Gerçek Fotoğrafa Grafik Havası Verme Tekniği

'Photoshop Dersleri' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 6 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Gerçek Fotoğrafa Grafik Havası Verme Tekniği konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gerçek Fotoğrafa Grafik Havası Verme Tekniği

  Örnek resmimiz Charlize Theron'a ait.

  Bu resmi...


  [​IMG]Resmi Büyütmek İçin Tıklayın. Orjinal Boyut 970x908 ve and weights 141KB.
  [​IMG]

  Bu hale getireceğiz...


  [​IMG]Resmi Büyütmek İçin Tıklayın. Orjinal Boyut 800x749 ve and weights 191KB.
  [​IMG]

  Resmi photoshopla açıyoruz. Araç çubuğundan Lasso simgesine sağ tıklayarak Polygonal Lasso'yu seçip, boyun ve yüzün dış hatlarını resimdeki gibi işaretliyoruz. Bunu yaparken sol üstteki seçeneklerden New Selection seçili olmalıdır.


  [​IMG]Resmi Büyütmek İçin Tıklayın. Orjinal Boyut 1035x692 ve and weights 186KB.
  [​IMG]

  Dış hatları işaretledikten sonra gözleri kirpiklerin başladığı yer de dahil olmak üzere, kaşları tüylerin bittiği sınırdan, burun delikleri ve delik kenarlarındaki kıvrımları içine alacak şekilde ve en önemlisi de dudakları ekstra özen göstererek tam sınırından işaretliyoruz. Dudaklara ayrı bir özen gösterin çünkü bikaç aşama sonra önemli bir hal alacak. Bu seçim sırasında sol üstteki seçeneklerden Subtract from selection seçili olmalıdır, aksi halde ilk seçtiğiniz alan kaybolabilir.


  [​IMG]Resmi Büyütmek İçin Tıklayın. Orjinal Boyut 1017x659 ve and weights 233KB.
  [​IMG]

  Seçimimiz tamamlandı, seçimin iç bölgesinde herhangi biyere (emin olmak için yanaklara) sağ tıklayıp "Layer from background" seçeneğini seçiyoruz. Daha sonra karışıklık olmaması için yeni oluşturduğumuz Layer'ın (Layer1) adını "maske" olarak değiştiriyoruz.

  [​IMG]

  Maske layerı seçiliyken Filter menüsünden Blur -> Gaussian Blur seçiyoruz ve göz zevkimize göre bir değer veriyoruz. Ben 4,4 verdim.


  [​IMG]Resmi Büyütmek İçin Tıklayın. Orjinal Boyut 671x485 ve and weights 72KB.
  [​IMG]

  Bir önceki aşamada blur efektinden sonra ilk bölümde efekt dışı bıraktığımız göz dudak ve kaş gibi bölümlere taşan ten rengini resimdeki silgi ayarlarını yapıp siliyoruz. Dikkat etmeniz gereken gözlerin sadece içini ve üst kirpik bölümündeki siyah bölgeyi silmeniz, tabi yine dudaklara ekstra özen gösteriyoruz.


  [​IMG]Resmi Büyütmek İçin Tıklayın. Orjinal Boyut 768x597 ve and weights 102KB.
  [​IMG]

  Ek olarak kulak bölgesindeki kıvrımların açığa çıkması için silginin opacity değerini 35 yapıp kıvrım üzerinde iki kez gezdirmek yeterli olacaktır. Ayrıca burnun uç noktasında pütürlü bir görüntü varsa Smudge aracıyla orayı biraz yayabilirsiniz böylece daha yumuşak görünüm alır. Son hali aşağıdaki gibi olmalıdır.

  [​IMG]

  Sıra geldi dudaklara.. Öncelikle "Background" layerını seçmelisiniz. Resimde görülen ayarlarla smudge fırçasıyla dudakları okların gösterdiği yöne doğru çekiyoruz. Konunun başında ısrarla dudakları işaretlerken özen gösterin demiştim, yeterince özen göstermişseniz alt ve üst sınırlarda dışarı taşma korkusu yaşamadan rahatça çekebilirsiniz ama iç kısımlarda dikkatli olun, gerekirse fırça boyutunu düşürün.


  [​IMG]Resmi Büyütmek İçin Tıklayın. Orjinal Boyut 919x597 ve and weights 160KB.
  [​IMG]

  Background layerı seçiliyken resimdeki ayarlarla blur fırçasını seçiyoruz ve saç kısımlarında her bölgeden yalnızca bir kez geçecek şekilde gezdiriyoruz.


  [​IMG]Resmi Büyütmek İçin Tıklayın. Orjinal Boyut 941x651 ve and weights 155KB.
  [​IMG]

  Resmimiz yüzeysel olarak tamamlandı, şimdi makyaj ve ince detaya geldik. Layer -> New -> Layer menüsünden yeni bir layer yaratıyoruz ve adını "far" koyuyoruz. Layers penceresinde bu layerın en üstte olmasına dikkat ediyoruz ve resimdeki ayarlarla brush aracını seçip göz kapağının ucuna birer paralel çizgi çekiyoruz. Ben mavi tonunu seçtim, siz kafanıza göre herhangi bir renk seçebilirsiniz.


  [​IMG]Resmi Büyütmek İçin Tıklayın. Orjinal Boyut 941x651 ve and weights 151KB.
  [​IMG]

  Filter menüsünden Blur -> Gaussian Blur diyoruz yine ve yine göz kararı bir değer giriyoruz, ben 17,7 girdim. Böylece rengimiz göz kapağının teniyle karışıyor. Kaşlara ve göz içlerine gelen renk taşmalarını silgiyle siliyoruz. Aşağıdaki gibi bir hal alıyor.

  [​IMG]

  Yukardaki işlemin aynısını bu kez siyah renk kullanarak göz altına uyguluyoruz, böylece gözler daha belirgin hale geliyor. Daha sonra Background layerını seçip dudak kalınlığından biraz büyükçe bir Burn fırçası seçip alt dudağa uyguluyoruz. Mümkün olduğu kadar alttan sürün, yine taşırmaktan korkmayın çünkü maske layerı taşmasını engelleyecektir. Son hali aşağıdaki gibi gözükür.

  [​IMG]

  Resmimiz bitti sayılır. Layer menüsünden Flatten Image seçeneğini seçiyoruz. Sonra Image menüsünden Adjustments diyor, Hue/Saturation a giriyor ve Saturation değerini -30 yapıyoruz. Bunu yapmak zorunda değilsiniz, benim tercihim. Renkler fazla parladığında düzensiz görünür, tonu bu şekilde düşürdüğünüzde daha yumuşak görünecektir.

  [​IMG]

  Böyle giderse bitmeyecek gerçekten sıkıldım, son olarak Image -> Adjustments -> Brightness/Contrast menüsünden Brightness -4, Contrast +14 verebilirsiniz.


  [​IMG]Resmi Büyütmek İçin Tıklayın. Orjinal Boyut 970x908 ve and weights 149KB.
  [​IMG]

  Bu aşamadan sonra ne kadar özenirseniz o kadar güzel olur. Göz kapaklarının siyahını smudge ile uzatıp şekil yapabilirsiniz, göz içlerine hafif dodge, göz ortalarına sharpen uygulayabilirsiniz (hem belirginleştirir hem parlatır). Küpe, kolye vb. aksesuarlara da her zaman sharpen uygulayabilirsiniz.


  [​IMG]Resmi Büyütmek İçin Tıklayın. Orjinal Boyut 800x749 ve and weights 191KB.
  [​IMG]


  [​IMG]Resmi Büyütmek İçin Tıklayın. Orjinal Boyut 800x693 ve and weights 170KB.
  [​IMG]

  alıntıdır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gerçek Fotoğrafa Grafik Forum Tarih
Hicret nasıl gerçekleşti kısaca Dini Sorular ve Cevaplar 18 Şubat 2017
Belediye hangi kamu hizmetlerini gerçekleştirmektedir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Aileniz hangi işlemleri gerçekleştirmek için belediye hizmetlerinden yararlanır? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Atatürkün gerçekleştirdiği inkılapların toplumda yerleşmesinde basın yayın organlarının etkileri Atatürk Hakkında Herşey 15 Şubat 2017
Elektrik süpürgesinden önce evlerin temizliği nasıl gerçekleştirilirdi kısaca Eğitim Bilgileri 4 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş