Genetik Mühendisliği ve Genetik Bilimi

'Mühendislik' forumunda UquR tarafından 21 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Genetik Mühendisliği ve Genetik Bilimi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Genetik Mühendisliği ve Genetik Bilimi

  Genetik mühendisliği  Genetik mühendisliği, canlıların kalıtsal özelliklerinin değiştirilerek, onlara yeni işlevler kazandırılmasına yönelik araştırmalar yapan bilim alanıdır.

  Genetik mühendisleri, genlerin yalıtılması, çoğaltılması, farklı canlılaın genlerinin birleştirilmesi ya da genlerin bir canlıdan başka bir canlıya aktarılması gibi çalışmalarla uğraşırlar.

  Genetik mühendisliği bir meslek veya mühendislik dalı olmayıp genlerle yapılabilen manipülasyonlar anlamına gelmektedir. Gregor Mendel kurucusu olarak kabul edilip bazı yerlerde "Genetiğin Babası" olarak anılmaktadır. Genetik mühendisliği, kalıtsal hastalıkları bulmayı ve hastalıklara tedavi yöntemleri üretmeyi hedefler.


  Gen Aktarımı

  Gen aktarımı, bir canlının hücrelerine, başka bir canlının DNA'sının belli bölümlerinin yerleştirilmesi işlemine denir.

  Gen aktarımının kullanım alanlarından birisi gen tedavisidir. Bununla beraber günümüzde birçok bitki ve hayvana gen aktarımı yoluyla yeni özellikler kazandırılmaktadır.

  gen aktarımının önemini ilk gösteren kuzu Dolly dir.

  Gen aktarımı sayesinde gelecek nesillerin daha sağlıklı olması sağlanabilir.  [​IMG]
  Genetik mühendisliği tarafından genleri değiştirilerek, hayvanlara özel olan "ışıma"yı sağlayan bir tütün bitkisi  Gen aktarımlı bitkiler

  Gen aktarımlı bitkiler, genetik mühendisliğinin ilgilendiği konulardan biridir.

  Genetiği Değiştirilmiş (GD) ya da (GDO) olarak geçen 'transgenik' ürünler, virüsler, bakteriler, hayvanlar ve bitkilerin bazı gen bölgelerini içerirler. Bu şekilde bitki, olumsuz çevre koşullarına karşı daha dayanıklı olurken, en az maliyetle en verimli ürünü vermeyi de hedefler.

  Pirinç gibi bazı tahılların vitamin değerlerinin artırılması ve bazı sebzelerin uzun süre taze kalmasını sağlamak, bu tarz çalışmalara örnek verilebilir.


  Gen aktarımlı hayvanlar

  Gen aktarımlı hayvanlar, genetik mühendisliğinin ilgilendiği konulardan biridir.

  Genetiği Değiştirilmiş (GD) ya da (GDO) olarak geçen 'transgenik' ürünler, virüsler, bakteriler, hayvanlar ve bitkilerin bazı gen bölgelerini içerirler. Bu şekilde hayvan, olumsuz çevre koşullarına karşı daha dayanıklı olurken, en az maliyetle en verimli ürünü vermeyi de hedefler.

  Örneğin, daha fazla süt vermesi hedeflenen inekler, floresanslı ışıma yapan (balıklar, domuzlar vs.) hayvanlar bu şekildeki çalışmalarla daha verimli, kaliteli ya da gösterişli hale getirilmeye çalışılmaktadır.


  Biyoteknoloji


  Biyoteknoloji; hücre ve doku biyolojisi kültürü, moleküler biyoloji, mikrobiyoloji, genetik, fizyoloji ve biyokimya gibi doğa bilimleri yanında mühendislik ve bilgisayar mühendisliğinden yararlanarak, rekombinant DNA teknolojisiyle bitki, hayvan ve mikro organizmaları geliştirmek, doğal olarak var olmayan veya ihtiyacımız kadar üretilemeyen yeni ve az bulunan maddeleri (ürünleri) elde etmek için kullanılan teknolojilerin tümüdür.


  Biyoteknoloji, temel bilim buluşlarını kısa sürede yararlı ticari ürünlere dönüştürebilmesiyle bir anlamda kendi talebini de yaratabilir. Bu yönüyle de öteki teknolojilerden ayrılır. Örneğin sıcak su kaynaklarında yaşayan bakterilerin birinden elde edilen yüksek sıcaklığa dayanıklı bir enzim, günümüzde uygulama ve temel bilim çalışmalarının ayrılmaz bir parçası olan PCR'nin önemli bir girdisidir. Biyoteknoloji uygulamaları; mikrobiyoloji, biyokimya, moleküler biyoloji, hücre biyolojisi, immünoloji, protein mühendisliği, enzimoloji ve biyoproses teknolojileri gibi farklı alanları bünyesinde toplar. Bu nedenle de Biyoteknoloji birçok bilimsel disiplinle karşılıklı ilişki içinde gelişir.
   

 2. _NewsMan_

  _NewsMan_ Üye

  Genetik Mühendisliği ve Genetik Bilimi
   

 3. Google

  Google Özel Üye

  paylaşım için teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Genetik Mühendisliği Genetik Forum Tarih
Genetik Mühendisliğinin Taban Puanları Üniversiteler 2 Ağustos 2011
Genetik Mühendisliği Bölümü Olan Üniversiteler Üniversiteler 1 Ağustos 2011
Genetik Mühendisliğinin Çalışma Alanları Meslekler Rehberi 23 Temmuz 2011
2011 Genetik Mühendisliği Taban Puanları Üniversiteler 22 Temmuz 2011
Genetik Mühendisliği Puanları - Genetik Mühendisliği Taban Puanları Üniversiteler 22 Temmuz 2011

Bu Sayfayı Paylaş