarın ilk örnekleri İspanya'da XVII y.y.'da görülür. Bu enstrümanlar genellikle lavtaya benzer. O dönemde gitar üzerinde 4 tel mevcuttu. Bu teller kedi bağırsağından yapılma tellerdi ve parmakla çalınırdı.Daha sonra gitara 5 tel takıldı daha önce sayısı az olan perdeler 10'a çıkarıldı. Teller pesten tize doru "la-re-sol-si-mi" olarak akortlanmaya başlandı. XVIII y.y.'ın sonlarına doğru pes tarafa kalın bir "mi teli" daha eklenerek tel sayısı 6 ya çıkarıldı.
  Daha sonra XIX y.y. ortalarında Antonio de Torres enstrümana yeni bir biçim verdi. Enstrümanı daha belirgin bir hale getirdi: büyüttü; vidalı burgular takıldı; saptaki perde sayısı (fret) arttı; sesi güçlendi, göğüs içindeki balkonlar tek bir merkezden çıkan seslere daha net yön verir oldu.
  Daha sonra da gitar şekil olarak değişimlere uğradı. Folk ve caz müziğinde kullanılan gitarlara çelik teller takıldı. 1920 yılında elektro gitar doğdu. Elektro gitar sayesinde gövde rezonans kutusu olmaktan çıkmış enstrümanla dinleyici arasına, amplifikatör denen elektronik bir yükseltici girmiştir..

  Türleri

  Klasik gitar

  Esasen kadın vücudunu andıran içi boş bir gövdedir.Ortasında yuvarlak bir delik bulunan klasik gitarların üç bas teli ipek üzerine metal sarma,diğer üç teli naylondur.Tellerin harekete geçirilmesi ile bu gövdenin içinde hapsolan hava titreştirilmiş olur ve gövdesindeki delikten dışarıya ses olarak geri döner. Klasik batı müzüği gitar tekniğinde gitar,tırnaklar ile çalınır.Tırnakların çeşitli açılarla törpülenmesi ve çeşitli sağ el pozisyonları ile çıkan ses tonu kontrol edilebilir.

  Akustik gitar


  6 Telli Akustik İbanez ve 12 Telli Akustik Fender
  Görünüş itibariyle klasik gitarı andıran akustik gitarın gövdesi klasik gitardan biraz daha şişman ve basıktır. Daha dar bir sapa ve çelikten yapılmış tellere sahip olması klasik gitarla arasındaki en büyük farktır.


  Elektro gitar


  Katı ve oyulmamış gövdeye sahip olan elektro gitarda tellerden gelen ses manyetikler tarafından elektrik sinyaline dönüştürülüp anfiye yollanır. Genellikle pena ile çalınır.Manyetiklerin titreşimi algılayabilmesi için çelik tel kullanılır.

  Bas gitar

  Çalışma prensibi elektro gitara benzeyen bas gitarın farkı genelde dört telli olması ve kalın bir sese sahip olmasıdır.

  Lap steel gİTAR

  Hawai'den çıkmış bir enstrümandır. Kucakta ve metal bir obje yardımı ile çalınır.

  Perdesiz gitar


  Ara sesleri verebilmek için yapılmıştır. Normal gitara çok benzese de oldukça farklı bir ses rengine sahiptir. Perdesiz gitarı 1976 yılında ilk Erkan OĞUR Türk müziği seslerine olan ihtiyacı için üretmiştir. Daha sonraları perdesiz elektrik gitar, 8 telli perdesiz gitar, çift saplı elektrik ve klasik perdesiz/perdeli gibi farklı modellerini üretmiştir.
   

 2. çok yardımcı olduz müzik perfozzrmansı için saolun :)
   

 3. aynen benimde müzik performansıma yardımcı oldunuz
   

 4. performansıma kolaylık sağlandı
   

 5. teskurrler çok yardımcı oldunuz
   

 6. tşk cok iyi not alıcam işallah :D
   

 7. Aynnen bnmde :p:D:);):D
   

 8. valla 100 alcam çok teşekkürler allah razı olsun
  ;)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gitar Nedir Gitarın Forum Tarih
Gibson Les Paul Nedir - Gibson Les Paul Gitarı Müzik Türleri ve Enstrümanları 2 Temmuz 2011
Rickenbacker Nedir - Rickenbacker Gitarı - Rickenbacker Resmi Müzik Türleri ve Enstrümanları 1 Temmuz 2011
Deniz Toprak Hazan Nedir Gitar Akoru Müzik Türleri ve Enstrümanları 12 Haziran 2010
Dizi Nedir ? - Gitarda Diziler Müzik Türleri ve Enstrümanları 12 Aralık 2008
Gitar Resmi, Gitar Fotoları, Gitar Resimleri Diğer Resimler 6 Ağustos 2012

Bu Sayfayı Paylaş