Getir Kopeği Al 5 Ytl yi kampanyası

'Yurt İçi Haberler' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 20 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Getir Kopeği Al 5 Ytl yi kampanyası konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  ERZURUM'un Ilıca İlçesi'nde, belediye sokak köpeklerinin toplanması amacıyla ‘Getir köpeği, al 5 YTL'yi’ kampanyası başlattı. Kampanyada bir ayda 225 sokak köpeği toplandı. İşsiz gençlerin geçim kaynağı haline gelen köpekler, Büyükşehir Belediyesi’ne ait Köpek Barınma Merkezi'ne götürülüyor.

  İlçe sakinlerinin, başıboş köpeklerin tehlike yaratması nedeniyle şikayetçi olması üzerine, Ilıca Belediye Başkanı AKP’li İsmail Efe, toplanmaları için harekete geçti. Sabah ve akşam saatlerinde okula giden öğrencilerin korkulu rüyası haline gelen köpeklerin toplanması için yeterli personelleri olmadığını söyleyen Başkan Efe, ‘Getir köpeği, al 5 YTL'yi’ kampanyası başlattı. Kampanya duyurulunca, işsiz gençler sokak köpeklerini toplamak için seferber oldu. Bir ayda 225 köpek toplandı.

  İlçeye çalışmaya gelen köylülerin, köydeki başı boş köpekleri de beraberinde getirdiklerini belirten Başkan Efe, şunları söyledi:

  “Bu köpekler giderek tehlikeli olmaya başladı. Her 10 adımda bir köpeğe rastlamak mümkün. Halktan yoğun şikayet alıyorduk. Biz de bir duyuru yapıp sokak köpeklerini belediyeye getiren herkese köpek başı 5 YTL vereceğimizi açıkladık. Bir anda büyük rağbet gördü. Gençlerimiz bir ayda 225 sokak köpeği topladı. Köpekleri ilçe merkezinde belediyeye ait boş bir arazide topluyoruz. Daha sonra Büyükşehir Belediyesi’ne ait Köpek Barınma Merkezi'ne götürüyoruz. Ilıca da yavaş yavaş köpeklerden kurtuluyor.”

  Atarabaları ile sokak sokak gezip, köpek arayan gençler, yakaladıkları hayvanları çuvalların içine koyup, belediye yetkililerine teslim ediyor. Bu sayede iyi para kazandıklarını söyleyen gençlerden Tuncer Kızıltaş, “Topladığımız köpeklerden kazandığımız para ile ihtiyaçlarımızı gideriyoruz. İlçede bu işi yapan zaten birkaç kişiyiz. Bazen çok hızlı kaçan köpeği yakalamak için 5- 6 kilometre koştuğumuz dahi oluyor. Bir günde ortalama 15 köpek topluyoruz” dedi.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş