Gerçekleşmeyeni haber yapma başarısını(!) gösteren kanal

'Haber Arşivi & Gündem' forumunda HÜZÜN_LÜ tarafından 14 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Gerçekleşmeyeni haber yapma başarısını(!) gösteren kanal konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  TRT özellikle son dönemdeki habercilik anlayışıyla tepki topluyor...

  Sabih Kanadoğlu ile Çetin Doğan'ın henüz evleri bile aranmadan gözaltına alındıklarını duyuran TRT 2 kanalı, dün de Etimesgut'ta çevrilen TSK kamyonu haberiyle bir kez daha 'henüz gerçekleşmeyeni haber yapma' başarısını(!) gösterdi. Ancak bu sefer haber diğerleri gibi gerçek çıkmadı.

  Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu ile 1. Ordu eski Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın henüz evleri bile aranmadan gözaltına alındıklarını duyuran TRT 2 kanalı, Etimesgut'ta çevrilen TSK kamyonu haberiyle yine 'henüz gerçekleşmeyeni haber yapan' kanal olarak yine televizyonluluk tarihine geçti. Haberi NTV ile aynı anda 'son dakika' duyuran TRT, 'kamyonda bulunan el bombalarının seri numaralarının silindiği ve aracın görev belgesinin bulunmadığı' iddiasında da yer verdi. Ancak ilerleyen saatlerde bu iddianın gerçek olmadığı ortaya çıktı ve TRT eleştirilere hedef oldu.

  KUŞ UÇURMUYORUZ
  Eleştirilerle ilgili AKŞAM'ın sorularını yanıtlayan TRT Haber Dairesi Başkanı Ahmet Çavuşoğlu, 'Bize ulaşan ilk duyumları verdik. Jandarma açıklama yapınca onu da kullandık. Biz habercilik yapıyoruz' dedi. TRT'de son dönemde yapılan haberlerle 'TSK'nın yıprattığı' iddiasıyla ilgili ise Çavuşoğlu, 'TSK, gözbebeğimiz, yıpratmamız asla söz konusu olamaz' diye konuştu.Çavuşoğlu, şunları söyledi:

  'Her yerde muhabirlerimiz var. Kuş uçurtmuyoruz, birçok haberi ilk biz duyuruyoruz. Haber atladığımız zaman muhabirlerin canına okuyorum. Kamyonla ilgili bilgileri izleyicilerimize aktarırken de, 'iddia' olduğunun altını çizdik. İlerleyen saatlerde jandarmadan gelen açıklamayı da haber olarak hemen kullandık. TSK'yı yıpratmak gibi bir amacımız olabilir mi? TSK'yı neden yıpratalım. TSK bizim gözbebeğimizdir. TRT olarak sadece iyi habercilik yapmaya çalışıyoruz.'

  TRT2'NİN SON DAKİKA BOMBALARI
  - 8 Ocak 2009: Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alındığı yönünde haber verildi. Ancak Kanadoğlu'nun henüz evinde arama bile yapılmamıştı.

  - 12 Ocak 2009: Ankara Zir Vadisi'nde gömülü silahlar olduğu ihbarı üzerine kazı çalışmaları başlatılırken, TRT ekibi silahların adedini ve tipini açıkladı. Olay yerinden canlı olarak yapılan bu anonslar sırasında ise kazılara henüz yeni başlanmıştı.

  - 22 Şubat 2010: Balyoz Operasyonu kapsamında evinde arama yapılan eski 1. Ordu Komutanı Emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın gözaltına alındığı yolundaki haberi de yine ilk kez TRT 2 yayınladı. Alt yazı ile son dakika olarak verilen bu haber sonrası diğer televizyoncular emekli paşa ile telefon bağlantısı kurdu. Çetin Doğan akşam saatlerinde gözaltına alındı.

  - 10 Mart 2010: 'Ankara'da bomba yüklü kamyon ele geçirildi' yönündeki haberler hemen tüm haber kanallarında döndü. Ancak TRT 2 kamyonda bulunduğu iddia edilen bombaların seri numaralarının silindiğini duyurdu.


  (AKŞAM)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gerçekleşmeyeni haber yapma Forum Tarih
Çeşitli nedenlerle başka ülkelere sığınan insanlarla ilgili gazete haberleri kısaca Haber Arşivi & Gündem 27 Eylül 2017
Çevre yasası hazırlarken çevreye zarar verenlere yaptırım uygulanmasına ilişkin haberlerin etkisi Eğitim Bilgileri 15 Şubat 2017
Doğal afetlerin topluma etkilerini anlatan gazete haberi bulur musunuz? Sorular ve Cevaplar 7 Mart 2016
Atatürk'ün haberleşmeye verdiği önem nedir? Atatürk Hakkında Herşey 29 Ocak 2016
Türkçedeki haber kipleri kısaca Sorular ve Cevaplar 3 Mayıs 2015

Bu Sayfayı Paylaş