Gerdibi Köyü Aladağ Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 27 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Gerdibi Köyü Aladağ Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gerdibi Köyü Aladağ Bilgileri - Gerdibi Köyü Hakkında -Gerdibi Köyü Tanıtımı - Gerdibi Köyü Resimleri  İlçe: ALADAĞ - İl: ADANA

  Köy Muhtarı: MEHMET YAPICI

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:


  Cep Telefonu:
  0 (533) 541 56 44


  Bilgiler
  Nüfus 1149 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 01720
  Alan Kodu 0322
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Adana
  İlçe Aladağ
  Web Sitesi
  Gerdibi, Adana ilinin Aladağ ilçesine bağlı bir köydür. Orta torosların eteğinde bir orman köyüdür. Köy Ger dağının yamacında bulunmaktadır. Muhtemelen bu yüzden adı Gerdibi olmuştur. Rakımı 900m civarındadır.


  Tarihi

  Köyün tam tarihi hakkında detaylı bilgi mevcut değildir. Fakat yaşayan büyüklerden edinilen bilgilere göre köye ilk yerleşim muhtemelen bundan 200 sene kadar önce başlamıştır. Köyün ilk sakinlerinin çoğu Adana'nın yakın köylerinden yaylaya çıkan insanlardır. Daha sonraları kışı da orada geçirmeye başladıkları sanılmaktadır.

  Kültür
  Genel olarak klasik anadolu kültürü hakimdir. Yörede muhafazakar yapısıyla bilinir. Köy, Adana yöresinde bulunan tüm yemek çeşitlerini içerir.

  Coğrafya

  Adana iline 140 km, Aladağ ilçesine 40 km uzaklıktadır. Kış aylarında genellikle kar yağışı olur. Yaz aylarında Adana'ya göre daha serin bir hava vardır. Adana'da yaşayan bazı eski köy sakinleri yazın yayla yapmak için köye gelmektedirler. Adana-Karaisalı-Etekli-Büyüksofulu yoluyla 120 km dir. Köy Aladağ ile Pozantı arasında bulunur.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz ikliminden karasal iklime geçiş bölgesidir güneydeki toroslar akdeniz ikliminin etkisini azaltmaktadır. Kışlar soğuk olmakla birlikte yazlar serindir.Kış aylarında kar yağışları görülür . torolarda orman üst sınırında bulunur.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 1195
  2000 1149
  1997 1075

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ormancılık ve madencilik de geçim kaynakları arasında önemli bir yer tutar. Nakliyat sektörü şehirler arası ve madenciliğe bağlı olarak gelişmiştir. Köyde üç adet maden konsantre fabrikası bulunmaktadır. Gençler büyük oranda okumakta ve köye dönmemektedir. Okuma oranı yüksektir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Mehmet Yapıcı
  2004 - Mehmet Yapıcı
  1999 - Mehmet Yapıcı
  1994 - Behiç Duman
  1989 - Bilal Ünal
  1984 - Halil Mehlifakıoğlu

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]  [​IMG]


  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gerdibi Köyü Aladağ Forum Tarih
Gerdibi Sivişli İlköğretim Okulu Adana Adana Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 19 Temmuz 2010
Gerdibi İlköğretim Okulu Aladağ Adana Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 19 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş