Giresun doğal güzellikleri

'Giresun Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 13 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Giresun doğal güzellikleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Giresun Giresun Doğal Güzellikleri

  Giresun Adası (Merkez)
  [​IMG]
  Giresun’un güneydoğu kıyısından 1 mil açıkta bulunan Giresun Adası aynı zamanda Karadeniz’in tek adası olma özelliğini taşımaktadır. Bu ada Gedikkaya’dan kopan bir parçanın denize yerleşmesi sonucu oluşmuştur. Ada 40.000 m2’lik bir alana sahip olup, Akdeniz defnesi ve akasya başta olmak üzere yetmiş bir çeşit bitki örtüsü bulunmaktadır. Karadeniz’de karabatak ve martıların üreme yeri olan bu ada göçmen kuşların da uğrak yeridir.

  Grek Mitolojisindeki bir çok mithe konu olan bu adada, Amazonlar başta olmak üzere bir çok topluluğun yaşadığı da bilinmektedir. Antik Çağlara ait kalıntıların bulunduğu adada yeterli bir arkeolojik araştırma yapılmamış bu nedenle de, kalıntıların nitelikleri kesinlik kazanamamıştır.Ada ikinci derece sit alanı olup, her yıl 7 Mayıs günü Uluslar arası Aksu Festivali yapılmaktadır. Ayrıca Giresun’un da önemli bir mesire yeridir.


  Kufa Kuyusu (Merkez)

  Giresun Kalesi eteğinde bulunan Kufa Kuyusunun Bizans devrinden kaldığı sanılmaktadır. Kuyunun ağız kısmı 2 m. uzunluğunda olup, 80 cm. genişliğinde kesme taşlardan örülmüştür. Ağız kısmından sonra kuyu genişleyerek 7.00-8.00 m. derinliğe kadar inmektedir.


  Mağaralar
  [​IMG]
  Giresun Kalesi’nin altında denize yönelik, limana bakan doğal mağaralar tarihi çağlarda sığınak olarak kullanılmıştır.
  Tarihi kaynaklardan bu mağaralarda saldırı sırasında 1.500 kişinin barındığı belirtilmektedir.

  Bu mağaralardan birisinin içerisinde de Pontus Rum dönemine tarihlendirilen bir kilise bulunmaktadır.


  Maden Suları ve İçmeler

  Giresun doğal maden suları ile tanınmış olup, bunlar Baltama Deresi üzerindeki İnişdibi Maden Suyu, Çaldağ Maden Suyu ve Şebinkarahisar yolu üzerinde, Kulakkaya yol ayrımındaki Pınarlar Maden Suyudur.

  Bu maden suları böbrek taşları ve mide rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.  İkiz Taşlar (Tirebolu)

  Giresun Tirebolu ilçesinde, denizin ortasında bulunan iki büyük kaya parçası ikiz taşlar ismi ile anılmaktadır. Kıyıya çok yakın bir uzaklıkta olan bu kaya parçalarının çevresinde her yıl 20 Mayıs’ta Bahar Şenlikleri yapılmaktadır. Bu şenlikler sırasında, yöre halkı kayıklarla kayalıkların çevresinde dönerek dilek dilemektedirler.


  Karagöl

  Giresun-Ordu ve Sivas illerinin birleştiği noktada 3.107 m. yüksekliğinde Karagöl Dağı bulunmaktadır. Bu dağın zirvesinde bulunan krater gölü olan Karagöl yöre halkınca ziyaret edilmektedir. Bu gölde kendi yüzünün yansımasını görenlerin cennetlik olacağına inanılmıştır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Giresun doğal güzellikleri Forum Tarih
2017 Giresun nüfusu Giresun Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Giresun nüfusu kaçtır? Giresun Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Giresun Nüfusu Giresun Tanıtımı 30 Ocak 2014
2013 Giresun Nüfusu Kaçtır? Giresun Tanıtımı 29 Ocak 2013
Giresunun Siyasi Haritası - Giresun Siyasi Haritası Giresun Tanıtımı 17 Ekim 2012

Bu Sayfayı Paylaş