Gerce Köyü Hakkında Bilgi Kozaklı Nevşehir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kozaklı Gerce Köyü - Gerce Köyü Hakkında - Gerce Köyü Resimleri - Gerce Köyü TanıtımKültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Klasik Türkmen Herikli aşireti gelenekleri ve yemekleri yapılmaktadır.
İklim [değiştir]

Köyün iklimi, Karasal iklim etki alanı içerisindedir. Karasal iklimde yazları çok sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlı geçer.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 220
1997 255

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün büyük bir bölümü Yurtdışında işçi olarak çalışmakta, köyden heryıl göç artmakta ve yurdun çeşitli il ve ilçelerinde memur ve işçi olarak çalışmaktadırlar.


Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Servet Polat
2004 - Servet Polat
1999 - Nizamettin Dükan
1994 - Nizamettin Dükan
1989 - İbrahim Doğan
1984 - Ramazan Özler
1976 - Halis Şahin
1975 - Kazım Şen
1972 - Dursun Göz
1968 - Ahmet Ünal

Ayrıca Memis ( Kahya ) ?, Hasan Kahya Ser Muhtar ?, Hamza ( Kahya ) Şahin Dönemi 1938-1946, Yusuf Özcan 1946-1950, Hasan Yılmaz Dönemi 1950-?, Hüseyin Tufan, ve Nasuh Karaca muhtarlık yapmışlardır.Gerce Köyünde en uzun muhtarlığı Ahmet Çakır ( Kaye ) yapmıştır. Ahmet Çakır 3 dönemde toplam 15 yıl muhtarlık yapmıştır. Kaye lakabınıda bu sebepten almıştır.

Gerce, Nevşehir ilinin Kozaklı ilçesine bağlı bir köy olup Kozaklı-Yozgat yolu üzerinde 5. kilometrede yer alır.

1997'de 255 olan nüfus, 2000'de 220 olarak sayılmıştır. 120 haneli köyün rakımı 1140 metredir. Nevşehir'e uzaklığı 88, Kozaklı'ya uzaklığı 17 km'dir. Sağlık Ocağı, İlköğretim Okulu, PTT Şubesi veya kanalizasyon şebekesi olmayan köyde, taşımalı eğitim yapılıyor. Köy muhtarı Servet Polat'tır.
Köyün Tarihçesi [değiştir]

1600 lü yıllarda kurulduğu tahmin edilen Herikli aşiretine bağlı bir köy olan Gerce Köyü 1954 yılında Kozaklı'nın ilçe olmasına kadar Nevşehir Avanos ilçesine bağlı olarak kalmıştır.Türkmenlerin Herikli aşiretine bağlı olan köy, 8 pare Herikli köyünden birisidir.


Coğrafi özellikleri

Şiddetli karasal iklime sahiptir. Eskiden derelerin gürül gürül aktığı köyde son yıllarda büyük bir kuraklık yaşanmaktadır.

Köydeki Aile Grupları

Tüm Gerceliler kendilerini Herikli aşiretine mensup olarak benimserler. Gerce Köyü halkının tamamı Türkmen’dir ve köy halkını oluşturan büyük aile grupları şunlardır:

Hasankali, Çakırlılar, Esekaler, Haydarlı, Hamzallı, Halikaler, Kekeçler Sarıgözlüler,

Aile gruplarının aktarımı alfabetik sıraya göre yapılmıştır.

Tarım

Verimli topraklara sahip köyde, iklimdeki düzensizlikler ve kuraklık nedeni ile ürün kalitesi ve miktarında azalma başgöstermiştir. Son yıllarda Gerce köyünde ekilen başlıca tarım ürünleri buğday, Ayçiçeği ve pancardır. Pancarın sulama sorunu nedeniyle masraflı oluşu, köylüyü daha çok buğday ve bazen de arpaya yöneltmiştir.Kaynak: wikipedia.org


Gerce Köyüne Ait Resim ve bilgileri Bu başlık altında paylaşabilirsiniz.
 

Üst