George Corley Wallace Kimdir - George Corley Wallace Biyografisi

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda SeLeN tarafından 25 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  George Corley Wallace Kimdir - George Corley Wallace Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  George Corley Wallace Kimdir - George Corley Wallace Resimleri - George Corley Wallace Biyografisi - ABD'li Avukat George Corley Wallace  George Corley Wallace (25 Ağustos 1919 - 13 Eylül 1998), ABD'de dört dönem Alabama eyalet valiliği yapan Demokrat siyaset adamı. 1960'larda federal hükümetin ırkları birbiriyle kaynaştırma politikasına karşı Güney'in mücadelesine öncülük etmiştir.

  Bir çiftçinin oğluydu. 1942'de Alabama Üniversitesi Hukuk Okulu'nu bitirdi. Askerliğini II. Dünya Savaşı sırasında yaptı.1946'da eyalet savcı yardımcılığına getirildi, daha sonra iki dönem eyalet yasama meclisine seçildi. Alabama Üçüncü Yargı Bölgesi'nde yargıçlık yaptığı dönemde (1953-1959) Siyahların oy verme hakkına ilişkin ayrımcı uygulamaları soruşturan ABD Medeni Haklar Komitesi'ne karşı çıktığı için Savaşan Yargıç lakabıyla ünlendi.

  1948'deki Demokrat Parti Ulusal Kongresi'nde medeni hakların genişletilmesini isteyenlere karşı verdiği mücadeleyle adını bütün ülkede duyurdu. 1958'de Alabama eyalet valiliği seçimlerinde yenilgiye uğramasına karşın, dört yıl sonra ırk ayrımcılığına ve iktisadi sorunlara ağırlık veren bir programla seçimleri kazandı.Valiliğinin birinci yılında Siyah öğrencilerin Alabama Üniversitesi'ne kaydını engelleyerek okul kapısında bekleyeceğineilişkin sözünü yerine getirdi (Haziran 1963). Federal hükümetin eğitim alanında eyalet yetkilerini gasp ettiğini öne sürerek yalnızca ulusal güvenlik konusunda federal yasaları tanıdığını açıkladı Tuskegee, Birmingham, Huntsville ve Mobile'daki onu beyazlarla Siyahların aynı okullarda okumasına karşı muhalefetin simgesi durumuna getirdi.

  1966 seçimlerinde Wallace yasa gereği yeniden aday olamadığı için seçimlere ilk karısı Lurleen girdi ve vali seçildi. Lurleen bu görevdeyken 1968'de öldü. Wallace 1970'te ve 1974'te yeniden vali seçildi.1968'de Amerikan Bağımsız Partisi'nden başkanlık seçimlerine katıldı ama başarılı olamadı. 15 Mayıs 1972'de, Demokrat Parti'nin başkan adaylığı kampanyası sırasında Laurel'de (Maryland) silahlı bir saldırı sonucunda yaralandı ve belden aşağısı felç oldu. Bu olaydan sonra aday adaylığından çekildi.

  1976'da gene Demokrat Parti'den başkan adaylığı kampanyasına katıldı.1982'de tekerlekli sandalyesiyle valilik seçimine katıldı ve ırk ayrımcılığından vazgeçtiğini açıkladıktan sonra Siyah seçmenlerin de desteğini alarak seçimi kazandı. 1987'de sağlık nedenleriyle siyasetten çekildi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - George Corley Wallace Forum Tarih
Georges Chakra Fall-Winter 2011 Populer markalar & Moda 11 Aralık 2011
George Bernard Shawın Sözleri - George Bernard Shaw Sözleri Güzel Sözler-Mesajlar 25 Eylül 2011
George Sand Kimdir - George Sand Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 15 Eylül 2011
George Orwell Kimdir - George Orwell Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 12 Eylül 2011
Georges Leekens Kimdir - Georges Leekens Biyografisi Yerli - Yabancı Sporcular 18 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş