Giresun-Espiye Yöresi Kültürü

'Giresun Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 13 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Giresun-Espiye Yöresi Kültürü konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Espiye Yöresi Kültürü

  MAYIS YEDİSİ

  Mayıs Yedisi adı Rumi Takvim'e göre konulmuştur. Rumi Takvim'e göre 7 Mayıs, kullanmakta olduğumuz Miladi Takvim'e göre her yıl Mayıs ayının 21. gününe denk gelmektedir.

  Mayıs Yedisi geldiğinde dere ile denizin sularının birbirine karıştığı yerden su alınır. Su alma işi özellikle seher vaktinde yapılır. Özellikle yeni doğmuş çocuklarile nazara, sihire veya büyüye yakalandıklarına inananlara bu suyla yıkanır.
  Yıkanma sırasında dualar okunur. Böylece gelecek yılın Mayıs Yedisi'ne kadar nazar, sihir veya büyüden korunulmuş olur.Bu gelenek, denizden uzak iç kesimlerde de uygulanır. Mayıs Yedisi'nde dere ile denizin karıştığı yerden sualamayanlar ise seher vakti arkasına bakmadan besmeleyi çekerek evden çıkarak yedi ayrı gözden (kaynaktan)kaplarını su ile doldururlar. Yine nazara, sihire ve büyüye karşı bu suyla yıkanırlar.;

  MART DOKUZU
  Mart Dokuzu geleneği ölüm ve hayat ile ilgili olup halen sürdürülen bir gelenektir.İnanılır ki, Martın dokuzuncu gününde tüm cadılar toplanır. Kimi kedi, kimi sinek,kimi köpek şeklinde kılık değiştirirek kırkını aşmamış çocukları yerler. Bu nedenle Martın dokuzunda kırkını aşmamış çoçuklar özel bir dikkatle korunur. Tahta yemek kaşıkları su içinde bırakılır. Amaç, cadıların yemek yenilen kaşıklara ağızlarını sürüp kirletmelerini engellemektir..

  AYAKBAĞI KESME
  Kimi yürüme güçlüğü çeken çoçukların ayaklarında adım atmayı engelleyen bir bağ var olduğuna inanılır. Bunun için çoçuklar ya bir üzüm teveğinden yedi kere geçirilir ya da herhangi bir ailenin ilk çoçuğu, yeni doğmuş bebeğin ayağına üç kere iplik bağlayarak koparır. Böylece bebek,ayakbağından kurtulmuş sayılır.

  DAMAT ASMA GELENEĞİ
  Düğün aşamasında kız tarafından bir grup, damat adayını yakınlarının elinden alarak, herhangi bir ğaca ayaklarından asarlar. Kız tarafı adına isteklerini kabul ettirene kadar bu durumu devam ettirirler. Damat tarafından gerekli söz verildikten sonra, aynı grup damadı tekrar evine teslim edilir.

  TÜRKÜLERİMİZ
  Espiye nin bilinen ve hala düğünlerde çalınıp söylenen en önemli türküsü hiç şüphesiz kendi adıyla anılandır.Espiye deresi adını taşıyan tükümüzün iki dörtlüğü şöyledir.
  Espiye deresine
  Taş köprü kurulacak
  Ben hakime danıştım
  O yar benim olacak

  Yaylanın çimenine
  Kuzu yayılır kuzu
  Günde bu günkü gündür
  Sallan yosmanın kızı.

  YÖRESEL DİLİMİZ
  Halkımızın kullandığı dil; Trabzon ve Rize yöresinde kullanılan Karadeniz konuşamsı tarzından farklıdır. Bazı köylerimizde Trabzon yöresinden gelmiş vatandaşlarımızın konuşma tarzı, klasik Karadeniz konuşma tarzını andırmakla birlikte, bu insanlarımız sayıca çok azdır.

  Yaygın konuşma ağzının başlıca özelliği; sözlerin, "aha", "ta", "ula", "eh", "gız", "haydi" gibi ünlemlerle birlikte, sanki bunlardan güç alarak söylenmesi; "bana" ve "sana" zamirlerinin "bağa" ve "sağa" biçimlerinde çekimli fiillerin ve sonlarındaki eklerin de kısaltılıp değiştirilerek telaffuz edilmesidir.

  Konuşma dilinmde; "gitmek" fiilinin şimdiki zamanda çekimlenmiş biçimi; "gidim, gidin, gidiyuk, gidiyusunuz" şeklindedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Giresun Espiye Yöresi Forum Tarih
Giresun Üniversitesi Espiye Meslek Yüksekokulu Bilgileri Üniversiteler 8 Mart 2011
Yeniköy 125. Yıl İlköğretim Okulu Espiye Giresun Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 8 Ekim 2010
Taflancık İlköğretim Okulu Espiye Giresun Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 8 Ekim 2010
Taflancık Dırekbükü Mah.ilköğretim Okulu Espiye Giresun Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 8 Ekim 2010
Şehit Hüseyin Tahmaz İlköğretim Okulu Espiye Giresun Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 8 Ekim 2010

Bu Sayfayı Paylaş