Ginko Biloba Nelere Faydaları

'Şifalı Bitkiler' forumunda KaRDeLeN tarafından 20 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Ginko Biloba Nelere Faydaları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ginko Biloba Faydalari-Ginko Biloba Kullanildigi Yerler-Ginko Biloba Nelere Faydalidir


  GİNKO BİLOBA :
  Belleği güçlü tutar. Bunama ve Alzheimer hastalığının tedavisinde kullanılır. Kılcal damarlardaki kan dolaşımına yardımcı olur. Beyin ve omuriliğe giden oksijen ve besin maddelerini artırır. Dolaşım üzerinde olumlu etkileri olan, güçlü yaşlanma geciktirici özelliği olan antioksidan bitkidir. Görme yeteneğini korur hatta iyileştirir. Astım gelişmesini önleyebilir ya da yavaşlatabilir. Kronik baş dönmesi (vertigo), kulak çınlaması ve varis gibi sorunların tedavisinde kullanılır. Damar sertliğini hafifletir, yorgunluğu giderir, konsantrasyonu güçlendirir. Beyindeki kan dolaşımının sağlıklı olmasını sağlar. Daralan damarlar yüzünden beyne az kan gitmesi gibi durumlarda işe yarar. Kan dolaşımını artırdığı için hafif ereksiyon şikayetlerinde faydalı olduğu yapılan çalışmalarda ispatlanmıştır. Çok pis kokar onun için çayını içmek çok zordur. Normal bir ginko ekstresi kokusuzdur. Ekstrenin yüzde 24 flovoglikosit içeriği olmalıdır. Toksitesi ve yan etkisi yoktur. Günde 80-120 miligram yeterlidir. Günlük doz olarak iki- üç defa 40-60 mg.lık tablet veya kapsül alınabilir.


  Devamlı dikkat gerektiren veyayoğun ve stresli işlerde çalışanların; dikkat, enerji ve performansını arttırmak için önerilmektedir. Stresten veya yoğun iş temposundan kaynaklanan unutkanlık sorunu olanlar için doğal bir çözümdür. Hafıza ve konsantrasyonu güçlendirirken aynı zamanda enerji takviyesi de sağlar. Japon Eriği, dünyada yaşayan en eski ağaçlardan birisidir. Yapraklarının beyine olan faydaları, öksürüğü ve astım semptomlarını azaltması ve filaria cinsi kıl kurdunun vücuttan atılması gibi etkileri yüzünden, geleneksel Çin ve Japon ilaçlarında yüzyıllardır kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar; Japon Eriği Ekstresi' nin hücre zarı yapısını kararlı hale getirmesi ve serbest radikallerin temizlenmesini (Antioksidan Etki) hızlandırmasının yanısıra, Sodyum (Na+), Potasyum (K+) ve ATP enzimlerini aktive ettiğini göstermiştir. Japon Eriği, dolaşımı, özellikle beyne giden kan dolaşımını artırır. Beyin hücreleri, vücuttaki diğer hücrelere nazaran zarlarında en yüksek oranda doymamış yağ asitleri içeren hücrelerdir. Düşük oksijen seviyesine karşı çok hassastırlar. Beynin diğer dokulara göre enerji rezervleri daha azdır, buna karşın fonksiyonları ve düzenli çalışması için büyük enerjiye ihtiyaç duyar. Bu da sabit glikoz ve oksijen ihtiyacının sağlanmasıyla karşılanır. beyindeki kan dolaşımının azalması, zar fonksiyonlarına ve enerji üretimine zarar verir. Sonuçta hücre ölümleri gerçekleşir. Beyinde iskemi ve hipoksi' nin (Dokularda ) deneysel modellerinde, Japon Eriğinin dikkate değer şekilde metabolizma ve nöronlar (sinir hücreleri) ile ilgili düzensizlikleri önlediği görülmüştür. Japon Eriği, bu olumlu (pozitif) sonuçları, oksijen kullanımını ve hücreler tarafından glukoz alımını ve mitokondri' ye (Hücrenin enerji santralı) ait solunumu arttırarak sağlar. Japon Eriği ayrıca, beyindeki ödemlerin azaltılmasına, beyin zarına ait dinamiklerin geliştirilmesine yardımcıdır.

  Japon Eriği, arter ve diğer kan damarlarına ait sistem üzerinde de olumlu etkiye sahiptir. Damar felci ve damar spazmı durumlarında gevşetici etkisi olabilir. Bu nedenlerle Japon Eriği iyi bir kalp dostutur da. Birçok ihtiyarlık vakasında, özellikle Alzheimer hastalığında büyük fayda gösterebilir. Alzheimer hastalığının ilk safhalarında, Japon Eriği, zihinsel gerilemeyi geciktirerek hastaların normal hayatlarına devam etmelerini kolaylaştırmaktadır. Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre (Referans4-5: Clinical and Experimental Dermatology 2003;28:285-7) günde 120 mg standardize edilmiş Ginkgo Biloba alımı 6 aylık bir süre içerisinde vitiligonun (ala) ilerlemesini, kullanan kişilerin % 80' i oranında durdurabilmekte, % 40' ı oranında ise yeniden pigment oluşumunu başlatabilmektedir. Vitiligo için ayrıca bakınız: L-Fenilalanin

  Faydaları ve Kullanım Alanları:  Vitiligonun (ala) durdurulmasına ve yeniden pigment oluşumuna yardımcı olabilir.


  Troid bezinin düzenli çalışmasına katkıda bulunur (özellikle hipertroid durumunda).


  Zihni açar, yorgunluk ve stresi azaltır.


  Beynin beslenmesine yardımcı olur ve hafızayı güçlendirir.


  Öğrenme yeteneğini arttırır, aktif ve zinde bir vücut oluşmasına yardım eder.

  İktidarsızlık ve sertleşme problemlerinde faydalıdır.


  Bağışıklık sistemini güçlendirir.


  Grip ve soğuk algınlığına karşı koruyucudur.


  Metabolizmayı hızlandırabilir ve sindirime yardımcı olur.


  Sinerjetik etki ile vücut dayanıklılığını arttırır, enerji verir, yorgunluğu azaltır.


  Vücüdun enerji muhafaza etmesine yardımcı olur, nükleik asit ve protein sentezini hızlandırır.


  Kan şekerininin dengelenmesine yardımcı olur.


  Çiçeklerin tozlanma zamanında allerjik reaksiyonların önlenmesinde faydalıdır. Anti-allerjik özelliği vardır.


  Zihinsel dayanıklılığı arttırır.


  Serbest radikallerin hücre tahribatını azaltır. (Doğal antioksidan)


  Kan yapıcıdır. Soğuk el ve ayaklarda faydalı olabilir.


  Yaşlılarda,bunama belirtilerini azaltabilir. Alzheimer hastalığında yardımcıdır.


  Kulak çınlamasını önlemede faydalı olabilir.

  İçerik:  %24 oranında standardize edilmiş Japon Eriği Ekstresi (Yaprak): Ginkgo flavon-glikozit (60 mg)


  Öğütülmüş Japon Eriği Yaprağı: 270 mg


  %6 Terpen laktonları (Terpene Lactones)


  Ginkgolide B


  Ginkgolides A ve C


  Bilobalide

  Kullanım Önerisi:
  Japon Eriği (Ginkgo Biloba), ek gıda olarak günde 1-2 defa yemeklerle birlikte 1 kapsül alınabilir. Bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ginko Biloba Nelere Forum Tarih
Erginköy Köyü Hakkında Bilgi Maçka Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Kargınköyü Köyü Dalaman Muğla Muğla Tanıtımı 15 Nisan 2010
Mazıdağı Enginköy - Mazıdağı Enginköy Hakkında Bilgi Mardin Tanıtımı 9 Aralık 2009
Japon Eriği (Ginkgo Biloba) Faydaları Yararları Şifalı Bitkiler 12 Mayıs 2011
Ginkgo Biloba Çayının Faydaları Nelerdir ? Şifalı Bitkiler 21 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş