Gereksiz antibiyotik kullanımı had safhada

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 17 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Gereksiz antibiyotik kullanımı had safhada konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İstanbul (AA)- Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Haluk Eraksoy, Türkiye'de gereksiz yere antibiyotik kullanımının had safhada olduğunu bildirdi.

  Prof. Dr. Eraksoy, yaptığı açıklamada, Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nin 18 Kasım'ı ''Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü'' olarak ilan ettiğini hatırlattı.
  İlk defa bu yıl gerçekleştirilecek olan etkinliklerle antibiyotiklere ne zaman ve nasıl başvurulacağı konusunda kamuoyunun bilgilendirilmesi ve antibiyotiklerin sorumsuzca kullanımının sakıncalarına dikkat çekilmesinin amaçlandığını kaydeden Prof. Dr. Eraksoy, Türkiye'de antibiyotiklerin aşırı kullanılan ilaçların başında geldiğini ifade etti.

  Prof.Dr. Haluk Eraksoy, antibiyotiklerin aşırı şekilde kullanılmasının engellenmemesi halinde bir süre sonra infeksiyon hastalıklarının tedavisinin olanaksız hale geleceğini vurguladı.''Antibiyotiklerin uygunsuz kullanımı halk sağlığı için ciddi bir tehdit haline gelmiştir'' diyen Prof. Dr. Eraksoy, ''Antibiyotikler gerekmediği halde ya
  da doğru olmayan bir biçimde kullanıldığında, bakteriler antibiyotiklere karşı dirençli hale gelmektedir. Bu durumda ileride gerekli olduğu zaman kullanıldığında antibiyotikler direnç kazanmış bakterilere hiçbir etki gösterememektedir'' dedi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gereksiz antibiyotik kullanımı Forum Tarih
Gereksiz antibiyotik ölüme götürebilir Genel Sağlık 5 Aralık 2009
İnsanların acil servis numaralarını gereksiz yere aramamaları için neler yapılabilir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 17 Şubat 2014
Anlatım Bozuklukları (Gereksiz Sözcük Kullanılması ) Konu Dışı Başlıklar 10 Ocak 2012
Anlatım Bozuklukları (Gereksiz Yardımcı Eylem Kullanımı) Konu Dışı Başlıklar 10 Ocak 2012
HistoryKill 2010 Bilgisayarda Gereksiz Şeyleri Silme Programı G-H 21 Kasım 2010

Bu Sayfayı Paylaş