Geyikgölü Köyü Hakkında Bilgi Niksar Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Geyikgölü Köyü Hakkında Bilgi Niksar Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Niksar Geyikgölü Köyü Bilgileri - Geyikgölü Köyü Hakkında - Geyikgölü Köyü Tanıtımı - Geyikgölü Köyü Resimleri


  Geyikgölü, Tokat ilinin Niksar ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: NİKSAR

  İl: TOKAT

  Tarihi

  Köyde yaşayanların hemenhemen tamamı Kürtün'den gelmektedir. Sebepleri belli olmayan nedenlerle buraya kadar süren yolculuk, 1980 den sonra yoğun bir bicimde, ekonomik ve yasamsal alanların darlığı nedeniyle İstanbul'a kadar devam etmiştir. Bu köyde doğup yaşayan yüzlerce insan halen İstanbul başta olmak üzere yurdun büyük şehirlerine göç etmiştir. Geleneksel olarak, İstanbul'a ilk vardıklarında simit satarak iş hayatına başlamışlardır. Genellikle Beşiktaş, Mecidiyeköy ve şişlide simit satma işlerini icra etmişlerdir. Halen simit satanlar olmasına rağmen ağır sanayi işiyle meşgul olandan, denizcilik işlerine varana kadar bir çok sektörde başarılı iş adamları yetiştirmiştir. Nüfusunun %95 ini büyük şehirlere göçvermiş ancak kurdukları dernekle halen köylerinin ihtiyaclarını karşılamaya dönük çalışmaları vardır.

  Kültür

  Köyde anadolu aleviliği hakimdir. Düğünlerinden bayramlarına, ekimden biçime kadar bir çok konuda, anadolu aleviliğindeki, insancıl ve bölüşmeci yaklaşımı bulabilirsiniz. Rençberliğide hayvancılığıda imece usuluyle yapan bu köyde, aynı paylaşımı cenazeden düğüne kadar bir çok etkinlikte görebilirsiniz. Örneğin düğün yemeklerini köyün hemen hemen bütün kadınları bir araya gelerek yaparlar, erkeklerde erkeklerin yapması gereken işleri aynı bölüşmeci tavırla sergilerler. Şimdilerde 4-5 hanede yaşamın olduğu bu köyde, yukarıda saydıklarım, evlere televizyonun girmesiyle, su dagıtım şebekesinin evlere kadar ulaşmasıyla, ortak yaşamları azalmış, ve iletişimleri kopmuş durumdadır. Zira eskiden, subaşı sohbetleri, köy içi iletişimi oluşturan önemli yerlerden biriydi. Köy odası, ileri yaştakilerin genellikle bir araya gelip sohbet ettikleri, önemli acakbaşlarıydı. Karalahana, darı, bugday, nohut, fasulye, yeşil mercimek, gostil gibi tarımsal ürünlerden oluşan yemeklerinin başlıcaları, yalaş, pancar çorbası, bulgur çorbası, gendeme, darı cırbası, yahni, darıunu dolması, aşlık dolması, bulgur pilavı, buğdaydan ve yoğurttan yapılan tarhana, çökelek, kuşburnu pekmezi, armut pekmezi, elma receli, kiran reçeli, kavrulmuş un helvası, aşur aylarında hemen hemen her evde yapılıp dağıtılan aşure, mercimek corbası, undan yapılan helle, kuşpancarı kavurması, galdirik dolması, efelek dolması, baldıran kavurması gibi bölgede yetişen muhtelif bitki ve tahıllardan oluşan yemek çeşitleri sıklıkla yapılır. Yemeklerinde et hakim değildir. Düğün yemeklerinde, kurbanlarda vede misafirleri geldiğinde kullanılacak kadar az et kaynakları vardır. Bölgedeki hayvancılık sadece yoğurt ve süt ürünleri iht,yacına ve yükhayvanlarına dönüktür.

  Coğrafya

  Tokat iline 66 km, Niksar ilçesine 22 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2000 459
  1997 123

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: Ahmet KOÇYİĞİT

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (356) 429 32 82
  Cep Telefonu: 0 543 724 28 07

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu ve iki daireli lojmanı vardır ancak kullanılamamaktadır.Köyde cem evi ve yemekhanesi mevcuttur cem töreni için de kullanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  İle Uzaklığı: 63 km

  İlçeye Uzaklığı: 25 km

  Rakım: 1130 m

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Geyikgölü Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Geyikgölü Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş