Gimli Kimdir - Hayali Cüce Gimli Karekteri

'Masal Kahramanları' forumunda SeLeN tarafından 11 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Gimli Kimdir - Hayali Cüce Gimli Karekteri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gimli Kimdir - Gimli Karakteri - Gimli Hakkında - Hayali Cüce Gimli  Gimli, J. R. R. Tolkien'in yarattığı Orta Dünya evrenindeki kurgu kahramanlardan biri.

  [​IMG]

  Gimli, Durin'in halkından Ereborlu bir cüce. Babası Bilbo'nun yanında Yalnız Dağ'a yapılan sefere katılan Glóin'di. Gimli genç olduğu için babasının yanında o serüvene katılamadı, ama kendisi de Tek Yüzük'ü yok etmek için kurulan Yüzük Kardeşliği'ne üye olarak babasından çok daha önemli bir serüvene katıldı. Gimli onurlu, bilge ve güçlü bir savaşçıydı. Savaş alanındaki favori silahı baltasıydı.

  Gimli, elf leydisi Galadriel ile karşılaşmasında ondan çok etkilenmişti; ayrıca elf Legolas ile de sağlam bir dostluğu vardı. Bu ilişkiler Orta Dünya'nın cüceleri ile Eldar arasındaki uzun ama zayıf ilişkinin iyileştirilmesine büyük katkıları oldu.

  Yaşamı

  Üçüncü Çağ'ın 2876. yılında Mavi Dağlar'da doğan Gimli, Ejderha Smaug'un ölümünden sonra 2941 yılında Erebor'a yerleşti. Gimli'nin babası Glóin, cüce Tharin'in ve daha sonra da Thorin'in yol arkadaşlarından biridir. 3018 yılında Gimli babası ile birlikte Ayrıkvadi'ye gittiler ve Yüzük Kardeşliği üyeliğine katıldılar.

  Gimli, elfler ile dost olan nadir cücelerdendir.

  Gimli, Kardeşlik'e Moria'dan geçmelerini öğütledi, kuzeni Balin'i orada görmeyi umuyordu. Gimli burada Balin'in mezarını gördü. Gandalf'ın balrog ile karşılaşmasına tanık oldu. Moria'dan çıkan Aragorn önderliğindeki Yüzük Kardeşliği kafilesi ile Lorien'e girdi ve oradan da Amon Hen'e gittiler. Orada Boromir'in ölüsünü Büyük Nehir'den aşağı yolladı ve Gandalf'ın geri dönüşüne tanık oldu. Gimli, Miğfer Dibi Savaşı'nda, Pelennor Çayırları Savaşı'nda ve Morannon Savaşı'nda yer aldı.

  Savaştan sonra Gimli, Miğfer Dibi altında bulunan Parıldayan Mağaraların Efendisi oldu. Dördüncü Çağ'ın 120. yılında Aragorn'un ölümüne dek Rohan'daki krallığının başında kaldı; bu olayın ardından bir elf gemisi ile Ölümsüz Topraklara doğru yola Legolas ile birlikte yelken açtı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gimli Kimdir Hayali Forum Tarih
Bağımlılık ile ilgili atasözleri ve anlamları Atasözleri & Deyimler 18 Ocak 2017
Bilgisayar ve internet bağımlılığın belirtileri kısaca Psikoloji 18 Ocak 2017
Bağımlı ve bağımsız değişken ne demek kısaca Sorular ve Cevaplar 14 Ocak 2016
Uyuşturucu maddelerin bağımlılığından korunma yöntemleri kısaca Genel Sağlık 30 Nisan 2014
Psikolojik bağımlılık ne demek kısaca Psikoloji 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş