Genel Dizüstü Sorunları Ve Çözümleri...

'Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 15 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Genel Dizüstü Sorunları Ve Çözümleri... konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Herşeyden kıymetli olan dizüstü bilgisayarınızın donanımı biraz farklıdır. Tabii ki problemleri de..
  Modemim çalışmıyor
  Öncelikle telefon hattınızın "çevir sesi" tonunun iyi olduğundan emin olun. Telefon kablosunu modem ile duvardaki hat çıkışı arasına takın. Bundan sonraki adım kullandığınız modemin tipine göre değişecektir. Dizüstüler aşağıdaki modem tiplerinden birisini veya birkaçını kullanıyor olabilirler.

  ■ Ana kartla entegre modemler. (Dahili modemler)
  ■ 10/100 Ethernet kartı ile tümleşik modemler. (Harici Modemler) Mini PCI kart yuvasına takılırlar. Bu modemler, dahili modemleri etkisiz hale getirir çünkü RJ-11 kapısı bilgisayarın üzerindedir. Ama Mini PCI kart kolayca çıkartılabilir.
  ■ PC Kart üzerine kurulu ya da Card Bus yuvasına takılı modemler. Bu kartlar 10BASE-T veya 10/100 Ethernet kapılarını da içerir.
  ■ USB veya seri yuvalara takılan modemler.

  Modem anakarta entegre ise

  BIOS ayarlarından modemin aktif olduğuna emin olun. Bazı dizüstülerin Windows tabanlı BIOS ayarlama programı kullandığını unutmayın. (Extended system configuration data - ESCD) temizleme seçeneği varsa bunu mutlaka seçin. Bu tak-çalıştır sürecini baştan başlamaya zorlayarak sistemin yeniden konfigüre edilmesini sağlayacaktır. Herhangi bir çakışma varsa bu aşamada çözülebilir. Eğer modem dahili ise ve siz anakarta bağlı COM (seri) kapıları kullanmıyorsanız seri kapıları kapatarak daha fazla sistem kaynağının açığa çıkmasını sağlayın.
   

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Modemim çalışmıyor
  Eğer modeminiz Mini PCI kartınızın bir parçası ise, kaldırıp baştan kurun. Kartın da bağlantısının olduğundan emin olun. Mini PCI kart aynı zamanda 10/100 Ethernet kartıysa, onun da çalıştığından emin olun. Eğer her ikisi birden çalışmıyorsa bilin ki kart çalışmıyor. Başka bir sistemde çalıştığından emin olduğunuz bir kartı takarak kesin bir kanıya varabilirsiniz.

  Modeminiz seri veya USB çıkışa takılıysa

  Çıkışların kapatılmadığından ve çalışır olduğundan da emin olun. USB çıkışında mouse ya da başka bir cihaz çalışıyorsa modemi de destekliyor demektir. Çoğu harici modem ayrı bir AC güç adaptörü gerektirir. Seri veya USB porta taktıktan sonra, güç adaptörünün de takılı olduğundan emin olun.

  Modem sürücülerini kaldırıp baştan kurmayı deneyin. Üreticinin sunduğu en son sürücüleri kullandığınıza emin olun. Eğer modem standart modem olarak tanınıyorsa , satıcısından o modele özel sürücüleri indirin.

  Unutmayın ki modemler elektrik dalgalanmalarından çok kolay etkilenirler. Modeminizi korumak için voltaj sabitleyiciler ve sigorta kullanmanızda fayda vardır. Kötü hava koşullarında mutlaka fişini çekin
   

 3. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Klavyem çalışmıyor 1

  Harici bir USB ya da PS/2 klavye takın. Eğer bu çalışırsa, entegre klavye zarar görmüş demektir. Fiziksel bir bağlantı problemi olmasına karşın, kaldırıp baştan kurmayı deneyin
  [​IMG]
  Bilgisayarın marka ve modeline bağlı olarak klavyeyi söküp takmak zor olabilir. Bunun için üreticinin web sayfasına bakmanızı tavsiye ederiz.

  Klavyem çalışmıyor 2
  Klavyem çalışmıyor 2
  Örnek olarak Google'da "Maintenance and Service" site:Compaq.com gibi bir arama yapabilirsiniz. Eğer bilgisayarınız teknik servisten henüz geldiyse muhtemelen klavye ile anakart arasındaki kablo takılmamış veya zarar görmüş olabilir.

  Dikkat !

  Entegre klavye ile çalışırken çok dikkatli olmanız gerekiyor. Genellikle kırılabilir ince bir kablo, anakartı ve kalvyeyi bağlar. Bu kablo zarar görürse klavyeniz asla çalışmayacaktır.
   

 4. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Hoparlörümden ses gelmiyor
  Hoparlörümden ses gelmiyor

  Hemen sorun var zannetmeyin. Sadece sesi kısmış ve bu konumda unutmuş olabilirsiniz. Sistem sesini, işletim sistemindeki ses ayarını veya programınızın sesini kontrol ettikten sonra bağlantı kablolarının kontrolüne geçin. Eğer işe yaramazsa, dahili ses sitemini baştan konfigüre edin veya ses kartı sürücülerinizi güncelleyin
  .

  Sistem kilitleniyor
  Sistem kilitleniyor

  Sistemin donması ya da kilitlenip kalması, klasik bir aşırı ısınma belirtisidir. Bu ısınma işlemcide olabileceği gibi, anakart yonga seti, ekran kartı gibi diğer komponentlerde de olabilir.

  Eğer sisteminizi yeni aldıysanız sistem yetersiz soğutma ünitesine sahiptir. Ekstra soğutma için yeni donanım yükseltme gerekebilir. Fakat bunları yapmadan önce soğutma sisteminin arızalı olmadığından, kapatılmadığından emin olun.
   

 5. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Sabit disk sorunları var
  Sabit disk sorunları var

  Çoğu sistem ATA arayüzlü sürücüler kullanır. (IDE de denilebilir). ATA arayüzü, sürücü, entegre kontrol arabirimi, yassı bir veri kablosu, anakarta entegre bir adaptör içerir. Adaptörde arıza olma olasılığı çok düşüktür. Arızalar genelde kablo kaynaklıdır.

  Kablonun zarar görmediğinden emin olun, sürücü ve anakart tarafını sök-tak yapın. Cevap vermezse kablonuzu değiştirin. Sorun devam ederse sabit diskinizi değiştirin ve işletim sistemi kurarak sorunun devam edip etmediğini gözlemleyin.

  Low-level format

  Eğer yeni diskte bir sorun yoksa orijinal diskinizi onarmaya başlayabiliriz. Bunun için onu formatlayıp tekrar kurmak gerekiyor. Low-level format atın veya üreticinin sağladığı yazılımı kullanın. Bu programlar üretici firmanın veya satıcı firmanın web sayfalarından bulunabilir.


  Sistem bellek hataları veriyor
  Sistem bellek hataları veriyor

  Eğer sisteme bir bellek modülü ya da başka parçalar ekler eklemez hatalar başladıysa yaptığınız son değişimi geri alın. Eklenmediyse tüm bellek modüllerini çıkartarak bağlantı yerlerinde oksitlenme durumunu kontrol edin. Uygun bir sıvı kullarak oksitleneden arındırın ve bağlantı yerlerine oksitlenme önleyici bir sıvı sürün.

  BIOS'tan bellek ayarlarının düzgün olup olmadığını kontrol edin (genelde ayarlar otomatik olarak yapılıdır). Anakartınıza ait son BIOS güncellemesini yapın.

  Bir tanesi hariç tüm bellek slotlarnızı boşaltın. Unutmayın ki bellekler çıkartılabilir değilse mutlaka servis hizmeti almanız gerekecektir. Çıkarttığınız belleklerin yerine sağlam durumda başka bellekler bularak yerleştirin. Arızalı belleği bulana kadar bu işlemi tekrar edin. Bu da sonuç vermiyorsa anakart, güç kaynağı veya başka bileşenlerde sorun var demektir. Son olarak işlemcinizi yerine tekrar oturtun ve güç kaynağınızı test edin.
   

 6. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  ]CD/DVD sürücüm çalışmıyor
  CD/DVD sürücüm çalışmıyor

  Yıllarca kullandığınız dizüstü bilgisayarın bir anda CD/DVD sürücüsünün bozulması hiç de sürpriz karşılanmayacak bir durumdur.

  Eğer sürücü çıkartılabilir türden ise yuvasında çıkartın ve baştan takın. Eğer bilgisayar kasasına entgre olarak üretilmişse, sürücünüze ulaşarak anakarta bağlantı kablosunun kontrol edin.

  BIOS ayarlarını kontrol edin, bilgisayarınız açılırken ekrana gelen kontrollerde cihazın sistem tarafından bulunup bulunmadığına bakın.

  Not:

  Eğer CD veya DVD sürücünüz okuyor fakat yazamıyorsa, CD veya DVD yazma yazılımınızın sürücünüzle uyumluluğunu kontrol edin. Gerekirse yazılımı güncelleyin. Windows XP'nin kendi yazılımını kullanıyorsanız bunu engellemek için "Bilgisayarım" ikonundan CD yazma özelliğini kapatabilirsiniz.


  USB çalışmıyor
  USB çalışmıyor

  Eğer USB, işletim sisteminiz tarafınan destekleniyorsa (Windows 95 sürüm A ve Windows NT'nin USB desteği yoktur) BIOS ayarlarınızdan USB çıkışlarınızın açık olduğuna emin olun. Sistem elektriğini kullanan harici cihazları sökün. USB kablonuzu çıkartıp yeniden takın. Birçok USB cihaz, sistem elektriği dışında güce ihtiyaç duyar. Gerekirse bunu da kontrol ederek sistemi baştan çalıştırın.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Genel Dizüstü Sorunları Forum Tarih
Genel seçimler niçin yapılır? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Amasya Genelgesinin önemi maddeler halinde Tarihi Bilgiler 18 Ocak 2017
1. Dünya savaşının genel ve özel sebepleri nelerdir? Tarihi Bilgiler 7 Kasım 2015
Ege bölgesinin genel özellikleri kısaca Ege Bölgesi 28 Haziran 2015
Fecr-i Ati Edebiyatının genel özellikleri kısaca Edebi Türler Halk Edebiyatı 9 Ocak 2015

Bu Sayfayı Paylaş