Giderken Bana Bir Şeyler Söyle

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Siraç tarafından 3 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Giderken Bana Bir Şeyler Söyle konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Giderken Bana Bir Şeyler Söyle

  [​IMG]


  Mustafa Ulusoy
  “GİDERKEN BANA BİR ŞEYLER SÖYLE”

  Dr. Gülcan ÖZER
  Psikiyatrist

  Kederli bir konudur ölüm; kayıp, yas hepimizin içini sızlatır. Kaybettiklerimiz, kaybedebileceklerimiz kaygımızı alevlendirir. Oysa en sahici olanı, kendi ölümlülüğümüzü hemen daima yok sayarız. Ölüm kederlidir, kayıptır, yalnızlıktır, gözyaşıdır ve yazılması, konuşulması en zorlu konudur. Mustafa Ulusoy ölümü gülümsetmiş. Hayatı, insanları renklendirmiş. Beyaz, Kırmızı, Mavi, Eflatun, Gri, Kahverengi.

  Beyaz, “dünya eksik bir yerdir” diyor. “Ölürken yalnız değiliz. Ölüm meleği geliyor ve birlikte ölümün içinden geçiyoruz” diyor. Ölümü en kederli yapan yalnızlığıdır denir. Ulusoy, çok kıymetli bir noktayı es geçmiyor. Ölüm anımızı anlatıyor, ayrıntılandırıyor, gülümsetiyor. İster varoluşun ister inancın perspektifinden bakın, ölümün gülümseyerek konuşulabilmesini sağlıyor.

  “Ayrılırken söylenen sözler beraberken yaşananların özetidir” diyor Mustafa Ulusoy. İki insanın ilişkiden ayrılışı, gidişi, hayattan ayrılışına benzer. “Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz. Ölüm anı hayatın özetidir” diyor. Tüm bunlar hayatımızı gözden geçirmemizin gerekliliğini vurguluyor. Ölümü anlatırken hayatı anlatıyor bize. Babalığı, yoksunluğu, aşkı, kederi, dostluğu, öfkeyi, yalnızlığı anlatıyor.

  Ben yalnız ölmemeye takıldım. Rahatladım, gülümsedim. İlk kez ölümü okurken sıkıntı hissetmedim. Ulusoy ölümü gündelik hayatımıza alıyor. Kabul buyurun, o var, diyor.

  Ölüm sırasındaki yalnızlığımızı giderdikten sonraki soru, peki ya şimdi? Ölüm sonrası için bize hayata benzeyen, sıcak bir ortam sunuyor.

  İnançlı olun ya da olmayın ölüm sonrası için inanç neredeyse yegâne çıkıştır. İnanç şanstır denir. Bunu bir kez daha fark ediyorsunuz. “İnsan ölünce ölümün içinden geçer” diyor Mustafa Ulusoy. “Hayat ölüme giderken geçilen bir süreçtir.” Benim için kitabın cümlesi budur.

  Özel bir konu, özel bir kitap.
   

 2. güzel bi kitaba benziyor okumak isterdim:D
  emeğine sağlık güzel bi paylaşım sağol:)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Giderken Bana Şeyler Forum Tarih
Hacca giderken yapılması gereken hazırlıklar nelerdir? Oruç-Hac-Zekat 7 Mart 2016
Umreye Giderken Gerekli Malzemeler Nelerdir Oruç-Hac-Zekat 11 Şubat 2014
Camiye Giderken Okunacak Dua Dualarımız Dua paylaşımları 4 Kasım 2011
Evden Camiye Giderken Okunacak Dua Dualarımız Dua paylaşımları 22 Mayıs 2011
Üsküdara Giderken Dizisi Oyuncuları Diğer Yerli Diziler 12 Nisan 2011

Bu Sayfayı Paylaş