Gerilim (Voltaj ,Potansiyel Farkı)

'Genel Bilgi (Elektrik)' forumunda semyav5mitq tarafından 1 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. Gerilim (Voltaj ,Potansiyel Farkı) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gerilim (Voltaj ,Potansiyel Farkı)
  Gerilim bir elektrik devresinden elektrikakımının geçmesini sağlayan etkendir. Su devresinde suyun akması için basınçolması gerekir. Hidrolikte basıncın çok kullanılan bir birimi kg/cm2'dir. Elektrik devresinden akımın geçebilmesiiçin de gerilime yani elektriki basınca gerek vardır.

  Bir devredeki gerilim E ve devrenin herhangibir yerindeki gerilim (voltaj) düşmesi e ile gösterilir.Bazı kaynaklarda E1, E2 veya V1 , V2 şeklinde gösterildiği de olur. Gerilimbirimi “volt”tur ve V harfi ile gösterilir.Gerilim birimi olan volt’un “kulonbaşına potansiyel enerji” veya “kulon başına jul yani Jul/Kulon” gibi tanımlarıvarsa da bu tanımların anlaşılabilmesi için daha geniş açıklamalara gerekvardır ve bu ayrıntılı bilgiler konunuzun dışına taşarlar.Bu yüzden buradavoltun tanımı için daha önce direnç ve akün şiddeti için yapılmış olantanımlardan yararlanılacaktır:

  1 omluk dirençten 1 amperlik akım geçirengerilime 1 volt denir.

  Volt’un üst katları kilo volt (KV=1OOO volt)ve mega volt (MV=l000.000 volt)’tur. Gerilim ölçmek için kullanılan ölçüaletine voltmetre denir. Voltmetreler alıcıların iki ucuna uygulanan gerilimiölçmek için daima devreye paralel bağlanırlar. Doğrudan bir akım kaynağınıngerilimi ölçülecekse voltmetrenin iki ucu kaynağın iki ucuna değdirilerek ölçmeyapılır.Voltmetrelerin İç dirençleri çok büyüktür, o nedenle gerilim ölçmekiçin bir akım kaynacının iki ucuna değdirildiğinde voltmetreden geçen akım çokküçüktür. Doğru akım voltmetrelerinde + uç kırmızı ve - uç siyah olarakişaretlenir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gerilim (Voltaj Potansiyel Forum Tarih
Kohezyon Kuvveti Adhezyon Kuvveti ve Yüzey Gerilimi Kısaca Bilgi Konu Dışı Başlıklar 19 Aralık 2013
Yüzey Gerilimi Nedir? Konu Dışı Başlıklar 9 Aralık 2011
Su Molekülleri Arasındaki Kohezyon Ve Yüzey Gerilimi Konu Dışı Başlıklar 16 Kasım 2011
Yüzey Gerilimi Nedir, Yüzey Gerilimi Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 11 Kasım 2011
Kirchoff Gerilim Kanunu Nedir Konu Dışı Başlıklar 1 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş