Genler ve Aleller - Genler ve Aleller Konu Anlatımı

'Diğer Mesleki Bilgiler' forumunda Mavi_inci tarafından 28 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Genler ve Aleller - Genler ve Aleller Konu Anlatımı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Genler ve Aleller - Genler ve Aleller Konu Anlatımı


  Kalıtım olayı doğrudan kromozomların mitoz ve mayoz bölünmeler ve döllenmedekikromozomda sayısız kalıtım birimleri, genler bulunur ve bunların herbiri birbirinden farklı olup ayrı ayrı bir veya birkaç karakteri birden kontrol ederler. Genlerkromozomlarda yer alırlar ve bir hücrede her bir kromozomdan iki tane bulunduğundan her bir hücrede genler bir çift olarak bulunur. Mayoz bölünmede kromozomlar birbirlerinden ayrılıp döllenmede tekrar biraraya geldiklerine göre genler de aynı davranışı gösterirler. Her bir kromozom genetiksel olarak linear düzende gen dizilerine sahipmiş gibi davranır ve bu gen düzenlenişleri homolog kromozomlarda birbirinin aynısıdır.


  [​IMG]  Kromozomlardan genlere


  Bir karekteri kontrol eden gen, belli bir kromozomun belirli bir noktasında bulunur ve bu noktaya "gen lokus"u denir. Kromozomlar mayoz bölünme sırasında sinapsis gösterdiklerinde, homolog kromozomlar nokta nokta yani gen ile gen şeklinde aynı lokuslar karşılıklı gelecek şekilde birleşme gösterirler. Bir karakter kalıtımı ancak birbirlerine zıt iki durum olduğu zaman incelenebilir. Mendel'in çalışmalarında bezelyelerde ele aldığı şekil morfolojisinde düzgün ve buruşuk tohum özellikleri gibidir. Canlı birey böyle zıt durumlardan sadece birini gösterilebilir. Bu nedenle allel genlerden söz edilir.


  Homolog kromozomların aynı lokuslarında yer alan, iki veya bazen daha çok sayıda alternatif karekterlerin genlerine allel genler denir. Düzgün ve buruşuk tohum morfolojilerini belirleyen genler gibi.


  Gen çiftlerini benzer alleller şeklinde taşıyan bireyler homozigot genotipli, gen çiftlerini farklı alleller şeklinde taşıyan bireyler ise heterozigot genotipli olarak ayrılırlar. Buna göre "DD" ve "dd" genotipli bezelye bitkileri homozigot baskın ve çekinik genotipli, "Dd" genotipli bezelyeler ise heterozigotturlar. Bütün genlerin tek tek toplamı ve bütün kromozom seti o canlının genomu şeklinde tarif edilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Genler Aleller Genler Forum Tarih
Bir canlının sahip olduğu genlerin toplamı nedir kısaca Sorular ve Cevaplar 12 Şubat 2017
Gezegenler ve özellikleri nelerdir? Uzay ve Gökyüzü 24 Kasım 2016
Sürüngenlerin özellikleri kısaca Diğer Hayvanlar 24 Mart 2015
Gezegenlerin kısaca tanımı Uzay ve Gökyüzü 6 Kasım 2014
Üçgenlerin günlük hayatta kullanıldığı yerlere örnekler Eğitim Bilgileri 24 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş