Giresun-Çamoluk İlçesi

'Giresun Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 13 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Giresun-Çamoluk İlçesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çamoluk İlçesi Resimleri

  [​IMG]

  İlçe tarihi Giresun tarihi ile paralellik gösterir. 1514 yılındaki Çaldıran savaşından sonra kesin olarak Osmanlı Devletine katılmıştır. 1870 li yıllarda 1990 yılına kadar Nahiye statüsünde olan Çamoluk bu tarihte ilçe olmuştur.
  İlin güneyinde Erzincan sınırında kurulu olan ilçenin, İl'e uzaklığı yaklaşık 145 km.dir. 10784 nüfusa sahip olan ilçenin görülebilecek önemli yerleri Kaledere ve Hacıahmetoğlu Köylerindeki kale kalıntılarıdır.

  Coğrafi Yapı

  Yaklaşık 600 km2 yüzölçümü vardır. Kelkit Irmağının oluşturduğu vadi üzerinde kuzey ve güney bölgelerindeki yerleşim birimlerinden oluşmaktadır. Yeryüzü şekilleri bakımından Doğu Anadolu bölgesine benzemektedir. Kuzeyde Berdiya dağları ile çevrili olan ilçe Sivas, Erzincan ve Gümüşhane illeri ile sınır komşusudur.

  Kültür

  Kültür ve Foklorik gelenekler Doğu Anadolu yöresinin özelliklerini yansıtır. Keşkek adı verilen buğdar yarmasından yapılan etli ekmek, İsirin adı verilen yoğurtlu yufka ve bazı köylerde Kapama adı verilen yufkadan yapılan tavuk eti karışımlı yemek meşhurdur.

  El sanatları arasında Palaz adı verilen kilim dokuma çanta ve heybe ünlüdür. Kök boyası ile yapılmış iplikler kullanılan kadın elsanatları yörenin kayda değer el sanatlarıdır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Giresun Çamoluk İlçesi Forum Tarih
Giresun Çamoluk İlçesinin Yüz Ölçümü Giresun Tanıtımı 15 Nisan 2009
Yenice Müslüm Duras İlköğretim Okulu Çamoluk Giresun Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 20 Ağustos 2010
Karadikmen İlköğretim Okulu Çamoluk Giresun Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 20 Ağustos 2010
Gazi Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Çamoluk Giresun Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 20 Ağustos 2010
2017 Giresun nüfusu Giresun Tanıtımı 31 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş