Genetik hastalık kaynaklı ölümler arttı

'Genel Sağlık' forumunda KaRDeLeN tarafından 8 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Genetik hastalık kaynaklı ölümler arttı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Türkiye'de bin canlı doğumdan 53'ünde genetik hastalıklarla karşılaşılıyor. Son 50 yıllık araştırmalara bakıldığında ise genetik hastalık kaynaklı ölümlerin yaklaşık yüzde 5'ten yüzde 15'lere çıktığı belirtiliyor.

  Erciyes Üniversitesi ve Tıbbi Genetik Derneği tarafından düzenlenen, '1. Erciyes Günleri-Klinik Genetik Kursu'na katılan Tıbbi Genetik Derneği ve Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Munis Dündar, genetikle alakalı konuların kapsamlı olarak değerlendirileceğini söyledi.
  Klinik Genetik'te en sık rastlanılan konulara ağırlık verildiğini belirten Prof. Dr. Dündar, "Genetik hastalıklardan kaynaklanan ölüm oranları her geçen gün giderek artıyor. Bir zamanlar yüzde 5'ler seviyesinde olan ölüm oranları şimdilerde yüzde 15'lere kadar çıktı. Klinik genetik bir çok branş ile işbirliği yapmamızı gerektiren, hasta dağılımının çok çeşitli olduğu kapsamlı bir branş." dedi.
  Kurs programını planlarken özellikle tıbbi genetik alanında çalışmaya yeni başlayan asistan arkadaşları düşündüklerini ifade eden Dündar, "Toplumda sık gözlenen sendromlara yaklaşım, infertilite ve tekrarlayan gebelik kayıpları, nörogenetik hastalıklar, hematolojik kanserler, meme ve over kanserleri, iskelet displazileri, prenatal tanı alanları ana konu başlıklarımızı oluşturdu. Bu tür kurslar; mesleki anlamda eksikliklerimizi tamamlayarak, son yıllarda ilgili konularda gözlemlenen gelişimleri takip etmemizi sağlıyor ve aynı zamanda da motivasyonumuzu arttırıyor." diye konuştu.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş