Genetik Bağlama Ligasyon Nedir - Genetik Bağlama Ligasyon Hakkında Bilgi

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda SeLeN tarafından 16 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Genetik Bağlama Ligasyon Nedir - Genetik Bağlama Ligasyon Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Genetik Bağlama - Genetik Bağlama Nedir - Genetik Bağlama Konu Anlatım - Ligasyon Nedir - Ligasyon  Bağlama veya ligasyon, rekombinant DNA teknolojisinde klonlanacak geni taşıyan DNA parçaları ile vektörün bir enzim aracığılıyla birbirlerine bağlanması işlemine denir. Bu işlem için ligaz cinsi enzimler görev yapar.

  Bağlamadaki sorunlardan biri vektörün yabancı DNA’ya bağlanması yerine kendi uçlarının birleşip halka şeklini kazanmasıdır, bunu engellemek için yapılan uygulamalardan biri, vektörün 5′ uçlarındaki fosfat gruplarının yokedilerek fosfodiester bağ oluşumunu önlemektir.

  Bağlama için uygun uçların bulunması ya da oluşturulması gerekir. Değişik yöntemlerle bu gerçekleştirilebilir:

  Kesme enzimleri tarafından meydana getirilen yapışkan uçların birbirini tanıması şeklinde bağlanma

  Aynı cins enzimle kesilmiş DNA parçaları ve doğrusal konuma getirilmiş taşıyıcı DNA molekülleri biraraya getirildiğinde, farklı kökenlere sahip olsalar bile, birbirlerini tamamlayıcı özellikteki (yapışkan) uçları taşımalarından dolayı uçlar arasındaki baz eşleşmeleriyle moleküller bağlanır. Sonrasında ligaz enzimi nükleotidler arasında fosfodiester bağları kurarak açık uçları kapatır.

  Bu yöntem rDNA elde etmek için kullanılan en basit ve etkili yoldur. Ligaz yüksek yoğunlukta kullanılırsa rekombinant oranı artarken, düşük yoğunlukta kullanıldığında DNA parçaları halka şeklini alırlar.

  Bağlayıcı ya da aracı moleküller kullanarak bağlanma

  Bu yöntem küt olan uçların bağlanmasında kullanılır. Aracı olarak yapay bağlayıcı moleküller kullanılmaktadır. Bu sentetik aracı moleküller 6-10 baz çiftinden oluşan oligonükleotidlerdir. Bu moleküller 5′ uçları polinükleotid kinaz ile fosforlanma sonrası T4 DNA ligaz yardımıyla küt uçlu parçalara bağlanır ve bir kesme enzimi yardımıyla yapışkan uçlar oluşturulur. Bu şekilde oluşturulmuş diğer bir taşıyıcıya bağlanma ve aralıkların ligazla kapatılmasıyla bağlanma işlemi tamamlanır.

  Homopolimerik tek zincirli kuyruklar kullanarak bağlanma

  Bu yöntemle de küt uçların bağlanması sağlanmaktadır. Küt uçların 3′ uçlarında terminal transferaz enzimi yardımıyla homopolimerik tek zincirli kuyruklar takılır. Bu yöntem özellikle ökaryotik genlerin çoğaltılmasında kullanılmaktadır. Ökaryotik cDNA parçalarının taşıyıcılara bağlanmasında kuyruklama yöntemi başarılı sonuçlar vermektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Genetik Bağlama Ligasyon Forum Tarih
Genetik kopyalama kısaca Genel Sağlık 2 Ekim 2016
Genetik Hastalıkların Teşhis Tedavisinde Bilimsel ve Teknolojik Gelişmelerin Etkisi Genel Sağlık 20 Ocak 2014
Genetik Hastalıkların Teşhis ve Tedavisinde Bilimsel ve Teknolojik Gelişmeler Nedir Genel Sağlık 12 Kasım 2013
Genetik Nedir Genetik Ne Demek Kısaca Eğitim Bilgileri 10 Ağustos 2013
Genetik Ve Kanser İlişkisi Nedir? Genel Sağlık 21 Ekim 2012

Bu Sayfayı Paylaş