Gerçek arkadaşlık

'Arkadaşlık ve Dostluk Yazıları' forumunda Mavi_Sema tarafından 5 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Gerçek arkadaşlık konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gerçek arkadaşlık

  İyi niyetli olmakla beraber arkadaşlarıyla geçimsizliği fazla bir genç varmış. Bir gün babası bu gence çivilerle dolu bir torba ve duvara asılacak şekilde düz bir tahta vermiş. “Arkadaşların ile tartışıp kavga ettiğin zaman gel bu tahtaya bir çivi çak” demiş. Genç, ilk hafta tahtaya 37 çivi çakmış. Sonraki haftalarda kendi kendini kontrol etmeye çalışmış ve her geçen gün daha az çivi çakmaya başlamış.
  Nihâyet bir gün gelmiş ki o hafta hiç çivi çakmamış. Babasına gidip bu sevindirici durumu söylemiş. Babası onu yeniden o tahtanın yanına götürmüş. Gence “Şimdi de, bugünden başlayarak tartışmayıp kavga etmediğin her gün için bu tahtadan bir çivi çıkar, sök” demiş.
  Günler geçmiş. Bir gün gelmiş ki bütün çiviler çıkarılmış. Babası ona “Âferîn evlâdım, seni tebrîk ediyorum; ama lütfen bu tahtaya dikkatlice bak. Artık bu tahta ilk hali gibi dümdüz, pürüzsüz değil. Üzerinde pek çok delik izi var değil mi? İşte dostluklarımız da böyledir; insan arkadaşıyla tartışır, bozuşur sonra pişman olur, ama söylenen kötü sözler veya ortaya çıkan kötü hâller insanları yaralar ve ruhlarında iz bırakır. İyisi mi, insan hiç incitmemeyi, hatta incinse bile rehber almalıdır” demiş.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gerçek arkadaşlık Forum Tarih
Hicret nasıl gerçekleşti kısaca Dini Sorular ve Cevaplar 18 Şubat 2017
Belediye hangi kamu hizmetlerini gerçekleştirmektedir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Aileniz hangi işlemleri gerçekleştirmek için belediye hizmetlerinden yararlanır? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Atatürkün gerçekleştirdiği inkılapların toplumda yerleşmesinde basın yayın organlarının etkileri Atatürk Hakkında Herşey 15 Şubat 2017
Elektrik süpürgesinden önce evlerin temizliği nasıl gerçekleştirilirdi kısaca Eğitim Bilgileri 4 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş