Ginseng Nedir - Ginseng Faydaları Nelerdir

'Şifalı Bitkiler' forumunda SeLeN tarafından 23 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Ginseng Nedir - Ginseng Faydaları Nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ginseng çayı faydaları - şifalı bitkiler - ginseng nelere iyi gelir


  Ginseng ( Latince adı Amerikan ginsengi: Panax quinquefolius ,Kore ginsengi: Panax ginseng) Sarmaşıkgillerden bir bitki olan Ginsengin latincesi olan “Panax”, Yunanca “tam iyileşme” anlamına gelen “panacea” kelimesinden türetilmiştir.
  Ginseng İçeriği:

  Ginseng 28 çeşit kadar ginsenosit içerir: triterpenik saponositler, panaxosidesitler, panaxatnol, D grubu vitaminler. Sterodial bileşikler bakımından zengindir.

  Ginseng Nasıl Yetişir?

  Uygun koşullarda uzun süre dinlendirilen toprağa ekilen ginsengin büyümesi için 6 yıl gibi süre gerekir. Ginseng en erken 6 yıl içinde toplanabilecek büyüklüğe erişir.

  Ginseng Nerelerde Yetişir?

  Anavatanı Güney Kore olan ginseng, Amerika, Çin, Rusya, Sibirya ve Hindistan’da da yetiştirilmektedir. Ama bilinen en tkili türü, Güney Kore’de yetişen Panax Ginseng’tir. Kore ginsenginni diğer adı Kızıl Ginsengtir.

  Ginsengin Faydaları Nelerdir?

  Ginseng strese karşı faydalıdır, yani stres gidericidiri. Ginseng’in tüm şifalı bitkiler içerisinde en etkili adaptogen (strese karşı direnci artıran bir ajan) olduğu düşünülür.

  Ayrıca Ginseng, fiziksel aktiviteleri ve vücut direncini artırır. Özellikle sporcular için fiziksel ve mental (zihinsel) dayanıklılığı artırır, enerji düzeylerini yükseltir, atletik performansı arttırır.

  Ginseng antioksidan bir bitkidir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

  Ginsengin faydaları arasında kolesterol düşürücü özelliğini de saymak gerekir.

  Ginseng cinsel gücü arttırır. Ginseng’in uzun bir süreden beri, özellikle erkeklerin üretkenliğini, erkeklik hormonu (testesteron) ve sperm miktarını, cinsel gücünü ve dolaşım sistemlerini (özellikle prostat büyümesine karşı) olumlu bir şekilde etkilediği de bilinmektedir. Ayrıca o, erkeklerde aşırı stres ve yorgunluktan kaynaklanan performans düşüklüğünü de giderebilmektedir.

  Ginsengin tümör hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı, hatta durdurduğu rivayet edilir.

  Ginseng anemiye iyi gelir.

  Ginseng’in kadınlar üzerindeki beynin hafıza (bellek) merkezlerini uyarıcı etkisinin bulunması ise yenidir.

  Panax Ginseng’in kalp, akciğer, sindirim sistemi organları, karaciğer ve böbrekler üzerinde oldukça etkili bir tonik etkisine sahip olduğunu eski Çin kaynakları yazmaktadır. Ginseng aynı zamanda ruhsal düzeni sağlayıcı, korkuları giderici, gözlere parlaklık ve canlılık verici, zihni açıcı, anlayış yeteneğini, vücut enerjisini ve yaşam süresini artırıcı bir şifalı bitki olarak da belirtilmektedir.

  Ginseng Ürünleri

  Piyasada satılan Ginseng ürünleri şunlardır: ginseng kapsül, ginseng çayı, ginseng yağı, ginseng hapı

  Ginseng Kullanırken Dikkat:

  İnsulin ya da benzer ilaçlarla tedavi olanlar Amerikan gingseni nedeniyle hipoglisemi reaksiyonu yaşayabilirler. Ginseng ayrıca hipertansiyona ya da hızlı kalp atışına da neden olur bu yüzden kontrol altında olmayan ve 180 mm/Hg’nin üzerinde yüksek sistolik kan basıncınız varsa alınmamalıdır. Ginseng, ayrıca ameliyat sırasında kanı inceltmeye yarayan ilacın etkisini de bozar bozduğu için, ameliyattan en az 7 gün önce kullanmayı bırakmalısınız. Ginseng kullanırken, kafein içeren içecekler içmemelisiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ginseng Nedir Ginseng Forum Tarih
Ginseng Nedir ve Ginseng Çeşitleri Şifalı Bitkiler 11 Mart 2010
Kırmızı Ginseng Faydaları Yararları Şifalı Bitkiler 8 Nisan 2010
Ginseng Otunun Faydaları Şifalı Bitkiler 11 Mart 2010
Ginseng (Panax) Şifalı Bitkiler 8 Ağustos 2009
Kırmızı Kore Ginseng ( Panax - Panacea” ) Doğa ve Bitkiler 3 Aralık 2008

Bu Sayfayı Paylaş