Girne Amerikan Üniversitesi Hakkinda Genel Bilgiler

'Üniversiteler' forumunda NeslisH tarafından 25 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Girne Amerikan Üniversitesi Hakkinda Genel Bilgiler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Girne Amerikan Üniversitesi


  Tarihçe


  1985 yılında kurulmuş olan üniversite Türkiye Cumhuriyeti tarafından tanınmasının yanı sıra Avrupa konseyi Uluslararası Okullar Birliği'ne de üyedir

  Yurt ve Barınma


  Üniversitemiz kız ve erkek öğrenciler için sınırlı sayıda yurt imkanı sunmaktadır. Yurtlarda, yeni kayıt yaptıran öğrenciler önceliklidir. Üniversiteye bağlı yurtlarda 76 kız ve 204 erkek öğrenciye barınma hizmeti sunulmaktadır. Yurtlar Girne şehir merkezinde olup, Girne şehir merkezinden kampüse düzenli Üniversite servisleri ile ulaşım sağlanmaktadır.

  Kütüphane

  Girne Amerikan Üniversitesinin Ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencilerine ve akademik personeline hitap eden çağdaş normlara uygun kütüphanesi bulunmaktadır. GAÜ kütüphanesi temel ihtiyaçları karşılayacak ve araştırmacılara cevap verecek şekilde düzenlenmiştir. Kitap, dergi, CD-Rom arşivi düzenli alımlarla sürekli gelişim göstermektedir. Kütüphaneye bağlı olarak 32 adet bilgisayarlı laboratuvar bulunmaktadır. Bilgisayarların tamamı internete bağlı ve CD-Rom sürücülüdür. Öğrenciler İnternet olanağını yoğun olarak kullanabilmekte ve CD-Rom koleksiyonundan yararlanabilmektedir. Ayrıca, Türkiye ve yurtdışında bulunan bazı önemli kütüphaneler ve veri tabanlarıyla olan bağlantısı nedeniyle, kütüphanede bulunmayan makale ve materyale online olarak çok hızlı ulaşma imkanı sağlamaktadır.

  Teknoloji

  Girne Amerikan Üniversitesi'nde 8 bilgisayar laboratuvarı, Üniversitenin Tekno kampüs alyapısını oluşturma programında en yeni teknolojik donanımı ile öğrencilere ve öğretim üyelerine hizmet vermektedir. Laboratuvarlardaki tüm bilgisayarlar, sınırsız internet erişimi ve kütüphane kataloğuna ulaşımı sağlamak amacı ile Üniversite network ağına bağlıdır. Tüm fakültelerde derslerin önemli bir bölümü bilgisayar destekli olarak verilmektedir.

  Beslenme

  Kampüste titiz çalışan, zengin içeriği ve makul fiyatları ile hizmet veren 3 adet kafeterya ve kantin bulunmaktadır. Ayrıca kampüs çevresinde ve Girne merkezinde de her türlü gıda satış yerleri, lokantalar mevcuttur.
   

 2. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Sağlık

  Üniversite kampüsüne beş dakikalık mesafede tam teşekküllü Girne Devlet Hastanesi ve diğer özel hastaneler bulunmaktadır. Öğrenciler ücret karşılığında bu hastanelerde tedavi olabilmektedirler

  Kampus Hayatı


  Üniversitede yıl boyu süren akademik, sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerin yanısıra her yıl Mayıs ayında bir hafta süren geleneksel bahar şenlikleri yapılmaktadır. Bu şenlikler üniversite bünyesindeki uluslararası öğrencilerin katılımıyla uluslararası bir festival havasında kutlanmaktadır. Ayrıca, Üniversitemiz bünyesindeki BaySide Sahil Tesislerinde çeşitli su sporları yapılmakta, konserler, moda gösterileri ve partiler düzenlenmektedir. Üniversitede çeşitli toplantıların yanısıra her hafta en az bir gösterimin yapıldığı 150 kişilik bir sinema salonu mevcuttur.

  Ulaşım

  GAÜ Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde, Türkiye kıyılarına 60 km, Suriye kıyılarına 80 km, Mısır kıyılarına ise 400 km uzaklıkta Akdeniz'de konumlanmıştır. Kuzey Kıbrıs'tan Türkiye'ye hava ve deniz yolu ile ulaşım olanağı bulunmaktadır. GAÜ Karmi Kampüsü ise Girne'ye birkaç kilometre uzaklıkta, Karaoğlanoğlu yerleşim merkezinin girişinde bulunmaktadır. Üniversite servisi, Girne'den, kent merkezindeki yurtlardan ve Üniversiteden her 15 dakikada bir sürekli olarak ulaşım hizmeti sunmaktadır.

  Burslar

  1-ÖSYM Kılavuzunda gösterilen burs programlarını tercih ederek ÖSYM'ce Girne Amerikan Üniversitesini yerleştirilen öğrenci, eğitim ücretinden burs miktarına göre yarı yarıya veya tamamen muaf tutulur. Ancak öğrencinin eğitimi süresince bursunu devam ettirebilmesi için her dönemde 4'lü sistemde genel kümülatif ortalamasının 2.00'ın altına düşmemesi gerekmektedir. 2-Girne Amerikan Üniversitesi'nde üstün başarı, "Yüksek Akademik Başarı Bursu" ile ödüllendirilir. En az 10 bölüm dersini tamamlayan ve genel kümülatif not ortalaması (CGPA) 3.00 üzerinde olan öğrenciler bu bursa başvurabilirler. Verilecek burs sayısı Rektörlük kontenjanına tabi olup dönemseldir. 3-Girne Amerikan Üniversitesi'nde İngilizce Hazırlık Programında geçirilecek bir akademik yıl sonunda bu programı ilk üç arasında başarı ile tamamlayan öğrencilere, izleyen lisans dönemi için eğitim ücretinin yarısı (%50) oranında burs verilir. Bursun devamı için öğrencinin lisans programında başarılı olması gerekmektedir. 4-Girne Amerikan Üniversitesi'nde ayrıca değişik oranlarda eğitim ücreti indirimi uygulanmaktadır.
   

 3. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Kulüpler

  Folklor
  Tiyatro ve Edebiyat
  Turizm, Gezi ve Dağcılık
  Bilişim Teknolojisi
  Müzik
  Gazetecilik ve Basın Yayın
  GAU Akut
  Radyo ve TV
  Moda Tasarım
  Sinema /Video
  Çevre Kulübü
  Dans Kulübü
  Arkeoloji
  Fotoğraf
  Tarih

  Fakülteler ve Bölümler

  Eğitim Fakültesi
  Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğr (SAY)
  Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri(SAY)
  Öğretmenliği (%50 Burslu) (SAY)
  Ingilizce Öğretmenliği (DİL)
  Türk Dili ve Edebiyati Öğretmenliği (SÖZ)


  Işletme ve Ekonomi Fakültesi
  Bankacilik ve Finansman (EA)
  Bankacilik ve Finansman (%50 Burslu) (EA)
  Basin ve Yayin (SÖZ)
  Basin ve Yayin (%50 Burslu) (SÖZ)
  Ekonomi (EA)
  Ekonomi (%50 Burslu) (EA)
  Halkla Ilişkiler (SÖZ)
  Halkla Ilişkiler (%50 Burslu) (SÖZ)
  Işletme (EA)
  Işletme (%50 Burslu) (EA)
  Konaklama ve Turizm Işletmeciliği (EA)
  Konaklama ve Turizm Işletmeciliği (%50 Burslu) (EA)
  Muhasebe (EA)
  Pazarlama (EA)
  Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi (EA)
  Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi (%50 Burslu) (EA)
  Uluslararasi Ilişkiler (EA)
  Uluslararasi Ilişkiler (%50 Burslu) (EA)
  Uluslararasi Işletmecilik (EA)
  Yönetim Bilişim Sistemleri (EA)
  Yönetim Bilişim Sistemleri (%50 Burslu) (EA)


  MühendislikMimarlik Fakültesi
  Bilgisayar Mühendisliği (SAY)
  Bilgisayar Mühendisliği (%50 Burslu) (SAY)
  ElektrikElektronik Mühendisliği (SAY)
  ElektrikElektronik Mühendisliği (%50 Burslu) (SAY)
  Endüstri Mühendisliği (SAY)
  Endüstri Mühendisliği (%50 Burslu) (SAY)
  Mimarlik (SAY)
  Mimarlik (%50 Burslu) (SAY)
  Şehir ve Bölge Planlama (SAY)
  Şehir ve Bölge Planlama (Burslu) (SAY)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Girne Amerikan Üniversitesi Forum Tarih
Girne İlköğretim Okulu Karşıyaka İzmir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 7 Kasım 2010
Girne İlköğretim Okulu Elmalı Antalya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 4 Ağustos 2010
Girne İlköğretim Okulu Kahta Adıyaman Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 23 Temmuz 2010
Kaşobası Girne İlköğretim Okulu Yüreğir Adana Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 21 Temmuz 2010
Doruk Girne İlköğretim Okulu Ceyhan Adana Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 19 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş