Gerek Köyü Hakkında Bilgi Horasan Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Gerek Köyü Hakkında Bilgi Horasan Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erzurum Köyleri - Horasan Gerek Köyü - Gerek Köyü Hakkında - Gerek Köyü Tanıtımı - Gerek Köyü Resimleri


  Gerek, Erzurum ilinin Horasan ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği hakkında bilgi yoktur.


  GEREKKÖYÜ TARİHİ

  Gerek köyü Erzurum un Horasan ilçesine bağlı, İle 100km ilçeye 17km uzaklıkta Horasanın kuzeyinde, on çevre köye sınırı olan bir köydür.Sınırda;Doğuda Hacı Ahmet(sanamer), G.doğusunda Akça taş(zanzak), K.doğusunda çamlı kale(sıçan kale), Güneyinde Değirmenler(ardos), G.batısında Yeşil dere(ala kilise), Batısında Çayır düzü ve Kızlar kale, Kuzeyinde Verin tap ve şekerli köyleri bulunmaktadır. Köyümüzün tarihi Ardahan ın muhacirleri sayılan 18 hanenin 1893 tarihinde köye gelerek köyü Ermenilerden satın almasıyla başlar.1914’ de Rus ve Ermeni baskısının başlamasıyla köy işgale uğramıştır.İnsanların bir kısmı Ruslar tarafından esir alınmış, bir kısmı ise batıya doğru göç etmişlerdir.daha sonra Osmanlı ile Rusya arasında yapılanMoskova antlaşması ile insanlar tekrar köye dönmüşler.hayat normale dönmeye başlarmıştır insanlar tarım ve hayvancılıkla hayatlarını sürdürmüşlerdir. 1920 lerde köy kızlarkale,korucuk ve narmanın bazı köylerinden göç almıştır.1950’ den sonra şehre göç yavaş yavaş başlamıştır. Köyümüzün gelişimini etkileyen bazı doğal afetler meydana gelmiştir.1924’te 6.8 , 1952’de ise 5.8 ve 30 ekim 1983 'de de 7.0 şiddetinde depremler meydana gelmiş. Meydana gelen bu depremlerin içerisinde 30 ekim 1983 depremi köyün maddi ve manevi birçok kayıp vermesine sebep olmuştur.Bu depremde 158 kişi hayatını kaybetmiş ve köy yerle bir olmuştur. Köyde sadece okul ve camii ayakta kalmıştır.Devlet 1983-84’ te insanları Horasan ilçesinde bulunan prefabrik konutlara yerleştirmiştir.Daha sonra köylünün bir kısım arazisini istimlak ederek,istimlak ettiği arazi üzerine 104 konut inşa etmiştir.Bu konutlar eski beyannameler üzerinde köylüye dağıtılmıştır.zamanın başbakanırahmetli Turgut ÖZAL bizzat kendisi törenle tapuları köylülere dağıtmıştır. 1986’da köyümüz orman köyü olarak kabul edilmiştir.Bundan dolayı devlet köylüye %2 oranında orman kredisi vermiştir. Bu olay gerek köyünün kalkınmasında ve gelişmesinde yeni bir başlangıç olmuştur. OKTAY ARAS.

  Kültür

  köy yöresel yemekleri:içli kete,su böreği,hıngel,ayran aşı çorbası,kesme aşi,tatar böregi,magarlama,bişi,mafiş,guymağ,hasıta,halbıra basti,cılbıra,kuş ekmeği yemeği,labaza sarması,herle,erişte,kuşburnu cılbırası,kuskus pilavı,tel helva,süt aşı,un helvası,ağuz böreği,çaşır turşusu,gılik,gagala,hurma talısı,döşemeli hingal,pancar aşı,kartol yahnisi, tirit,kartol közleme,kartolli,peynırli,>< haşıli neye yazmamışsınnızz

  Coğrafya

  Erzurum iline 108 km, Horasan ilçesine 15 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 394
  1997 399

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - HASAN ARAS
  2004 - NECATİ ARAS
  1999 - hasa aras

  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır,orta öğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş