Geri Dönüşüm Nedir - Geri Dönüşüm Ve Faydaları

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_inci tarafından 8 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Geri Dönüşüm Nedir - Geri Dönüşüm Ve Faydaları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Geri Dönüşüm Nedir - Geri Dönüşüm Ve Faydaları

  Geri Dönüşüm Nedir?

  Geri dönüşüm terim olarak, kullanım dışı kalan geri dönüştürülebilir atık malzemelerin çeşitli geri dönüşüm yöntemleriyle ham madde olarak tekrar imalat süreçlerine kazandırılmasıdır.
  Türkiye’de son birkaç yıldır gelişmekte olan bir oluşum. Böylece çevre kirliliğinin önüne bir engel daha koyup, doğaya katkıda bulunmuş oluyoruz. Aynı zamanda sadece çevre kirliliği açısından değil, hem ferdi hem de milli bir takım değerlerimiz açısından çok faydalı bir eylemdir…


  Plastik Atıklar

  Geri dönüşüm ile plastik atıkları kazanabiliriz.
  Plastik malzeme, monomer yapısı ile karbon, hidrojen, oksijen, azot ve organik ya da inorganik elementlerden oluşmaktadır. Plastik malzeme atıldığında yaklaşık olarak 3000 yıl yeryüzünden yok olmamaktadır.Plastik geri dönüşümü sayesinde hem bu toprakları korumuş oluyoruz hem de 1 ton plastik ile 15000 Kw /sa tasarruf sağlamaktayız.
  Alüminyum Atıklar

  Geri dönüşüm ile alüminyum atıkları kazanabiliriz.
  Atık olarak gözden çıkarılmış alüminyum, bizler için büyük önem arz etmeli. Çünkü alüminyum malzeme geri dönüşümü ile hiçbir şekilde kalitesinde kayıp yaşatmaz. Alüminyum üretiminde geri kazanılmış
  alüminyumu kullanmamız demek, sera gazı emisyonunu azaltmamız demektir. Alüminyumun geri dönüşümü ile aynı zamanda suyumuzunda kirlenmesini engellemiş oluruz. Türkiye bizim, sahip çıkmalıyız.
  Ambalaj atıkları


  Geri dönüşüm ile ambalaj atıkları kazanabiliriz.
  Geri dönüşüm için kullanabildiğimiz ambalajlar cam ambalajlar, metal ambalajlar, karton ambalajlar ve plastik ambalajlar olarak sınıflandırılabilir. Bu şekilde elde edilen atıklar dahil oldukları malzeme grubunun içerisinde geri dönüştürülebilirler.
  Akü,pil atıkları ve e-atıkları


  Geri dönüşüm ile akü,pil atıkları ve e-atıkları kazanabiliriz.
  Global çerçevede teknolojimiz her geçen gün artmaktadır. Düşünmeden atık hanesine eklediğimiz her elektronik eşya, bize üretiminde harcadığımız maliyet kadar zarar vermektedir. Bu şekilde, iş gücümüzü verimsiz kullanmaktayız. Teknolojik atıklar olan piller, toprağa karışma durumunda telafi edilemeyecek zararlar yansıtmaktadır. E-atıklara karşı halkımızı bilinçlendirmeliyiz.
  Geri dönüşüm yeniden kazanmaktır.  Geri dönüşümün önemini tabii kaynaklarımızın sınırsız olmadığını düşündüğümüz zaman daha iyi anlamaktayız. Geri dönüşümün önemini kavrayamadığımız zaman kaynaklarımızın tükeneceği kesindir. Geri dönüşüm ile kaynak israfının önlenmesini amaçlamaktayız. Kaynaklarımızı az kullanıyoruz ve böylece geleceğe daha güvenle bakıyor,hayat standartlarımızı yükseltiyoruz.
  Geri dönüşüm kalkınmaya başlayan ülkelerde çok daha büyük önem arz etmektedir.Tabi kaynaklara ihtiyacımız şüphesizdir.
  Ekonomik açıdan bizlere katkıda bulunacak her şey bizler için çok önemli olması gerekmektedir.
  Geri dönüşüm ile ülkemize ithal edilen ve cari açığın artmasına neden olan malzemelerin alımını azaltmaktayız.
  Geri kazanım ile çevrede birikme riski olan katı atıkların toplanmasını sağlamakta ve böylece çevremizi temiz tutmaktayız.
  Geri dönüşüm kutularında biriken bu atıklar çeşitli işlemlerden geçirilerek yeni hammadde olarak değerlendirilmektedir.

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Geri Dönüşüm Nedir Forum Tarih
Geri Dönüşüm Nedir Nasıl Yapılır Yararları Nelerdir Kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 2 Şubat 2014
Geri Dönüşümün Çevre ve Ekonomi İçin Önemi Nedir? Eğitim Bilgileri 10 Ağustos 2013
Geri Dönüşüm Nedir - Geri Dönüşüm Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 19 Ekim 2012
Geridönüşüm Nedir, Hangi Maddeler Geridönüştürülebilir, Dönüşüm Olabilen Maddeler Seviyeli-Ciddi Konular 28 Ağustos 2011
Geri dönüşüm nedir, Geri dönüşüm nasıl yapılmalı, Geri dönüşüm hakkında bilgi Seviyeli-Ciddi Konular 28 Ağustos 2011

Bu Sayfayı Paylaş