Geykoca Köyü Mecitözü Çorum

'Çorum Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 4 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Geykoca Köyü Mecitözü Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  geykoca köyü bilgileri - geykoca köyü resimleri - gey koca köyü tanıtım  Geykoca, Çorum ilinin Mecitözü ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği efsanesi

  GEYİKBABA (GEYİKHOCA)

  Bir rivâyete göre, kendisi Horasan’da dünyaya gelmiştir. Seyyidlerdendir. Osmancık’ta Koyunbaba’nın arkadaşı ve İmam Ali efradından olduğu anlatılmaktadır. Geyikbaba’yı Horasan erenlerinden Hacı Bektaş’ın çağdaşı ve öğrencisi olduğu anlatılmaktadır. Geykoca’lıların ve Geyikbaba’ya değer veren diğer köylerde ki insanların son yıllara kadar Osmancık Koyunbaba’ya giderek kurban kestikleri ve niyazda bulundukları anlatılmaktadır. Geyikbaba Kâbe’yi ziyaret ettikten sonra, çeşitli yerleri de gezerek Anadolu’ya gelmiş, Anadolu’da bir müddet dolaşmış ve nihayet şimdi ki Geykoca Köyünün olduğu yere yerleşmeye karar vermiştir. O zaman köyün adı Geykoca değil.

  Geyikbaba erenlerden evliyalardan kabul edilmiş. Uzun süre öğrenci yetiştirdiği, dervişlerini Müslüman olmayan diyârı rum il, ilçe ve köylerine gönderdiği anlatılır. Çok öğrenci yetiştirmesinden dolayı Geyikbaba, Geyikhoca olarak anılmaya başlanmış… Geyikhoca, halim, selim, iyi huylu, bekar, Allah’ı bilir, Ehl-i Sünnet ve’l-Cemaattan namazlarını kılar, dindar kimse imiş. Ağzından hiç, hayatı boyunca kötü söz çıkmamış. Çok cömert ve sofrası açıkmış. Gittiği yerlere bereket taşırmış…

  Geykoca Köyü’nün tarihi çok eskilere dayanır. Köy şimdi ki yerleşim yerine üç veya dört yerleşim yerinden sonra gelmiştir. Taa Hititler zamanında o yörede bir Hitit Kalesi gibi çok küçük yerleşim yeri olduğu, Bizanslılar zamanında biraz genişlediği, Rum, ermeni, ortodosk ve protestan hıristiyanların yaşadığı, onlara ait kiliselerin olduğu anlatılır. Selçuklular zamanında Geyikhoca isminde ki erenlerin, Anadolu’ya dağılan diğer tüm erenler gibi, İslâmlaştırmak ve Türkleştirmek için görevli olarak o yöreye geldiği rivâyet edilir. O zaman ki halk Geyikhoca’dan çok etkilenmiştir. İslâmı kabul etmeyenler o yöreyi terk ederek civar vilayetlere; Geyikhoca’yı seven, inanan Türkmen’ ler de gelerek o yöreye yerleşmişler, orasını yurt edinmişler. Geykoca halkının aslı Türkmen’dir. İslâmın Anadolu’ya yayıldığı merkezlerden birisidir. Özbe öz Türktür…

  Geykoca’nın eski adınının ne olduğunu araştıramadım. Ancak, müthiş ormanlarla kaplı, adeta yeşil cennet olduğu, köyün deresinden tertemiz ve bol miktarda su aktığı, suyunun hiç kesilmediği, ceviz, dut, iğde ve üzüm bağ ve bahçelerinin güzelliğine ve meyvelerinin tadına doyum olmadığı, ormanlarında türlü çeşit hayvanların yaşadığı, bu hayvanlardan geyiklerin her gün gelerek Geyikhoca’ya uğradığı, sanki onunla sohbet ettiği, Geyikhoca’nın da onların sütünden ve gücünden yararlandığı, onları çok sevdiği, hatta kış geceleri aynı odada kaldıkları, onlara zarar gelmemesi için çok çaba harcadığı için de bu durumu görenlerin baba erenlerin adını Geyikhoca koydukları anlatılmaktadır. Zamanla köyün adı değişmiş, Geyikhoca’nın Köyü olarak anılmaya başlamış, yıllar yılları kovalamış Geyikhoca olmuş Geykoca… Geyikhoca geyik sırtında gezermiş. Her gezi öncesi dağdan, ormandan güçlü, kuvvetli bir erkek geyik gelir, kapının önünde beklermiş. Baba erenler anlarmış niye kapı önünde durduğunu. Çıkınını ve asasını alır, geyiğin sırtına biner köy köy, kasaba kasaba dolaşırmış. Çok uzaklara gittiği de olurmuş. Hicaza, Hacı Bektaş’a ve Osmancık Koyunbaba’ya ziyarete geyik sırtında gitmiş… Geyikler, baba erenlerden başkasına da yaklaşmazlarmış… Bir başka rivayette, KOCA kelimesinin eski Türklerde, Selçuklularda çok önemli bir mana ifade ettiğidir.Geykoca köyü aynı zamandada en eski mecitözünün alevi köyü olmasıylada ilk sıradadır
  Kültür

  Köy kadın-erkek ayrımcılığı olmayan herturlu sosyal alanda erkeğin ve kadının eşit olarak yeraldığı çok eski ve yerleşmiş,geleneklerine örf ve adetlerine bağlıdır.Atatürk bayrak ve yurt sevgisi köylünün genlerine yerleşmiş ve nesilden nesile devam etmektedir. Yiyecek kültürü de yetiştirilen ürünlere dayalı olarak yerleşmiştir.Yazın hertürlü sebze ve meyve kurutulurak kışa hazırlık yapılmaktadır,Tahıl ağırlıklı yöresel yiyeceklerin başında bulgur çorbası,çatalaş,tarhana,ayran çorbası,çılbır,keşkek gelmekte ayrıca bazlama,cızlama ve işkefe bilinen hamur işleridir.Turşu ve marmelatın alası burada yapılmaktadır ayrıca boğma rakının da hası bu çevrede bulunmaktadır,bu çevrede yetişen yabani ahlat,kuşburnu vb. başka yerde zor bulunur ayrıca yetişen meyvelerin lezzetinin tarifi imkânsızdır.
  Coğrafya

  Çorum iline 35 km, Mecitözü ilçesine 2 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 1000
  2000 376
  1997 348
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır, Yapılan tarım faliyetleri bilinçsiz ve yetersiz oldugundan halkın geneli dışarıya göçe başlamıştır.hayvancılıkta ise devletin et ve süt ürünlerine vurdugu darbeler yüzünden nerdeyse bitmek üzeredir.
  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  [[2009 AHmET GÜL
  1999 - AHMET GÜL
  1994 - AHMET GÜL
  1989 - YAŞAR EKERCAN
  1984 -YAŞAR EKERCAN
  ((2004)) _ŞERİF TURAN

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon u vardir Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. köyümüzde ilköğretim okulu kapalı bunun yerine orası saglık oçagı olabilir.köyümüz bir çok üniversite mezunu çıkarmış olup, bu kişiler büyük şehirlerde önemli mevkilerde çalışmaktadır.Bu anlamda köyün okuma ve yazma oranıda yüksektir.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Geykoca Köyü Mecitözü Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş